Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Laptop office - 6000 lei +-

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Salut,

Caut si eu sa-mi schimb laptoptul Asus din 2015 (da, finally), si as avea nevoie de recomandari pentru laptopuri bune pentru office pentur un buget de +- 6000 lei. Nu sunt la curent cu cele mai bune sisteme de azi.

1. Cand se va face achizitia - in urmatoarele 2 luni candva... Nu stiu exact.

2. La ce va fi folosit laptop-ul

Office & Business - chestii gen construirea de website-uri in Wordpress, upload de content pe retelele de socializare, editare video, design... Nu fug dupa partea de gaming, dar daca ar fi destul de puternic laptopul, nu as evita 1-2 jocuri gen Skyrim. Daca e posibil sa le am pe amandoua in bugetul asta. :))

3. Bugetul maxim

5500-6500 lei.

4. Marci sau serii preferate

Nu ma prea atrag Lenovo si Acer, dar trebuie sa marturisesc ca suntem pareri biased, destul de nefondate, cu influente din trecut (am avut un laptop Acer acum... multi ani... si se incalzea repede, dar e destul de irelevant :)) )

5. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - Nup
6. Daca achizitia se va face din tara sau strainatate (caz in care specificati tara de unde sunteti) - Din tara


Mi-a sarit in ochi acesta: https://www.emag.ro/...r/pd/DWJ2PTMBM/

...insa nu am idee cat de rezistente sunt aceste flip-uri.

In orice caz, astept cu nerabdare sugestiile voastre! :) Sper ca sunt ok informatiile date.

Multumesc!

#2
VladVladd

VladVladd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 25.08.2020
Este foarte misto Zenbook Flip S, si nu-ti face probleme cu balamaua pentru ca este foarte solida si bine realizata.
Totusi, nu stiu exact ce fel de editare video faci tu, daca faci destul de mult te poti orienta la un ultraportabil cu placa video dedicata cum ar fi  ASUS' VivoBook Pro 15 OLED M3500QC, cu ecran OLED, Full HD, foarte luminos si reproduce excelent culorile, Procesor AMD Ryzen 9 5900HX (16M Cache, up to 4.6 GHz), 16GB DDR4 memorie RAM, stocare 512GB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB !
https://www.pcgarage...os-cool-silver/

#3
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Macbook Air/Pro M1 pentru office si business (dar bugetul nu-ti permite decat configuratii modeste).

Edited by MD, 28 November 2021 - 13:02.


#4
marcone

marcone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.03.2004
Am achizitionat recent un laptop cu Ryzen 5 hexa core la pret de Intel i3 dual core.
in 2021, daca vrei performanta, nu irosi banii pe Intel. Ryzen sau M1.

#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,445
  • Înscris: 19.04.2009
+1 pentru Ryzen sau M1.

Eu eram fanboy intel pana anul trecut cand am luat un Zephyrus G14 cu Ryzen. Rupe (recomand, de altfel)

M1 are un viitor foarte frumos. Dar nu ai Skyrim..

#6
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021

View PostxJully, on 28 noiembrie 2021 - 12:15, said:


1. Cand se va face achizitia - in urmatoarele 2 luni candva... Nu stiu exact.
peste 2 luni candva or sa fie alte preturi alte stocuri
Vorbim degeaba azi daca achizita este candva peste 2 luni

#7
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020

View PostVaronul, on 28 noiembrie 2021 - 16:15, said:

Vorbim degeaba azi daca achizita este candva peste 2 luni

Probleme de intelegere a limbii romane?

Eu inteleg ca achizitia se va face in intervalul 0 - 2 luni. Nu "peste doua luni".

#8
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,491
  • Înscris: 22.12.2015
x 280, x290, Carbon X1 gen 4/5 sau Macbook Air early 2015 * SH...Daca vrei o versalitate tipica Lenovo dar in ecosistemul Apple => atunci poti incerca si Macbook mid 2012 care ofera numeroase oportunitati de upgrade si inca e future proof, in ciuda erei in care a fost produs.
Singurul aspect negativ la mid 2012 fiind ecranul TN si necesitatea unui upgrade la acumulator, dar ai spus office... deci nu ai nevoie de IPS  si OLED pentru office ! Oricum, primele 4  modele care ti le-am enumerat mai sus au toate ecrane IPS si sunt ok din perspectiva valorii nits.

Edited by doxan, 28 November 2021 - 18:09.


#9
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Hello!

Multumesc tuturor! :)

Nu merg pe Apple de data asta, desi stiu ca sunt bune. Multumesc, totusi, pentru sugestii!

Momentan, oscilez intre cel pe care l-am mentionat eu + cel pe care l-a sugerat @VladVladd. Nu ma pot gandi la cele ROG sau alte laptopuri puternice, dar de gaming (care si arata corespunzator) pentru ca voi calatori cu acest laptop si prefer sa fie cat mai light, cu aspect minimalist.

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,007
  • Înscris: 08.08.2018

View PostVladVladd, on 28 noiembrie 2021 - 12:28, said:

ASUS' VivoBook Pro 15 OLED M3500QC, cu ecran OLED, Full HD, foarte luminos si reproduce excelent culorile, Procesor AMD Ryzen 9 5900HX (16M Cache, up to 4.6 GHz), 16GB DDR4 memorie RAM, stocare 512GB SSD, placa video dedicata NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB !
https://www.pcgarage...os-cool-silver/

Eu am varianta cu procesor Intel si display de 16" iar OLED -ul ala este o minunatie. Ai grija cand configurezi modelul, se vand si variante cu display-uri led.
Vad ca la Emag este chiar mai ieftin, ~4900
https://www.emag.ro/...6/pd/DMSGFXMBM/

#11
MariusEXxTREME

MariusEXxTREME

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 15.07.2020
Salut, te-ai putea uita putin si la acesta, mi se pare un laptop superb!

Laptop ASUS ZenBook 14 UX425EA-KI469T, Intel Core i7-1165G7 pana la 4.7GHz, 14" Full HD, 16GB, SSD 512GB, Intel Iris Xe Graphics, Windows 10 Home, Lilac Mist

link: https://altex.ro/lap...sMaAhxBEALw_wcB

Edited by MariusEXxTREME, 28 November 2021 - 23:12.


#12
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Mda, intre timp nu mai e pe stoc laptopul pe care il voiam: https://www.pcgarage...os-cool-silver/

Iar m-am pierdut acum. :)) Any ideas? Similar cu acesta. Nici cel de la eMAG de mai sus nu mai e pe stoc.

#13
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Din experienta voastra, ce ziceti, ar trebui sa mai astept sa revina pe stoc?

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,465
  • Înscris: 21.12.2006
https://www.compari....258-p719842116/

In stoc la 2 alte magazine (F64 și FLAX), doar puțin mai scump.

Edited by nei-k, 04 January 2022 - 23:13.


#15
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Ultima jucărie cumpărată un b9400. In afară de faptul că e puțin prea evoluat și era (atunci, acum nu am urmărit dacă s-a schimbat ceva) dificil să găsești accesorii compatibile.
https://www.asus.com...tBook-B9-B9400/

#16
xJully

xJully

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 10.09.2012
Am vazut ca se poate cumpara direct de pe site-ul ASUS, inclusiv laptopul pe care il voiam eu. E ceva ce nu stiu de nu propune mai nimeni site-ul producatorului pentru cumparare? :))

#17
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Eu îl pun așa tocmai să nu fiu acuzat de partizanat... :)
Când te decizi cauți singur unde găsești cea mai bună variantă.

#18
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Dacă te ajută cu ceva, urmărește modelele următoare:
B9400CEA-KC0100R
B9400CEA-KC0101R
Apar in lista promovată acum.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate