Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Usa Cu Prag 0, Multi Zero (0 mm), Acces Nerestrictionat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007
Bună ziua.
După îndelungi căutări, se pare că am rămas tot nelămurit. Diferite firme, diferite orașe.
Mă întrebam dacă cineva știe despre comercializarea sau producerea unei uși cu prag 0, sau cu prag îngropat.
Sau orice altă metodă pentru acces nerestricționat de un prag.
Știu că cei de la MACO au o metodă pentru praguri fără obstacole numită MULȚI ZERO (0 mm). Am apelat la distribuitori lor din RO, dar nici unul nu are sau nu produce așa ceva.
Există mai multe metode, printre care și a celor de la Gealan, cu prag magnetic »» vezi atașament pentru a înțelege sistemul.

Știu că e o cerință neobișnuită, dar este pentru o persoană cu dizabilități.
Mulțumesc Anticipat.

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ușă de apartament sau ușă de interior ?

Nu mă pricep la cele de apartament, dar nu se poate monta mai jos ? Și elimina astfel pragul ? Scuze dacă e stupidă ideea...

Edited by waterman, 29 November 2021 - 16:00.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Din pacate nu se poate decat la comanda si majoritatea habar nu au ce inseamna prag 0 (zero)
Trebuie sa le spui - usa fara prag, prag din toc inchis sau prag din aluminiu la nivel de pardoseala

#4
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postwaterman, on 29 noiembrie 2021 - 16:00, said:

Ușă de apartament sau ușă de interior ?

Nu mă pricep la cele de apartament, dar nu se poate monta mai jos ? Și elimina astfel pragul ? Scuze dacă e stupidă ideea...

Ahhhh, am uitat sa precizez, usa de exterior, la casa. Daca as gasi pe cineva sa produca asa ceva, as avea nevoie si de doua ferestre (ca compensare) Posted Image

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2021 - 16:02, said:

Din pacate nu se poate decat la comanda si majoritatea habar nu au ce inseamna prag 0 (zero)
Trebuie sa le spui - usa fara prag, prag din toc inchis sau prag din aluminiu la nivel de pardoseala

Am incercat zeci de firme.
Nici macar la comanda nu vor sa discute despre prag 0.
Ba unul mi-a cerut 3000 de euro pe o usa din asta speciala si doua ferestre.

Edited by djswoop, 29 November 2021 - 16:04.


#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Da-i bre'-n vulva ma-sii

E un cacat de usa un pic mai inalta
Nu au cum sa ceara 3000 EUR
Probabil ca au auzit de persoana cu nevoi speciale si le-au sticlit ochii
Niste nesimtiti

Despre ce oras vorbim ? Poate te ajuta un coleg din zona

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vin si eu cu o idee, sper ca nu e stupida.
Nu ar merge niste rampe de o parte si de alta a pragului ?

Ma gandesc ca daca e exterior, vor fi alte probleme cu pragul 0.

Edited by pasilla, 29 November 2021 - 16:10.


#7
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2021 - 16:08, said:

Da-i bre'-n vulva ma-sii

E un cacat de usa un pic mai inalta
Nu au cum sa ceara 3000 EUR
Probabil ca au auzit de persoana cu nevoi speciale si le-au sticlit ochii
Niste nesimtiti
Despre ce oras vorbim ? Poate te ajuta un coleg din zona
Evident ca le-au "cantat" banii la ureche cand au auzit cerintele. E vorba de Targu Mures.

View Postpasilla, on 29 noiembrie 2021 - 16:09, said:

Vin si eu cu o idee, sper ca nu e stupida.
Nu ar merge niste rampe de o parte si de alta a pragului ?
Ma gandesc ca daca e exterior, vor fi alte probleme cu pragul 0.
Alte probleme ar fi izolarea, evident. O rampa ar trebui sa fie mica.
E vorba de acces pentru carucior pentru persoane cu dizabilitati.

Edited by djswoop, 29 November 2021 - 16:15.


#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postdjswoop, on 29 noiembrie 2021 - 15:55, said:

Bună ziua.
După îndelungi căutări, se pare că am rămas tot nelămurit. Diferite firme, diferite oraşe.
Mă întrebam dacă cineva ştie despre comercializarea sau producerea unei uşi cu prag 0, sau cu prag îngropat.
Sau orice altă metodă pentru acces nerestricţionat de un prag.

Ştiu că cei de la MACO au o metodă pentru praguri fără obstacole numită MULŢI ZERO (0 mm). Am apelat la distribuitori lor din RO, dar nici unul nu are sau nu produce aşa ceva.
Există mai multe metode, printre care şi a celor de la Gealan, cu prag magnetic »» vezi ataşament pentru a înţelege sistemul.

Ştiu că e o cerinţă neobişnuită, dar este pentru o persoană cu dizabilităţi.
Mulţumesc Anticipat.

Ia legatura cu firma Simetric din Bucuresti sau trimite un mesaj PM colegului @Digix

Edited by xmanyacs77, 29 November 2021 - 16:20.


#9
djswoop

djswoop

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 08.12.2007

View Postxmanyacs77, on 29 noiembrie 2021 - 16:20, said:

Ia legatura cu firma Simetric din Bucuresti sau trimite un mesaj PM colegului @Digix

Thank You Sir, asa o sa fac.

#10
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postdjswoop, on 29 noiembrie 2021 - 16:15, said:

Evident ca le-au "cantat" banii la ureche cand au auzit cerintele. E vorba de Targu Mures.

Nu cred ca este chiar asa, eu am facut usa de 3000 de euro si nu indeplineste cerintele tale, de aia ma si numesc jefuitorul, un coleg drag mie de aici a zis ca el face o usa identica la 5000 de lei, pentru ca el nu jefuieste clientii. Dar daca vrei sa stii ca le-au “cantat” sau nu banii la ureche, pune oferta aici, sa vedem, poate da, poate nu. Oricum in Romania exista usi de exterior care incep de la 5000 euro si pot ajunge si la 15000 de euro. Probabil ca sunt si mai scumpe de 15000, de fapt cu siguranta sunt. Iar ferestrele la fel, am facut ferestre de 900 euro bucata, care puteau costa si 400 si 300, cred ca si la 250 puteau fi decente.

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Daca le cereai o usa "de magazin" cu prag de aluminiu stiau ce sa iti dea. Asa e la noi, mai greu cu limbajul tehnic. Pentru izolare ia cu prag retractabil. E cam ideea din GIFul tau, dar frezat sau aplicat pe usa si actionat cu un bolt dinspre tocul usii.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RLHohj9vVaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sebulbus, 29 November 2021 - 17:05.


#12
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020
Ofertantii de produs Madrugada au ceva similar la dispozitie, dar totusi exista si garnitura de pe cercevea care preseaza pe prag. Eventual ca se comanda usa fara prag si se calculeaza dimensiunea astfel incat sa faca ceva inchidere doar acea garnitura care coboara din usa. Mare lucru nu o sa faca si nici pentru mult timp, dar tot este mai bine decat nimic.

Dar depinde si despre ce fel de usa vorbim.

Edited by Dorel-Jefuitorul, 29 November 2021 - 17:06.


#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Hai mai baieti ca nu vorbim de usa "speciala" pentru Casa Poporului sau Catedrala Mântuirii Neamului
E vorba de o usa de intrare pentru o casa normala
Da-o-n ma-sa de treaba ca nu poti sa iei pielea de pe om

#14
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2021 - 17:13, said:

Da-o-n ma-sa de treaba ca nu poti sa iei pielea de pe om

Daca el vrea, de ce nu? Si nu o luam noi (pielea), noi castigam un pic mai bine decat la o usa normala, standard sa zicem, o dă singur (pielea) unor firme din afara tarii.

Mie mi-a trimis un client poze cu usa pe care o vrea, toate erau de la firme din afara tarii, i-am dat pretul 4300 euro (dupa ce i-am dat pretul mi-am dat seama ca usa era usa de 5000 dar mi-am pus eu adaos prea mic) si a intrebat daca eu as cumpara o astfel de usa. I-am zis ca nu si ca pot sa-i fac o usa buna si frumoasa undeva la jumatate de pret (usor peste), a acceptat, dar cred ca a gresit, a luat in considerare sfatul unuia care are mult mai putini bani decat el.

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View PostNaijax, on 29 noiembrie 2021 - 17:13, said:

Hai mai baieti ca nu vorbim de usa "speciala" pentru Casa Poporului sau Catedrala Mântuirii Neamului
E vorba de o usa de intrare pentru o casa normala
Da-o-n ma-sa de treaba ca nu poti sa iei pielea de pe om

probabil nu esti la curent cu pretul usilor exterioare pentru case. usile la care m-am uitat eu anul trecut plecau de la 2000 euro in sus, daca mai vii si cu hipsterisme din astea cu prag retractabil, normal ca te umfla.

#16
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Iei o usa normala, ii tai pragul si in locul lui pui o perie mai deasa (sunt perii ce se pun la usi, prinse pe marginile de jos ale usilor).

Edited by shymano, 29 November 2021 - 18:43.


#17
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si, zici ca n-o sa bata viscolul pe-acolo ?

#18
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,729
  • Înscris: 03.12.2005
Daca e pe inventii faci o usa cu tocul inchis la partea de jos cu profil adaos sau alt profil plat sau pur si simplu faci tocul mai inalt decat foaia de usa si il inglobezi jos in sapa.
Nu stiu din ce profile poti rezolva partea de jos a usii sa fie tot plata ca sa nu arate ca un cuc. Probabil tot cu vreun adaos.  Perie sau prag retractabil poti monta si aplicate, nu trebuie sa te uiti la cele frezate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate