Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Recomandare aparat cafea

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

 arg, on 28 noiembrie 2021 - 13:24, said:

eu il am de vreo 4 ani, inca merge brici.
apa vede doar bucovina, ca are punt calcar si saruri.

N-am avut nici o pb cu apa, de la chiuveta all the way

#20
MarcuPopescu

MarcuPopescu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.12.2021
Cumparati de la nespresso, foarte simplu de folosit si cafea de calitate.

https://www.nespress...-link&type=item

#21
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Poate doar daca iti plac acele capsule pline de chimicale si gustul de cafea sintetica.

#22
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,559
  • Înscris: 12.10.2005

 ldpe, on 27 noiembrie 2021 - 22:04, said:

Sa prepari cafea e o arta , trebuie efectiv sa faci o pregatire pentru asa ceva , e foarte complexa treaba . Aparatul nu face mai mult decat ii dai tu , nu stie ce vrei iar ca firme tari in domeniu sunt vreo 4 , pretul la un aparat adevarat , fiabil pleaca cam de unde doresti sa te opresti ...Posted Image

Firme tari in domeniu sunt mult mai multe, doar asa la repezeala avem Bezzera, La Marzocco, VBM, Nuova Simonelli, Dalla Corte, Expobar, ECM, Lelit, Rancilio, Profitec, La Pavoni, Gaggia, sunt zeci de branduri bune si nu ma refer la chinezarii.

Oricum asta e o discutie care nu isi prea are locul aici fiindca topicul de fata este despre masini de cafea automate care sunt cu totul altceva dar sunt suficiente pentru cineva care vrea doar sa bea o cafea decenta acasa fara sa-si bata capul cu gradul de rasnire, temperaturi, profilari si alte SF-uri. Sa nu mai zic ca doar o rasnita electrica buna e cateva sute pana la multe mii de euro si vorbim de home use, nu comercial Posted Image

#23
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 razor01, on 11 decembrie 2021 - 12:14, said:

Poate doar daca iti plac acele capsule pline de chimicale si gustul de cafea sintetica.
Daca nu stii , nu scrie , ca scrii prostii. Nu are nici o chimicala , e doar cafea in capsule .
P.S. Se pare ca bei cafea sintetica din moment ce spui ca stii gustul de sintetic ... Posted Image

#24
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

 razor01, on 11 decembrie 2021 - 12:14, said:

Poate doar daca iti plac acele capsule pline de chimicale si gustul de cafea sintetica.
Ai tu vreo dovada ca in capsulele alea e plin de chimicale?!
Ca pe ingrediente scrie “cafea”.

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu au chimicale dar cafeaua nu e grozava, cel mult mediocra. Mi-am cumparat si eu acum 2 saptamani crezand pe unii care laudau nespresso. Teapa! Noroc ca nu am dat bani multi fiindca am luat aparatul la oferta. Macar e mic si nu ocupa loc mult.

#26
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006
Depinde și ce cafea alegi, unele sunt decente…însă asta e maximul pe care îl poți obține cu soluția asta: decent.
Pentru foarte mulți, asta e suficient însă :)

#27
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
De curiozitate, testeaza capsula Illy Etiopia si vei simti diferenta. E un espresso veritabil.

#28
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

 Freddy12, on 17 decembrie 2021 - 22:52, said:

De curiozitate, testeaza capsula Illy Etiopia si vei simti diferenta. E un espresso veritabil.
Nu am la ce, nu am aparat cu capsule :)


#29
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Freddy12, on 17 decembrie 2021 - 22:52, said:

E un espresso veritabil.

Espresso veritabil se face din cafea proaspat prajita si proaspat rasnita si prin folosirea unui portafiltru nepresurizat.

#30
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 razor01, on 18 decembrie 2021 - 08:53, said:



Espresso veritabil se face din cafea proaspat prajita si proaspat rasnita si prin folosirea unui portafiltru nepresurizat.
Sunt de acord cu tine dar sa stii ca aceasta cafea facuta la aparatul cu capsule Illy iperespresso este foarte buna. Si nu o laud eu aiurea, sunt extrem de pretentios. Ca sa-ti dai seama, nici macar cafeaua cumparata de la un cafegiu celebru din Bucuresti nu m-a impresionat in afara de varianta Kenya.

#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu n-am zis ca nu e buna la gust, multe lucruri sunt bune la gust, am spus ca nu e espresso veritabil. Nici macar n-am zis ca e obligatoriu ca un espresso veritabil sa-ti placa mai mult, tie sau altora.

Nici nu cred ca espresso este pentru toata lumea. Multi nu pot sa bea espresso, nici daca il face James Hoffmann.

Chiar daca in capsulele alea este cafea adevarata si nu o robusta amestecata cu chimicale pentru aroma, nu ai cum s-o folosesti fara portafiltru presurizat pentru ca iese fie supraextrasa fie subextrasa.

 Freddy12, on 18 decembrie 2021 - 14:50, said:

nici macar cafeaua cumparata de la un cafegiu celebru din Bucuresti nu m-a impresionat in afara de varianta Kenya.

Eu cred ca putem sa spunem, fara frica, tot ce ne doare pe forum, ca nu se supara nimeni si chiar daca se supara ii trece Posted Image

Vorbesti despre Florescu? Eu nu mai cumpar de mult de la el, este total inconsecvent la calitatea prajirii, nu mai zic de prospetime, poti sa prinzi cafea prajita ieri sau acum 3 saptamani, nu stii ce-ti da.

Edited by razor01, 18 December 2021 - 15:13.


#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu mai tin minte exact, dar cred ca era cafea de la Florescu. Insa Kenya, da, e o cafea foarte buna. Am mai luat de undeva ( pe asta chiar ca nu mi-l amintesc) si a fost o porcarie dar ambalata frumos in niste cutii rosii de tabla.

#33
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Eu zic sa mai incerci ca sunt si oameni seriosi care prajesc cafea in Romania. Posted Image

Daca tot te pasioneaza , e pacat sa bei cafea prajita acum 3-4 luni si bagata in niste capsule.

Edited by razor01, 18 December 2021 - 17:55.


#34
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 razor01, on 18 decembrie 2021 - 17:51, said:

Eu zic sa mai incerci ca sunt si oameni seriosi care prajesc cafea in Romania. Posted Image

Daca tot te pasioneaza , e pacat sa bei cafea prajita acum 3-4 luni si bagata in niste capsule.
Sincer, beau rar cafea din aparat, familia e fan aparate. De regula, dimineața, aproape adormit, imi fac rapid un nes iar cand vreau sa savurez o cafea buna, imi fac la ibric o cafeluta cu caimac.

#35
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,471
  • Înscris: 04.05.2006

 razor01, on 18 decembrie 2021 - 15:08, said:

Eu n-am zis ca nu e buna la gust, multe lucruri sunt bune la gust, am spus ca nu e espresso veritabil. Nici macar n-am zis ca e obligatoriu ca un espresso veritabil sa-ti placa mai mult, tie sau altora.

Nici nu cred ca espresso este pentru toata lumea. Multi nu pot sa bea espresso, nici daca il face James Hoffmann.

Chiar daca in capsulele alea este cafea adevarata si nu o robusta amestecata cu chimicale pentru aroma, nu ai cum s-o folosesti fara portafiltru presurizat pentru ca iese fie supraextrasa fie subextrasa.



Eu cred ca putem sa spunem, fara frica, tot ce ne doare pe forum, ca nu se supara nimeni si chiar daca se supara ii trece Posted Image

Vorbesti despre Florescu? Eu nu mai cumpar de mult de la el, este total inconsecvent la calitatea prajirii, nu mai zic de prospetime, poti sa prinzi cafea prajita ieri sau acum 3 saptamani, nu stii ce-ti da.
Intr-adevăr, Florescu m-a dezamagit prin atitudinea blazată, ancorarea in trecut și implicit prăjirea destul de dark….și lipsa de respect fata de client. Inteleg ca poate nu e fan espresso, dar decât sa folosești un aparat automat WMF pentru cafeaua preparata in magazin, mai bine nu faci deloc, sau o faci la ibric și aia e.
Blendul lui Divin a rămas pentru mine cea mai buna opțiune pt ibric, însă nu e suficient sa mai calc pe la el.

#36
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,469
  • Înscris: 03.12.2007
Cafea proaspat prajita si macinata (pt ibric) de la Claro (mai sint si altii dar de aici comand eu) plus un aparat ca asta https://www.brandmix...00aArRbEALw_wcB si iese o cafea superba in stil turcesc, doar cu o apasare pe buton. De 3 ani, zi de zi, asa beau cafeaua la birou.

Edited by pedros_2005, 19 December 2021 - 14:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate