Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Instalare Windows 11

* * * - - 6 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

Poll: Instalare Windows 11 (54 member(s) have cast votes)

Cum ati instalat Windows 11?

  1. Prin Windows Update (18 votes [33.33%] - View)

    Percentage of vote: 33.33%

  2. Cu Installation Assistent (8 votes [14.81%] - View)

    Percentage of vote: 14.81%

  3. Clean Install (28 votes [51.85%] - View)

    Percentage of vote: 51.85%

Vote Guests cannot vote

#1
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ce as dori eu sa stiu, este ce se intampla daca aleg prima optiune din aceasta imagine:

Posted Image

Chiar pastreaza programele si jocurile? A incercat cineva?
Acum am Windows 10 21H2 si vreau sa trec la Windows 11 21H2.
Prin Windows Update si cu Installation Assistent da BSOD.

Attached Files



#2
SOIMMALTEZ

SOIMMALTEZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 04.11.2020
Toate Windowsurile le pun doar prin clean instal.

#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,746
  • Înscris: 12.09.2015
Functioneaza perfect si prin upgrade dar pastrarea aplicatiilor implica un risc de nefunctionare,sau functionare precara cu erori.

#4
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 18.12.2004
da, pastreaza tot si surpriza, chiar si merge tot fara probleme, am instalat de o saptamana

#5
Freaka-the-Disk

Freaka-the-Disk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 06.10.2021

 lost_in_a_dream, on 27 noiembrie 2021 - 12:20, said:

Chiar pastreaza programele si jocurile? A incercat cineva?
Acum am Windows 10 21H2 si vreau sa trec la Windows 11 21H2.


trecut dela 8.1 la 10, cu optiunea “keep all files”, pierdut toate fisierele. mda, kernel de ca.c.at. ce asteptari sa ai de 10 linii de cod scrise dimineata la 03:00 de un individ umflat cu amfetamine, cod pe care ai platit 150 USD?

aproximativ in acelasi registru (cu deplasare spre dreapta…): cumparat un MSI MEG Custom, aprox. 5000 USD, si nu am precizat suma pentru show-off ci pentru antiteza, prin a mentiona faptul ca nu pot migra spre WIN 11 dat fiind faptul ca I9-le MSI-ului nu este in lista de procesoare “aprobate” de Microsoft. nu stiu de ce am impresia ca toti, dar toti cei de la Microsoft are riding the short bus.



#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,547
  • Înscris: 06.03.2016
Depinde de unde ai pus fisierele. Daca le pui random prin partitia cu Windows (nu in folderul utilizatorului), atunci poti sa fii sigur ca le va sterge. Nu cred ca trebuie sa explic de ce.

Edited by red46, 27 November 2021 - 13:16.


#7
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Din vremuri imemoriale se stie ca fisierele personale nu se tin pe partitia cu sistemul de operare.
Faceti, oameni buni, o partitie separata si apoi jucati-va cat vreti pe C:.
Sa mai zic de backup?

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Eu am aplicatii si sistem pe c care e ssd pe placa de baza. Fisiere personale si alte chestii pe SSD+HDD . Cand reinstalez sistemul pur si simplu deconectez HDD si SSD mecanic de pe placa de baza.

#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Sunt in grupul Windows Insider, am primit de prin august win 11 si am ales sa pastrez programele si fisierele personale. S-au pastrat toate functionalitatile programelor pe care le utilizam si nu am pierdut fisiere.

#10
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Am zis sa incerc si prima optiune, din screenshot-ul de mai sus. Adica "Upgrade". Mi-a dat ca trebuie sa instalez din interiorul Windowsului.
A dat si asta BSOD, cand ajunsese la 48% "working on updates".

Attached File  We couldn't install Windows 11.PNG   13.17K   42 downloads

Cred ca momentan o sa stau cuminte pe Windows 10. Si poate mai incerc la viitoarele versiuni. Ma mai gandesc.

#11
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Am un laptop din seria ROG, ceva mai vechi, de vreo 5 ani. Am intrat la Asus pe pagina, si drivere sunt doar pentru win 10.
Intrebare: am cum sa-mi fac upgrade la win 11 daca nu gasesc drivere?

Edited by kyrre, 27 November 2021 - 19:27.


#12
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008
Sunt bune alea pentru Windows 10 daca reușești sa instalezi 11.

#13
PinkNightmare

PinkNightmare

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 22.11.2021
Dupa doua incercari esuate cu Windows 11 Installation Assistant am reusit cu Windows Update.

#14
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,719
  • Înscris: 30.08.2006

 lost_in_a_dream, on 27 noiembrie 2021 - 17:00, said:

Am zis sa incerc si prima optiune, din screenshot-ul de mai sus. Adica "Upgrade". Mi-a dat ca trebuie sa instalez din interiorul Windowsului.
A dat si asta BSOD, cand ajunsese la 48% "working on updates".

We couldn't install Windows 11.PNG

Cred ca momentan o sa stau cuminte pe Windows 10. Si poate mai incerc la viitoarele versiuni. Ma mai gandesc.
Ti-am spus ca nu e nici o diferenta intre upgrade prin WU si cel cu imaginea pe stick. Cele 1000 de programe pe care le-ai instalat a dat peste cap windows-ul.
Solutia este un alt ssd pe care pui W11 si lucrezi in continuare pe vechiul windows pana reusesti sa reinstalezi totul, inainte ca sa colapseze cu totul sistemul de operare. Vei vedea diferente clare de performanta pe o instalare clean.

#15
vali1712

vali1712

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 27.03.2006
Am instalat prin windows update. Merge impecabil. Huawei Matebook D14

#16
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Prin windows update mergea ok, nimic de reprosat dar am schimbat SSD si chiar daca l-am clonat, noul SSD nu vroia sa booteze asa ca a trebuit sa fac un install fresh.
Este altceva, se misca instant la orice, driverele si softurile se instaleaza traznet si lucreaza mai bine, inclusiv playerele audio/video merg mai bine MPC HC cu madVR se vede mai bine iar Foobar2000 cu DSD ASIO suna mai bine.

#17
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,818
  • Înscris: 09.12.2012
Eu avand CPU incompatibil doar din cauza seriei, asadar cu o mica modificare de registry, unde am dat sa evite verificarea CPU-ului,am reusit sa fac upgrade de la Windows 10 Pro 20H1 la Windows 11 Pro , pastrand toate programele si fisierele / setarile facute, deci nu am pierdut absolut nimic Posted Image.

PS: Am descarcat ISO-ul de pe site-ul Microsoft, am montat imaginea si am rulat setup.exe, asa am initiat upgrade-ul, deci n-am folosit nici-un assistent sau Windows Update.

Edited by DianaXO, 01 December 2021 - 22:58.


#18
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Ai montat imaginea cu Rufus? Pe un stick?
Mie imi da crash dupa mult timp in care pare sa se instaleze. Asta se intampla la "updating... Your PC may restart a few times". La primul sau al doilea restart, da BSOD.
Ma gandeam sa scos mufa de internet din PC. Oare am vreo sansa sa il pun si eu, daca procedez astfel?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate