Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Samsung A52s vs Xiaomi Mi11 lite 5g

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Dar tu in momentul asta chiar ai nevoie de un router care stie AX? Sau e doar un moft ca trebuie sa ai ultima fita ieftina de tehnologie la momentul asta. Chiar simti limita la AC, te simti limitat in vreun fel? S-ar putea sa fie praf si mi 11 lite cu/fara 5G, e mai ok mi 11 Ultra. Ia un mi 11 lite de la emag, testeaza si vezi daca ti se pare ok in teste sau nu si il returnezi.

#20
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Nu intra in calcul , nu mi am propus sa iau ceva ce nu folosesc , nu ma joc, in pus vreau mai compact si nu ma incanta orientarea catre ecrane de 6,7 inches . Cele 2 au procesor decent pentru 2-3 ani.

#21
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Ce router ai si te nemultumeste pe AC si esti nevoit sa cumperi un telefon ieftin sa-l folosesti pe AX?

Edited by xew, 28 November 2021 - 14:58.


#22
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Sunt dator cu o explicatie : intotdeauna m-am orientat catre segmentul midrange , imi acopera nevoile. Routerul e important si voi face trecerea . La fiul meu am trecut pe ax si e altceva . E drept ca are Find x2 pro ...

#23
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Pe A52s am scos max 240Mbps pe 5ghz router ax , abonament 1Gb DIGI la 2 m de router Asus.

#24
xew

xew

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,557
  • Înscris: 30.12.2007
Spor la cumparaturi, experienta va fi aproximativ aceeasi in viata reala la oricare dintre cele 2 modele alese, va fi diferenta doar in teste sintetice, de benchmark. La fel e si la teste pentru anvelope auto, la o dimensiune e un model in top, la alta dimensiune e alt model in top. Daca la un model de top de la Oppo (chiar si de anul trecut) e ok pe AX, nu ai nicio garantie ca la un model mediu/ieftin actual va fi la fel de ok pe AX in utilizare normala.

Edited by xew, 28 November 2021 - 15:32.


#25
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013

 calincosma, on 28 noiembrie 2021 - 15:23, said:

Pe A52s am scos max 240Mbps pe 5ghz router ax , abonament 1Gb DIGI la 2 m de router Asus.
Cu Poco F2, in aceleasi conditii am scos 280 Mbps.

#26
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Fiul meu scoate peste 700Mbps :)

#27
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 15.03.2013
Inseamna ca routerul scoate difeit.Oricum, xiaomi pare mai bun prin comparatia mea cu samsung.Varianta mea poco f2 e mai veche, si mai convenabila la pret.Bateria deasemenea e mai buna (tinea o zi jumate fata de 1 zi aum la sami).Nu mai zic de variantele mai noi de la shiaomi...poco f3 are snapdragon 870 racire cu lichid,  pret acum aprox 1800, ca si sami.

Edited by calincosma, 28 November 2021 - 15:59.


#28
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Ma gandeam ca prin update de soft situatia s-a imbunatatit la A52s. Nu vad de ce Mi 11 lite 5g nu ar reproduce rezultele din teste si in viata reala , acolo updatetul nu poate decat evetual imbunatati stabilitatea.

#29
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 18.11.2005

 toni_all, on 28 noiembrie 2021 - 14:04, said:

@talex007 : le folosesti cu un router ax ? Ce viteza ai in speed test la 1m de router ?
Nu am din pacate router cu ax si nici viteza la internet nu este deosebita. Dar ca experienta de utilizare as alege Samsung, dupa vreo 10 ani de Xaiomi.

#30
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020
A52s sau mi 11 lite îmi par cam aceleași la performanțe. A52s are cameră mai bună cu stabilizare OIS, are jack, super amoled 120hz(eu îl țin pe 60hz că cică ar consuma mai puțină baterie dar nu știu ce să spun) și protecția IP67. MI11 lite are procesor puțin mai bun dar nu se simte nici o diferență dacă te uiți pe youtube la review-uri.

La software nu te lua după toți care zic că MIUI are buguri. I-am luat la mama un redmi note 8 2021 și se mișcă excelent pentru un telefon de 600 de lei. Are MIUI 12.5 iar singura problemă care am avut-o cu el e că se deconecta singur de la wifi și nu se mai conecta până nu eliminam rețeaua respectivă și băgam parola de la wifi din nou. S-a rezolvat de la sine, cred că și-a făcut actualizare în fundal, habar nu am.

Eu am ales a52s deoarece m-au convins băieții de pe aici care și-au luat și ei a52s de la altex de black friday:). Oferta aia cu 1500+ galaxy buds a fost cea mai bună cred pe anul ăsta. Voiam să merg pe un poco f3 pentru procesor dar m-am răzgândit.

Apropo, nu te gândi că samsung are telefoane mai bine optimizate. Într-adevăr ai 3 sau 4 ani de update-uri garantat dar mai știi că nici xiaomi nu o să ofere? Dețin a52s și sunt mulțumit de el dar și la el am găsit buguri. De exemplu always on display se aprinde singur fără să îl ating. Când am instalat dual whatsapp nu am putut face back up deoarece din ce am înțeles este un fel de bug care nu permite. La fel în prezent nu pot trimite nici un fișier media de pe a doua cartela cu whatsapp din telefon. Îmi zice că nu se află pe spațiul intern. Asta pentru mine este cel mai problematic deoarece folosesc whatsapp des de pe ambele cartele și nu pot trimite fișiere media decât de pe una.

MI11 lite vine cu încărcător de 33w în cutie iar samsung tot cu cel de 15w. Pentru 25w am fost nevoit să mai scot 100 de lei:) Ce e drept e diferență de 20-30 de minute la încărcare.
La ținutul în mână fără husă o să vezi că xiaomi are materiale mai premium la fabricație pentru telefoane. Testează asta în showroom ca să vezi. A52s arată bine în poze, la fel și când l-am văzut în cutie dar odată ce am luat ambalajul jos de pe el la atingere dă impresia de plastic ieftin.

Ambele sunt telefoane bune dar dacă faci și poze mergi pe a52s. Nu o să regreți mai ales că bateria mă ține destul de bine 1 zi jumate. Dacă o să vinzi telefonul ține minte următorul lucru ce îl spun. Am avut un a51 și l-am vândut după 2 ani cu 750 de lei pe olx, ce e drept a fost în stare bună. Dacă luam un xiaomi nu știu cu cât îl vindeam deoarece nu prea cunosc românii decât samsung sau iphone.

Edited by MrLion, 28 November 2021 - 19:12.


#31
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
Daca A52s scoate pe ax 240Mbps nu ar avea sens sa fac upgrade . Eu scot pe Mi9 lite 300Mbps la 2m pe ac si dupa 2ani sunt multumit de el : ecranul amoled se vede ca in prima zi , bateria inca tine o zi iar pozele sunt decente.
Se pare ca tb sa caut altceva daca nu merg pe Mi11lite 5g.

#32
MrLion

MrLion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 13.08.2020

 toni_all, on 28 noiembrie 2021 - 19:24, said:

Daca A52s scoate pe ax 240Mbps nu ar avea sens sa fac upgrade . Eu scot pe Mi9 lite 300Mbps la 2m pe ac si dupa 2ani sunt multumit de el : ecranul amoled se vede ca in prima zi , bateria inca tine o zi iar pozele sunt decente.
Se pare ca tb sa caut altceva daca nu merg pe Mi11lite 5g.

Păi eu scot 300mb pe 5 ghz și nu am router cu ax.

edit:
[ https://i.postimg.cc/Thwqnkpr/Screenshot-20211128-194352-Speedtest.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://i.postimg.cc/dDxR68yg/Screenshot-20211128-194407-Speedtest.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am abonament digi fiberlink 1gb, routerul e un mercusys mrg50 și distanța e de 5 metri și un perete subțire fața de router

Edited by MrLion, 28 November 2021 - 19:48.


#33
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 toni_all, on 28 noiembrie 2021 - 14:24, said:

Astept un raspuns la pb ridicata . Nu ma deranjeaza softul Xiaomi si camerele sunt decente , folosesc acum un Xiaomi de care sunt multumit , vreau doar un upgrade.
Problema wifi ului e importanta pentru mine , as vrea sa stiu cat scoate langa un router ax.
A 52s prinde sub 500Mbps Download pe Wifi ax. Cam 467Mbps este cel mai bun scor la mine. Pe Upload putin peste 400Mbps.
In general semnalul este bun pe 52s, ceea ce nu ar trebui sa fie surpriza, telefonul este facut din plastic.

 xew, on 28 noiembrie 2021 - 14:44, said:

Dar tu in momentul asta chiar ai nevoie de un router care stie AX? Sau e doar un moft ca trebuie sa ai ultima fita ieftina de tehnologie la momentul asta. Chiar simti limita la AC, te simti limitat in vreun fel? S-ar putea sa fie praf si mi 11 lite cu/fara 5G, e mai ok mi 11 Ultra. Ia un mi 11 lite de la emag, testeaza si vezi daca ti se pare ok in teste sau nu si il returnezi.
De ce nu?
Eu mi-am cumparat unul la inceputul anului si clar este peste vechiul rooter(limitat la 300Mbps pe 5Ghz) ca viteza si acoperire.

Edited by OriOn20, 28 November 2021 - 19:57.


#34
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
ce router folosesti?

#35
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
TP-Link Archer AX1500

#36
toni_all

toni_all

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.03.2008
oare pe un router mai puternic ar scoate mai mult ? Limitarea o fi numai a telefonului ?
Routerul de la fiul meu e ax5400 TP-Link AX73.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate