Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

One Plus Nord 2 5G

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
apollodollce

apollodollce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 03.09.2012
Vreau sa imi iau un One Plus Nord 2 5G.
Mi-ar fi de folos niste impresii/pareri despre acest telefon de la utilizatori si nu numai.

Edited by apollodollce, 27 November 2021 - 21:34.


#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,379
  • Înscris: 24.09.2017
bai, ma gandeam si eu la el cand cautam telefoane. dar avand in vedere de oferta de la altex de bf cu a52s+buds2 la 1500 ron am mers pe samsung.

totusi citind si vazand o tona de reviewuri as zice ca puncte negative:

1.au fost unele cazuri cu bateria care a luat foc. din cate stiu eu nu a fost doar unul, dar nu mai stau sa caut acum: https://www.notebook...s.578605.0.html
2.camera desi promitea multe, nu prea s-a ridicat la asteptari. adica senzorul de 50mp e super tare, dar na...
3.mediatekul se cam incalzeste si pierde din performante daca-l stresezi
4.nu are cerificare oficiala, samsungul are IP67. dar oricum stiu ca oneplus nu face asta ca sa mai scuteasca bani, telefonul ar trebui sa fie ok ca si protectie
5.oxygen os nu mai e cum era ci doar un skin al color os, specific grupului bbk(oppo, vivo, realme)

Edited by bobitad, 27 November 2021 - 21:50.


#3
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Pai, din ce scrie pe net, au fost 3 incidente cu telefoane nord 2 care au explodat.
Nu am atudiat in amanunt problema, dar nu m-as risca.
Imi aduc aminte de nebunia cu Samsung Note 7, nu stiu daca e similara situatia, dar avand in vedere ca au fost 3 incidente si nu unul singur, eu zic ca e de gandit.

De asemenea, nu imi place ca are procesor Mediatek. O fi bun procesorul, dar daca primul nord avea snapdragon, nu ma atrage ideea ca au trecut la mediatek ca toate ieftinelile.

Un alt aspect ar fi ca punctul forte al oneplus a cam picat, din moment ca telefonul are acelasi soft regasit pe telefoanele oppo, care nu exceleaza in vreun fel.

Edited by Paranoir, 27 November 2021 - 21:55.


#4
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Daca te hotarasti sa-l cumperi, sa-mi spui si mie cum se misca, eu am returnat doua cumparate de la eMAG, se miscau foarte prost, waze se conecta greu sau deloc la gps, clipurile deschise in browser se blocau daca le schimbai rezolutia(720p in 1080p) si se incarcau greu, nu stiu daca procesorul Mediatek e de vina sau softul, eu inclin sa cred ca softul e foarte prost optimizat! Am vazut pe forumul lor ca s-a facut update, poate au mai rezolvat din bug-uri desi nu cred, multi se plang de suportul software oferit de Oneplus in ultimul timp! Oxigen OS, pe care multi il lauda nu mai e ce a fost, un sistem de operare din barda, fara prea multe posibilitati de personalizare! Camera ok, aspect profi, incarcare super-rapida, cam astea ar fi atuurile din punctul meu de vedere, pentru ca procesorul degeaba e top daca softul balbaie toate aplicatiile! Spor!

#5
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,885
  • Înscris: 07.08.2008

View Postbobitad, on 27 noiembrie 2021 - 21:49, said:

5.oxygen os nu mai e cum era ci doar un skin al color os, specific grupului bbk(oppo, vivo, realme)
E doar o chestie de obisnuinta. Da, nu prea mai are chiar acelasi farmec, dar te obisnuiesti cu timpul.
Nu vreau sa intru in vreo polemica, dar nu as da un OP pe un Samsung nici sa il primesc gratis. Sistemul mult mai curat de la OP ajuta mai mult decat bloat-ul marca Samsung. Si da, am avut de la ambele, acum am OP 8T si un Samsung A72 in familie.

Referitor la OP Nord... mai repede as astepta o oferta buna la OP 9/9R.

View Postnicu27vls, on 27 noiembrie 2021 - 21:54, said:

softul balbaie toate aplicatiile!
Depinde... nu am urmarit toate modelele OP, dar cel putin la 8T nu vad sa aiba vreo problema de soft in momentul de fata. In plus, cam toti "uita" de telefoanele mai vechi dupa un an si atunci apar mai greu actualizari sau se concentreaza mai mult pe modelul de top. Trebuie sa isi vanda marfa mai noua. Am avut pana acum 4 telefoane OP, nici unul nu a avut probleme de soft care sa ma incurce. Sunt unele bug-uri, ca la orice soft, dar nu tot timpul chiar te afecteaza.

Edited by tigerheart, 27 November 2021 - 22:20.


#6
nicu27vls

nicu27vls

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 27.03.2010
Am avut doua modele Nord 2, ambele aveau probleme cu lagul aplicatiilor basic (setari, agenda, gmail...etc), problema clipurilor rulate in browser de care am scris mai sus si problema cu Waze si gps, pe primul l-am returnat crezand ca am avut ghinion, mi-a placut foarte mult telefonul si am zis sa iau acelasi model, poate o sa fie mai ok, dar nu! Din pacate poate eu am avut ghinion! Acum am un Oppo Find x3 Lite de care sunt aproape multumit, desi si asta m-a lasat fara net din senin, doar cu restartul si-a revenit, a facut odata in 7 zile, sper sa fi fost un moment de ratacire, in rest nu am ce sa-i reprosez poate doar aspectul de chinezarie ieftina si camerele proaste rau, dat ca agilitate in raspuns ani lumina peste Nord2-ul de atunci, dar cum spuneam poate s-au rezolvat din probleme odata cu ultimul update!

#7
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Legat de ce a spus @tigerheart despre bloatware-ul samsung comparativ cu android, cred ca sunt amintiri din copilarie. Si oneplus si samsung au propriile lor aplicatii, "dublate" fata de cele google: client de mail, aplicatie proprie de sms, aplicatie proprie de backup, calendar, etc. Singura diferenta care imi vine in minte e ca samsung are si propriul magazin de aplicatii, in rest, e cam la fel la toti producatorii. Basmul cu cocosul rosu nu mai tine in zilele noastre, omul ori traieste in trecut, ori a auzit el pe la cineva.

Oneplus avea avantajul unei interfete fluide la pret mic cand in perioada oneplus 1 - 6. Deja o ard super aiurea cu preturi la fel ca marile firme si cu un soft plin de buguri. Ba mai mult, nici nu mai are atuurile vechiului oxygen os.

Mai bine un Samsung A52s 5G (eventual versiunea cu 8 GB RAM), care are procesor snapdragon 778G, decat prostia aia de mediatek si nu ai parte de softul de pe o eplus plin de buguri (sa pierzi localizare gps in waze in timp ce vb la telefon - bug exclusiv oneplus => arunci telefonul la gunoi).
Daca mai exista si temerea ca poate exploda, cred ca ii e clar initiatorului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate