Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 

Anticorpii de la vaccinul antigripal sunt eficienti si impotriva Covid-19?

* - - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

#1
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Salut!
In urma cu vreo 7 zile am facut vaccinul antigripal.
Anticorpii care se produc in urma vaccinului antigripal sunt eficienti si impotriva Covid-19?
Multumesc!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003
Nu.

#3
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,754
  • Înscris: 06.03.2018
Este posibil sa da , stii de ce ?
In 2020 in octombrie la sfarsit am facut antigripal, pe 13.11.2020 am fost testat pozitiv neavand forma severa sau ceva, eram in carantina fara simptome.

#4
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Majoritatea nu a avut forma severa sau ceva, deci irelevant vaccinul antigripal.

#5
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Acum logic vorbind, daca era eficient de ce mai am asteptat sa apara ala de covid? Nu aveam antigripal cacalau prin farmacii?

#6
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Nu.
Virusurile gripale au alta structura fata de virusurile din familia Corona.
Anticorpii antigripali nu vad virusurile Corona.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 Hunor_66, on 27 noiembrie 2021 - 23:02, said:

Anticorpii antigripali nu vad virusurile Corona.
Asa e, mai mult ei nici nu "vad"... totul se face pe chimie, compatibilitate (legaturi chimice) intre capul anticorpului si domeniul de conectare sau target.

#8
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
mam vaccinat cu noua vaccinare fortata dar urmatoarele cam 4 zile am avut stari de slabiciune, dureri de cap, scurgeri de nas, friguri, scoame pe cap si alte simptome de covid in plus foarte multa lume reclama ca face febra si alte simptome de covid dupa vaccinare! pentru mine e clar ca vaccinul contine virusul covid si asa in mintea unora se face imunizare!

voi credeti povestile cu anticorpi si imunitate e propagnda

#9
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
ti-au bagat cip d-ala ieftin 4G, d-aia...

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,535
  • Înscris: 07.02.2003

 vdesigns, on 27 noiembrie 2021 - 23:46, said:

in plus foarte multa lume reclama ca face febra si alte simptome de covid dupa vaccinare!
voi credeti povestile cu anticorpi si imunitate e propagnda
Nu e adevarat, majoritatea lumii nu are simptome dupa vaccin iar o parte au somnolenta si usoare dureri.

#11
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019

 ogo, on 27 noiembrie 2021 - 23:46, said:

ti-au bagat cip d-ala ieftin 4G, d-aia...

daca avea si slot de cartela era bine.
La rapel ii baga si un socket, iar la a treia ii monteaza un procesor in socket si transmite live tot ce face la guvernul mondial care-i fura banii.

In alta ordine de idei, unii zic ca gripalul ar ajuta, ajuta in sens ca mareste un pic imunitatea si poti fi mai rezistent la covid ca si cand ai fi mai bine hranit organismul ca si cand ai lua vitamine si chestii d-alea adjuvante. Dar altfel nu are cum sa protejeze fiind virusuri diferite.

Niici nu stiu de ce se mai fabrica cel gripal, unde se face? orice gripa inseamna covid acuma, adica gripa nu prea exista, covidul e foarte raspandit.

Se poate daca ai covid sa faci si gripa si sa dai covidul afara cu gripa?

#12
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Antigripalul 2021 nu vede nici gripa din 2019 si vrei sa vada covrigul din 2019?
Vrei sa zbori pana la Paris cu un bilet de la tramvai?

#13
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020
Pe cand un topic cu tema: "Daca te intepi cu acul de cusut, poti intra pe urma la mall?"

#14
murdar

murdar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 24.05.2020
Nu sunt. Am facut eu gripa din aia nasoala (inca trag, nu am terminat) cu doua doze de pfizer la bord. Deci daca pfizerul nu functioneaza impotriva gripei, ma gandesc ca si reciproca e perfect valabila.

#15
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 11.06.2010
Vaccinul antigripal are tulpini de virusi influenza, nu de coronavirusi.

Anticorpi de coronavirusi daca e sa ii ai de undeva, ii ai din infectiile anterioare cu coronavirusi, 15% din raceli sunt infectii cu coronavirusi.

#16
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003

 dreaQ, on 27 noiembrie 2021 - 22:53, said:

Acum logic vorbind, daca era eficient de ce mai am asteptat sa apara ala de covid? Nu aveam antigripal cacalau prin farmacii?

Logic?
Ce e aia?

oare de ce ne tremurau chilotii acum un an, sa apara vaccin anti-covid, cand aveam deja anti-gripal?

MULTI au creier degeaba.

#17
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 vdesigns, on 27 noiembrie 2021 - 23:46, said:

mam vaccinat cu noua vaccinare fortata dar urmatoarele cam 4 zile am avut stari de slabiciune, dureri de cap, scurgeri de nas, friguri, scoame pe cap si alte simptome de covid in plus foarte multa lume reclama ca face febra si alte simptome de covid dupa vaccinare! pentru mine e clar ca vaccinul contine virusul covid si asa in mintea unora se face imunizare!

voi credeti povestile cu anticorpi si imunitate e propagnda

Nu. Dacă ai făcut mRNA, atunci vaccinul a stimulat celulele corpului tău să producă proteină spike - aia din Covid, cu care virusul se conectează la receptorii celulelor tale și pătrunde în celule, unde începe să se multiplice - și a declanșat astfel reacția imunitară a organismului. Ceea ce ai simțit tu e „de bine”, înseamnă că vaccinul funcționează pe corpul tău: l-a făcut să producă proteină spike și limfocitele au început să producă anticorpi.

Chestia e similară și dacă ai făcut JJ, numai că în cazul JJ proteina spike nu e produsă de corpul tău, ci e injectată în doza de vaccin și împachetată într-un adenovirus.

Faptul că ai avut simptome oarecum similare cu ale bolii s-ar putea să aibă legătură cu faptul că tu făcusei deja boala la un moment dat (chiar dacă nu ai fost conștient de asta). Sunt studii care arată că dacă ai trecut prin boală reacția la vaccin e mai puternică, tocmai deoarece corpul nu „așteaptă” 2-3 săptămâni până să formeze anticorpii necesari. Confruntat brusc cu o cantitate enormă - o invazie - de proteină spike, corpul se și pune pe declanșat mecanismul imunitar, că știe deja de la infecția precedentă cum se face.

Nimic grav, cu alte cuvinte.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,706
  • Înscris: 12.08.2008

 JustXXL, on 27 noiembrie 2021 - 22:18, said:

Salut!
In urma cu vreo 7 zile am facut vaccinul antigripal.
Anticorpii care se produc in urma vaccinului antigripal sunt eficienti si impotriva Covid-19?
Multumesc!

De ce ai facut vaccinul ? Ai facut teste de anticorpi ? Ai verificat sistemul imunitar ????

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate