Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Complicatii vanzare parcele teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
daniel8503

daniel8503

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2021
Buna! Cu un sfat, o indrumare, daca m ati putea ajuta. Sa va descriu situatia mea: am hotarat in familie sa vindem niste parcele de teren agricol situate pe raza comunei Radovan; parcelele acestea au fost in proprietatea tatei, iar tata nu prea s a ocupat de ele, nu le a dat niciodata in arenda, nu a facut contract de arenda cu nimeni. Eu am postat anuntul de vanzare al acestor parcele pe internet; s a gasit, dupa vreo doua luni, un cumparator care si a asumat cheltuielile cadastrale si notariale. Acest cumparator ne a dat un avans de 10 000 de lei, pentru a achita datoriile la impozit aferente acestor parcele, urmand a mai incasa noi de la cumparator restul de 12 000 de lei la finalizarea vanzarii. Pana acum, totul bine.

Pe parcurs, in timp ce se ocupa de cadastrul parcelelor, cumparatorul ne a anuntat ca absolut toate erau lucrate, cultivate, probabil de catre vecinii de lot, desi tata nu avea contract de arenda cu nimeni. Ne am zis ca, pana la urma, n are nimic, ca asa e lumea pe la tara, daca nu te ocupi tu de un teren, se gaseste altul sa se ocupe. Nu am fost deranjati de treaba asta. Insa, dupa ce trecuse cam o luna din momentul in care noi incasasem avansul de la cumparator, acesta ne anunta ca cineva a depus la primarie o contra oferta de cumparare, blocandu ne astfel vanzarea catre el. Pe noi, pe mine, pe tata, nu ne contactase nimeni sa ne spuna ca ar fi si un alt cumparator interesat. La acest moment, noi incasasem deja avansul, aproape jumate din suma de vanzare de la cumparator, asa ca nu stiam prea bine ce sa facem in situatia asta.

Cumparatorul ne a propus ca, daca vrem sa continuam vanzarea catre el, putem sa facem un nou contract de imprumut cu dare in plata a parcelelor. Noi am acceptat, stiind ca deja primisem niste bani de la acest om. Am semnat acel nou contract, am primit si restul de bani, apoi, la aproape o luna distanta, am primit niste hartii prin posta, prin care tata era instiintat ca trebuie sa mearga la notar pentru a semna de vanzare a parcelelor catre un vecin de lot.

L am sunat pe primul cumparator si i am spus de aceste hartii, iar el a zis ca putem sa le ignoram, pentru ca noi nu mai suntem oricum proprietarii parcelelor. Am zis, bine.

Dar a doua zi dupa ce noi ar fi trebuit sa ne prezentam la notar pentru a semna aceasta a doua vanzare, am zis, totusi, macar sa l sun pe acest al doilea cumparator, din simpla politete, si sa i spun ca noi nu mai detinem aceste parcele, pentru ca el sa stie care este situatia de fapt.

Mare surpriza am avut cand am vorbit la telefon cu acest om, el spunandu mi ca va cere in instanta anularea contractului de imprumut cu dare in plata a parcelelor, pe care noi il semnasem cu primul cumparator.

La momentul de fata, asteptam sa ne ajunga prin posta hartiile prin care el ne va chema la judecata.

Primul cumparator sustine ca ceea ce am semnat cu el este perfect legal, iar al doilea sustine ca nu este legal, pentru ca el are un drept de preemptiune, asa ca el va castiga in instanta parcelele.

Pe noi nu ne intereseaza cine vrea sa cumpere aceste parcele; sa le ia cine vrea, cine are dreptul, nu ne pasa. Dar am vrea sa ne lase pe noi in pace si sa se judece intre ei, daca se poate.

Va rugam, spuneti ne si noua ce putem face in aceasta situatie foarte complicata. Va multumesc anticipat.

#2
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Imprumutul cu darea in plata se foloseste de persoanele care doresc sa evite exercitarea dr. de preemptiune al tertilor la vanzarea terenurilor agricole.

Inteleg ca s-a ocupat primul cumparator de formalitatile de publicitate pentru instrainare (depunere oferta la primarie...).

Daca intr-adevar contractul de imprumut cu dare in plata a fost incheiat ulterior depunerii ofertei de vanzare/acceptarii cumparatorului 2 dpmdv primul cumparator are sansa de castig.

Ce formalitati au fost facute la primarie?
Cand s-a depus oferta?
Cand s-a acceptat oferta?

Cand s-a incheiat ctr. de imprumut? Cand avea scadenta?

Studiati L 17/2014 modificata prin L 175/2020

Edited by greenvision, 28 November 2021 - 09:42.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ce poți face este sa retragi pământul de la vânzare si să l arendezi pe 10 ani celui ce ti a dat banii iar peste vreo doi având în vedere ca arendasul are drept de premtiune fata de vecinii terenului i l vinzi din nou . atunci nu mai are ce face vecinul ce s a bagat acum.

#4
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 silesax2, on 28 noiembrie 2021 - 09:45, said:

Ce poți face este sa retragi pământul de la vânzare si să l arendezi pe 10 ani celui ce ti a dat banii iar peste vreo doi având în vedere ca arendasul are drept de premtiune fata de vecinii terenului i l vinzi din nou . atunci nu mai are ce face vecinul ce s a bagat acum.
Depinde cine ar fi celalalt cumparator; arendasul este preemptor de rang II

#5
s2inu

s2inu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 23.10.2021

 daniel8503, on 27 noiembrie 2021 - 22:17, said:

Buna! Cu un sfat, o indrumare, daca m ati putea ajuta. Sa va descriu situatia mea: am hotarat in familie sa vindem niste parcele de teren agricol situate pe raza comunei Radovan; parcelele acestea au fost in proprietatea tatei, iar tata nu prea s a ocupat de ele, nu le a dat niciodata in arenda, nu a facut contract de arenda cu nimeni. Eu am postat anuntul de vanzare al acestor parcele pe internet; s a gasit, dupa vreo doua luni, un cumparator care si a asumat cheltuielile cadastrale si notariale. Acest cumparator ne a dat un avans de 10 000 de lei, pentru a achita datoriile la impozit aferente acestor parcele, urmand a mai incasa noi de la cumparator restul de 12 000 de lei la finalizarea vanzarii. Pana acum, totul bine.

Pe parcurs, in timp ce se ocupa de cadastrul parcelelor, cumparatorul ne a anuntat ca absolut toate erau lucrate, cultivate, probabil de catre vecinii de lot, desi tata nu avea contract de arenda cu nimeni. Ne am zis ca, pana la urma, n are nimic, ca asa e lumea pe la tara, daca nu te ocupi tu de un teren, se gaseste altul sa se ocupe. Nu am fost deranjati de treaba asta. Insa, dupa ce trecuse cam o luna din momentul in care noi incasasem avansul de la cumparator, acesta ne anunta ca cineva a depus la primarie o contra oferta de cumparare, blocandu ne astfel vanzarea catre el. Pe noi, pe mine, pe tata, nu ne contactase nimeni sa ne spuna ca ar fi si un alt cumparator interesat. La acest moment, noi incasasem deja avansul, aproape jumate din suma de vanzare de la cumparator, asa ca nu stiam prea bine ce sa facem in situatia asta.

Cumparatorul ne a propus ca, daca vrem sa continuam vanzarea catre el, putem sa facem un nou contract de imprumut cu dare in plata a parcelelor. Noi am acceptat, stiind ca deja primisem niste bani de la acest om. Am semnat acel nou contract, am primit si restul de bani, apoi, la aproape o luna distanta, am primit niste hartii prin posta, prin care tata era instiintat ca trebuie sa mearga la notar pentru a semna de vanzare a parcelelor catre un vecin de lot.

L am sunat pe primul cumparator si i am spus de aceste hartii, iar el a zis ca putem sa le ignoram, pentru ca noi nu mai suntem oricum proprietarii parcelelor. Am zis, bine.

Dar a doua zi dupa ce noi ar fi trebuit sa ne prezentam la notar pentru a semna aceasta a doua vanzare, am zis, totusi, macar sa l sun pe acest al doilea cumparator, din simpla politete, si sa i spun ca noi nu mai detinem aceste parcele, pentru ca el sa stie care este situatia de fapt.

Mare surpriza am avut cand am vorbit la telefon cu acest om, el spunandu mi ca va cere in instanta anularea contractului de imprumut cu dare in plata a parcelelor, pe care noi il semnasem cu primul cumparator.

La momentul de fata, asteptam sa ne ajunga prin posta hartiile prin care el ne va chema la judecata.

Primul cumparator sustine ca ceea ce am semnat cu el este perfect legal, iar al doilea sustine ca nu este legal, pentru ca el are un drept de preemptiune, asa ca el va castiga in instanta parcelele.

Pe noi nu ne intereseaza cine vrea sa cumpere aceste parcele; sa le ia cine vrea, cine are dreptul, nu ne pasa. Dar am vrea sa ne lase pe noi in pace si sa se judece intre ei, daca se poate.

Va rugam, spuneti ne si noua ce putem face in aceasta situatie foarte complicata. Va multumesc anticipat.

E clar că atunci când ați vrut să vindeți nu ați citit legea. Chiar dacă nu e dat în arendă, pământul agricol nu-l poți vinde tu de capul tău primului venit de pe stradă. Au drept de preemțiune rudele și vecinii. Asta, în lipsa unui arendator, că și ăla are drept de preemțiune. Voi trebuia întâi să mergeți la primărie și să anunțați acolo că vreți să vindeți apoi, dacă nu se găsea nimeni din zonă (rude, vecini, arendaș - înțeleg că nu există) puteați să vindeți cui vreți, cum vreți. Fără această procedură, vânzarea e nulă.

De mirare că nici ăla care a cumpărat nu a știut treaba asta.

#6
daniel8503

daniel8503

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2021
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Asa cum am zis si in postare: nu am nicio preferinta cu privire la cumparator; sunt perfect de acord sa ia aceste loturi cel caruia ii da legea dreptul. Tata, proprietarul acestor loturi, este in varsta de 64 de ani si foarte greu deplasabil, iar eu lucrez in constructii la momentul de fata, asa ca nu am nici timpul, nici energia sa tot umblu cu cel batran pe la instante si notari. Pana la urma, vom face cum va decide instanta, atata doar ca regret acum ca ne am lasat in seama acestui om cu toate actele, ca vad ca nici el nu a cunoscut legea prea bine; ne a sfatuit prost ce sa facem. Sper doar ca instanta sa nu ne incarce cu prea multe cheltuieli de judecata. Nu s or astepta si ei ca toata lumea de rand sa cunoasca legile astea. Eu am postat pe internet luni bune anuntul cu vanzarea acestor parcele, si le am dat, normal, primului om dispus sa si asume cheltuielile cu cadastrul si alte acte. Asta face orice om...

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 greenvision, on 28 noiembrie 2021 - 09:57, said:


Depinde cine ar fi celalalt cumparator; arendasul este preemptor de rang II
A zis ca e vecin,deci arendasul este in fața lui.
Oricum daca continuă vecinul o să câștige în instanță.trebuia sa puna ca pret de vânzare o sumă exagerată si nu mai oferta vecinul.
Așa că singura soluție este ce am spus eu mai sus.sa nu mai vândă,legea îi da dreptul sa se răzgândească.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate