Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Sfat achizitie masina de familie 12k-18k

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021
Stimate coleg.
Am citit integral toate postările la solicitarea dvs..
Plecând de la premizele și și datele prezentate în cererea dvs. NU vă voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere va conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.
În schimb vă recomand să alegeți o marcă și un tip de mașină dintre cele care există multe în România pentru că găsirea pieselor noi sau la mâna a doua (cunosc și termenul „second hand” dar prefer exprimarea în limba română atâta timp cât încă sunt capabil să mă exprim corect, cursiv și inteligibil într-o singură limbă) nu va fi o problemă iar prețurile vor fi modice.
Vă recomand de asemenea să căutați vânzători persoane fizice proprietari reali de cât mai mult timp (de preferat unici proprietari) și să cumpărați o mașină care a fost vândută de nouă în România. Va fi mult mai simplu de verificat istoricul de service și km REALI parcurși decât în cazul celor de „afară” care de regulă au multe sute de mii de km parcurși (minim 3 ... 400.000 km REALI).
Din prețurile care le-am văzut pe internet cred că, fară a vă grăbi sau a părea prea entuziasmat când o evaluați, veți reuși să găsiți o mașină „în mințile ei” în intervalul 12.000 ... 18.000 de euro.
Înainte de a merge să vedeți orice mașină solicitați seria de caroserie REALĂ (precizați acest lucru fiindcă sunt unii „samsa-șmecherași” care dau seria unei mașini impecabile în locul celei a mașinii pe care o au de vânzare). Ulterior dacă nu uitați să verifici seria pe care ați primit-o dacă corespunde cu cea a mașinii veți constata că nu sunt identice. (Atenție la verificarea seriei deoarece ar trebui să se regăsească și să fie identică în 2 ... 3 locuri diferite pe mașină.) În acel moment „samsa-șmecherașul” vă va spune senin că are mai multe mașini de vânzare și poate le-a încurcat. Puteți pleca acasă liniștit fiindcă tocmai ați reușit să evitați o „țeapă”.
Cei care nu vă vor transmite seria de caroserie înainte înseamnă că au ceva de ascuns sau sunt doar proști. Verificați-o pe site-ul rarom.ro (din păcate acum apar informațiile despre odometru doar de după anul 2014) și în cazul în care apare mențiunea de daune cereți vânzătorului să obțină raportul pe cheltuiala lui (nu este o sumă imensă, cca. 35 ... 40 lei, dar la dvs. se tot adună dacă verificați mai multe mașini). Dacă refuză atunci nu este transparent și corect. Renunțați la oferta respectivă.
Mai ales la mașinile hibrid, care consumă cu mult mai puțin decât estimările dvs. cele mai optimiste, faceți o verificare foarte atentă, într-un service specializat, a stării REALE a acumulatorilor (bateriilor). O uzură avansată sau o defecțiune a acestora, pentru a fi înlocuiți/reparată costă de obicei foarte mult (de ordinul miilor de euro).
Nu trebuie să vă impacientați dacă nu găsiți mașina visată în perioada de timp preconizată de dvs.. Continuați să căutați, făcând o selecție și o evaluare prealabile oricărei vizionări. Oferte bune și uneori chiar excepționale au fost, sunt și vor fi întotdeauna. Trebuie doar să aveți răbdare.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate