Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Omul, o fiinta permanent nemultumita

* - - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021
Ca tot se apropie Craciunul, sarbatoarea materialista a cadourilor, hai sa discutam o tema interesanta in spiritul acestei sarbatori materialiste.
Dupa cum bine stim, omul e o fiinta permanent nemultumita si nerecunoscatoare. Isi doreste ceva, il obtine, dupa ce il foloseste sau nu-l foloseste mai deloc, uita ca-l are  si apoi vrea iar, ba vrea tot mai mult si anunge sa faca multi oameni sa sufere din cauza dorintelor sale.
Cred ca nimeni nu poate  o spune mai bine decat scena asta din filmul Apocalypto
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mP-A-T4AedI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ma tot intreb daca nemultumirea nu ne va duce spre colaps si la extinctia speciei noastre.  3-4 miliarde de oameni din Europa de Vest, America de Nord si Asia de Est au tot ce le trebuie, dar vor mai mult. Restul de 4 miliarde traiesc fie la limita saraciei, fie traiesc o viata modesta si ajung sa se multumeasca cu putinul, pe de alta parte tendintele tarilor emergente ne arata ca si acestea vor ajunge sa-si doreasca mai mult.
In acest timp, natura sufera. Ne-am distrus atmosfera, apele, ne-am taiat padurile si am contribuit la disparitia in masa a multor specii de plante si animale rare pentru confortul nostru.
Si tot vrem mai mult.  Tot organizam summituri climatice pentru a reduce emisiile de carbon si defrisarile, dar fara folos. Apoi, cand ni se propun energii alternative si verzi precum panourile solare, turbinele eoliene, hidrocentralele, automobilele electrice,  carne vegetala  pentru burgeri.............. cam strambam din nas pentru ca nu ne distribuie suficienta energie electrica cat sa te joci la PC sau pe consola, ca nu ne ofera acelasi stil de viata , ca un automobil electric nu se deplaseaza la fel de repede ca un automobil pe baza de combustibil,   ca energiile verzi  n-au deloc eficienta energiei pe baza de combustibili fosili. Pai nici nu trebuie. Ca asta e problema , noi  ar trebui sa renuntam la stilul de viata actual care e total nesanatos si pentru noi si pentru planeta.
Nu e normal sa fim dependenti de tehnologia digitala. Si nici nu ar trebui.
Ecologistii ne transmit ca :
-trebuie sa reducem consumul excesiv de carne si carbohidrati (a caror productie presupune multa energie si resurse), care si asa e nesanatos si duce la o rata mare de cancer si boli cardiovasculare, si sa incepem sa devenim vegani, ba sa ajungem sa consumam carne vegetala si chiar insecte
-trebuie sa renuntam sa mai cumparam haine noi periodic.  Sa ne invatam sa purtam haine si 5-10 ani daca sunt bine fabricate. De exemplu, blugii si gecile de piele pot rezista  si 30 ani, camasile -10-20 ani, tricourile - 5-6 ani, poate chiar mai mult daca ne uitam la tricourile cu bande rock pe care le vedem la vanzare la Asii AMANETULUI.
-sa renuntam definitiv  la formele de divertisment foarte consumatoare de energie, pline de violenta, toxice pentru creier  si nesanatoase  pe termen lung (filme, seriale, jocuri video, concerte, cluburi, cinematografe, jocuri de noroc) si sa practicam mai des sportul.   Tehnologia digitala ar trebui sa o folosim numai pentru lectura, educatie, pictura  si informare.
-sa nu mai folosim hartie  in exces  si sa nu mai cumparam mobilier din lemn
-sa reducem consumul de curent electric
-sa reciclam tot ce este vechi si sa-l refolosim intr-o forma sau alta.
-cand ne dorim ceva, trebuie sa ne asiguram daca acel obiect il folosim
Mai avem 50 ani pana se vor  epuiza petrolul si rezervele de gaze naturale  dupa ritmul consumului actual, 110 ani pana se vor epuiza carbunii si vreo 200 ani pana vom ajunge sa radem toate padurile de pe suprafata planetei.   Ar trebui luate masuri acum, si da, s-ar putea ajunge la rationalizare masiva ca pe vremea lui Ceausescu, dar la scara globala.  
Luati aminte ca petrolul si carbunii nu se va regenera decat peste vreo 50-100 milioane de ani, chit ca vom planta multi copaci,va dura ani pana vor creste, iar  atmosfera si oceanele planetei nu se vor curata decat peste mii de ani , fiindca atat le ia deseurilor de plastic si emisiilor de carbon sa se descompuna.
Energia nucleara pare a fi o alternativa mai buna, dar trebuie luat in calcul ca si centralelor nucleare le trebuie mult petrol, carbuni sau gaze ca sa functioneze.
De fapt, cam toata civilizatia noastra moderna are la baza combustibilii fosili. Odata ce se vor epuiza , ne vom intoarce in evul mediu.
Conform unui computer de la MIT, s-a calculat ca civilizatia actuala mai poate rezista pana in 2040 (atunci cand populatia va ajunge la 10 miliarde de locuitori estimativ), apoi va incepe criza resurselor si planeta va fi nelocuibila din cauza poluarii si temperaturilor extreme.  



Dar vrem sa colonizam Luna si alte planete pentru a le consuma si  resursele lor. Visam la masini zburatoare, la roboti, la un viitor Cyberpunk cu zgarie-nori de cativa km, deci vrem si vrem tot mai mult. Suna bine in teorie, dar in practica e cam dificil spre imposibil, si s-ar putea sa fie cam prea tarziu.
In final, natura ne-o va trage  si  s-ar putea sa ajungem exact la scenariul asta care pare inevitabil pentru majoritatea populatiei umane:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/u04yPWweZO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adriansdrei, 28 November 2021 - 23:20.


#2
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ai uitat sa zici "sa va fie rusine!" la final. Nu am citit decat din 10 in 10 randuri si chiar si-asa regret pentru timpul pierdut.

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Greta, tu esti? :ciocan:

#4
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Mama lui de om...! Permanent nemultumit!

Edited by Ger0nimo, 28 November 2021 - 23:47.


#5
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020
Ai enumerat chestii de bun simt amestecate printre chestii false sau aberante, Vrei sa iti zic eu o solutie mult mai buna, prin care rezolvi toate balariile alea? 2 children policy pe tot globul, impus cu forta. Cum au facut chinezii cu 1 child policy, altfel ajungeau sa traiasca in gunoi, ca indienii. Dar nu o sa le convina multora, ca tarile unde se impuiesc cel mai mult nu e frumos sa le atingi nici c-o floare, ca faci rasism si alte de-alea...

#6
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Am inteles, ecologistii vor sa ne intoarcem in comuna primitiva.
O sa fie cam greu cu vanatoarea si culesul, ca n-au prea ramas mamuti.
Si o sa fie criza de brusturi si coceni.
Dar o sa fie cool cu traiul la gramada si impartirea resurselor. Gang-bang in fiecare noapte.
Eu unul ma pregatesc mai degraba pentru un scenariu post-apocaliptic ca in Mad Max.
Am inceput sa-mi dotez Samuraiul cu blindaj si tepi.
Mi-am facut si rezerva de spray cromat, sa trec in Valhala "shiny and chrome"

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/W28kNzz50pw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by FatCat33, 28 November 2021 - 23:49.


#7
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 10.05.2013
@adriansdrei: puteți face mai mult decât să postați aici, dați un exemplu personal. Mutați-vă într-o peșteră, casele necesită materiale de construcții, care înghit energie și resurse greu regenerabile, confortul la fel. Puteți consuma resursele din împrejurimile peșterii, în mod sustenabil, râme tăiate în jumătate (una pentru consum, una hop înapoi în pământ, așa se pot înmulți), rădăcini și frunzulițe.
Nu spun că nu trebuie să se găsească un echilibru, dar nici tâmpeniile ecologiste ridicate la nivel de politică europeană, care duc de exemplu la prețurile la energie de acum, nu pot fi o soluție pentru ceva vreme de acum înainte.

#8
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Al 3456393,9 topic apocaliptic. Era un user care vroia ceva razboaie si bombe atomice. Chiar planificasem sa petrecem impreuna in transee. I miss you!!!

#9
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Ce urias e mesajul. Aproape toti sunt nemultumiti, dar nu avem ce face.  :P

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadriansdrei, on 28 noiembrie 2021 - 23:19, said:

Ca tot se apropie Craciunul, sarbatoarea materialista a cadourilor, hai sa discutam o tema interesanta in spiritul acestei sarbatori materialiste.
Dupa cum bine stim, omul e o fiinta permanent nemultumita si nerecunoscatoare. Isi doreste ceva, il obtine, dupa ce il foloseste sau nu-l foloseste mai deloc,
Premize false, pledoarie esuata.

#11
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Initiator, tu cum iti duci traiul de zi cu zi? Pui in practica ce propovaduiesti sau ii lasi pe altii mai intai si apoi mai vezi daca aplici si tu? Daca nu te hranesti prin fotosinteza, n-ai niciun ascendent moral sa ne tii prelegeri.
E plin forumul asta de ipocriti care propovaduiesc apocalipsa climatica avand in garaj un diesel cu dpf-ul anulat :lol:

View Postadriansdrei, on 28 noiembrie 2021 - 23:19, said:

Ar trebui luate masuri acum, si da, s-ar putea ajunge la rationalizare masiva ca pe vremea lui Ceausescu, dar la scara globala.
Ooo daaa... visul umed al oricarui retard fan eGreta. De unde naiba tot apareti? Asa-i cand n-ai trait pe vremea aia, aberezi despre lucruri pe care nu le cunosti personal.

#12
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostMunicipalwaste, on 28 noiembrie 2021 - 23:46, said:

  Cum au facut chinezii cu 1 child policy,  
E cam tarziu.

View Postmarianvasile, on 28 noiembrie 2021 - 23:53, said:

dar nici tâmpeniile ecologiste ridicate la nivel de politică europeană
Pai atunci de ce nu faceti ca britanicii si nu iesiti din UE prin referendum Romexit daca nu va convine ? Ah, stati, nu va tine, plus ca imediat va papa rusii. :))

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Cea mai misto fraza din tot pomelnicul:

Quote

Energia nucleara pare a fi o alternativa mai buna, dar trebuie luat in calcul ca si centralelor nucleare le trebuie mult petrol, carbuni sau gaze ca sa functioneze.

Cineva a luat exemplul lui mamzel Gretutza si a chiulit de la scoaola :ciocan:
[ https://www.slashfilm.com/img/gallery/captain-picard-facepalm-bust/intro-import.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View PostLowrider, on 29 noiembrie 2021 - 00:14, said:

Initiator, tu cum iti duci traiul de zi cu zi? Pui in practica ce propovaduiesti sau ii lasi pe altii mai intai si apoi mai vezi daca aplici si tu? Daca nu te hranesti prin fotosinteza, n-ai niciun ascendent moral sa ne tii prelegeri.
E plin forumul asta de ipocriti care propovaduiesc apocalipsa climatica avand in garaj un diesel cu dpf-ul anulat Posted Image


Ooo daaa... visul umed al oricarui retard fan eGreta. De unde naiba tot apareti? Asa-i cand n-ai trait pe vremea aia, aberezi despre lucruri pe care nu le cunosti personal.

1. Nu
2. Nu-mi doresc
3. Nu sunt fan Greta
4. Recunosc totusi ca avem lucruri care nu ne trebuiesc.
5. Recunosc ca-mi plac jocurile video, burgerii si shaormele cu carne, ca-mi placea inainte de pandemie sa ma duc la cinema si ca mi-ar fi tare greu sa ma dezlipesc de obiceiurile astea "toxice". Recunosc ca ceea ce fac zilnic nu e sanatos.
6.  Nu sustin, dar spun ce se va intampla.  Guvernantii ecologisti chiar vor sa implementeze masuri de rationalizare ca pe vremea lui Ceausescu la scara globala.

View Postpufonel, on 29 noiembrie 2021 - 00:31, said:

  
Cineva a luat exemplul lui mamzel Gretutza si a chiulit de la scoaola Posted Image


Poate stii tu cum functioneaza o centrala nucleara.
Eu stiu ca pentru orice  proces care implica incalzire si  ardere iti trebuie combustibil.  

Inclusiv panourile solare au la baza petrolul in fabricarea lor.

View PostFatCat33, on 28 noiembrie 2021 - 23:48, said:

Am inteles, ecologistii vor sa ne intoarcem in comuna primitiva.

Pai ne vom intoarce nu din cauza ecologistilor, ci din cauza imprejurarilor. Vom fi fortati sa o facem.

#15
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
Spre deosebire de tine, eu stiu cum functioneaza o centrala nucleara. Iar "combustibilul" nuclear NU are nicio treaba cu petrolul sau carbunii. E uraniu, care e cu totul altceva.

Apropo, sustin si eu o masura ecologista. Vreau sa se reduca (la zero daca se poate) cantitatea de detergent cu care va spala pe creier :P

#16
adriansdrei

adriansdrei

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 13.10.2021

View Postpufonel, on 29 noiembrie 2021 - 00:36, said:

Spre deosebire de tine, eu stiu cum functioneaza o centrala nucleara. Iar "combustibilul" nuclear NU are nicio treaba cu petrolul sau carbunii. E uraniu, care e cu totul altceva.


Stai jos, ai 2!

Quote


Most of today's reactors contain several hundred fuel assemblies, each having thousands of small pellets of uranium fuel. A single pellet contains as much energy as there is in one tonne of coal. A typical reactor requires about 27 tonnes of fresh fuel each year.

https://www.world-nu...actor-work.aspx

Mai toate instrumentele si componentele dintr-o centrala nucleara au la baza petrolul.

Edited by adriansdrei, 29 November 2021 - 00:40.


#17
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postadriansdrei, on 29 noiembrie 2021 - 00:44, said:


Ai dat un citat fara sa intelegi ce scrie acolo. Crezand ca faci pe desteptul, de fapt i-ai dat dreptate colegului. Scrie chiar in articol despre ce fuel e vorba:

A number of different materials can be used to fuel a reactor, but most commonly uranium is used. Uranium is abundant, and can be found in many places around the world, including in the oceans. Other fuels, such as plutonium and thorium, can also be used.

Analfabet functional, ca orice fan eGreta care se repecta.

LE: ai modificat postarea ca sa te scoti cat de cat. Too late :lol:

Edited by Lowrider, 29 November 2021 - 00:57.


#18
Municipalwaste

Municipalwaste

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 20.09.2020

View Postadriansdrei, on 29 noiembrie 2021 - 00:44, said:

Stai jos, ai 2!

https://www.world-nu...actor-work.aspx

Mai toate instrumentele si componentele dintr-o centrala nucleara au la baza petrolul.

Vai de capul tau, ai dormit in banca la scoala, nu stii nici sa citesti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate