Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Programele Rabla Plus si Clasic au fost suspendate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

#73
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postkolfleading, on 30 noiembrie 2021 - 09:12, said:




  • Persoana X face o afirmatie A (afirmatia A nu face referire la nici o persoana).
  • Persoana Y intervine in discutie doar ca sa discrediteze persoana X.

Acest scenariu reprezinta o eroare de logica, se numeste Atac la Persoana (Ad Hominem) si este interzis in regulamentul softpedia.

Iar in final, dpdv logic, indiferent cum o fi persoana X, poate sa fie si gay, nu conteaza, afirmatia initiala A ramane valabila: masinile cu pistoane sunt murdare, daunatoare si ineficiente.

Care atac la persoana?Ca se trezeste cate unul care a avut 1.9 TDI adus din Germania cu care fumega la greu pe strazi,acuma are electrica si urla la luna ca ii sunt intoxicati copii pe strazi de astia cu termice,dar inainte nu avea problema asta?
Am doua cunostinte care au si-au luat ZOE dupa ce ani de zile au condus masini luate la a patra mana din Germania si imi fac mereu morala ca mi-am luat benzina noua,Euro 6,in loc sa imi i-au electrica si ca nu ma gandesc la mediu,etc,etc.
Ipocriti din astia sunt multi,din cei cu electrice.
Nu generalizez,nu toti dar sunt destui.
Ce sa spun,ipocritilor astora le doresc sa stea la semafor doar in spatele cazanelor vechi de juma de milioan de km si apoi sa urle interzicerea termicelor.

#74
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostSpeedDemon, on 30 noiembrie 2021 - 10:10, said:

eu stau la munte, chiar as vrea sa fie un pic mai cald, de nivelul apei marii evident nu îmi pasa
1. Efectele schimbarilor climatice vor afecta multe resurse de care si tu ai nevoie (ex. mancare).
2. Daca la mare nu se mai poate trai, toti aia cu dieseluri fumegatoare de la Constanta se vor muta la tine in oras si te vor afuma si pe tine.
Sa nu crezi ca scapi.

View PostSpeedDemon, on 30 noiembrie 2021 - 10:10, said:

Cea mai ieftina electrica pe care sa o pot numi decenta e viitoarea ID.3 GTX sau Ioniq de 305. ... De abia Model 3 sa zicem că se poate compara cu o mașină normala, dar costând considerabil mai mult.

Lipsa de alternative electrice pe gustul tau si pe bugetul tau nu schimba situatia masinilor cu pistoane: murdare, toxice, ineficiente.

Daca pretul benzinei ar reflecta costul real al utilizarii combustibililor fosili in autoturisme personale, Model 3 ti s-ar parea super-oferta.

Un pachet de tigari costa 20 de lei. Costul pe termen lung al fumatului...?

View PostGroh, on 30 noiembrie 2021 - 11:50, said:

Ipocriti din astia sunt multi,din cei cu electrice.
1. Nu conteaza. Poate sa fie si gay cu electrice. Masinile cu pistoane raman asa cum am mai spus: murdare, toxice, ineficiente.

2. Cred ca nu cunosti definitia ipocriziei.
Unul care a fost dependent de droguri si s-a lasat iar acum vine si-ti spune ca nu e bine ca tu te droghezi in continuare nu este ipocrit.
La fel e si cu masinile.

#75
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Ai si tu o obsesie:murdare,toxice,ineficiente....
Murdare...pai ce,sunt mecanic sa repar eu la ea?Se strica,o duc la service.
Toxica...ce nu este toxic in ziua de azi..
Ineficiente?Pentru cine?Pentru mine sigur este eficienta si asta este tot ce conteaza.

#76
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Este si asta o strategie: repeti un mesaj (adevarat sau fals, nu conteaza) pana ce "unii pun botul". Astfel nu mai ai nevoie de justificari, mesajul s-a "tatuat pe creier", este o certitudine. Tactica asta a fost folosita de anumite regimuri "indoielnice" si este folosita in continuare.
Asa ca: "...murdare, toxice, ineficiente..." ...

#77
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Tot asa sunt si mesajele hater - gen “nu sunt statii”, “reteaua electrica e slaba”, “subventia e nejustificata”.

#78
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Bine ca minele de litiu si gropile din pamant in care sunt depozitate bateriile expirate sunt curate, bio, ultra-eficiente.

#79
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNukem, on 30 noiembrie 2021 - 16:38, said:

(adevarat sau fals, nu conteaza) [...] "tatuat pe creier" [...] regimuri "indoielnice"
Ba da, conteaza, diferenta este ESENTIALA.

Regimurile indoielnice au folosit ceea ce spui tu pentru a "tatua pe creier" mesaje FALSE.

Dar mesajul este ADEVARAT si de aceea toata teoria conspirationista din citatul de mai sus si asocierea cu "regimurile indoielnice" este ... pierdere de vreme.

#80
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Mai bine am putea avea o discutie constructiva decat impunerea unor vointe arbitrar alese. Subiectul topicului a fost atins la inceput, dupa care discutia a deviat catre interzicerea motoarelor clasice. Pacat...

#81
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View PostFujitsu, on 30 noiembrie 2021 - 16:45, said:

Tot asa sunt si mesajele hater - gen “nu sunt statii”, “reteaua electrica e slaba”, “subventia e nejustificata”.

Asta depinde de fiecare utilizator in parte.
Eu personal nu am ceva impotriva electricelor,dar in acest moment nu sunt o alternativa viabila pentru mine.
Nu am atata rabdare sa imi planific un traseu,sa vad unde sunt statii,cata autonomie mai are masina,etc,etc.Eu plec la drum lung si poate vreau sa deviez de la traseu,sa merg pe alt drum si poate nu as putea sa fac acest lucru cu o electrica.Nu mai spun de autonomie,la drumurile mele lungi mi-ar trebui o electrica scumpa,gen Tesla cu autonomie maricica.
In acest moment,desi mi-as permite sa ma bag la o finantare,nu merita sa dau 70k pe o masina,fie ea electrica sau termica.
Dar repet,nu am nimic impotriva electricelor,consider ca este loc pentru toata lumea in acest moment iar viitorul probabil asta va fi in 20-30 sau mai mult de ani.
Problema mea este doar cu ideile imbecile ale unora,sa eliminam termicele sau mai rau,sa bagam taxe la greu astora cu termice ca poate asa nu vor mai fi pe strada,sa urce pretul benzinei ca sa ii usuce pe astia cu termice,etc,etc.

#82
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
Când s-au băgat taxe la greu pentru motoarele peste 2000 cmc te-ai plâns ? Nu ! Te-ai conformat și ți-ai luat o mașina cu motor mai mic și mai puțin  performanta, sau ai plătit prețul “luxului”. Care in SUA și Canada de exemplu nu e lux, acolo nu exista impozit progresiv la motoare mari.
Așa va fi și cu termicele peste 15-20 de ani. Ca sa ii convingă pe ultimii rezistenți, statul va crea un dezavantaj semnificativ la impozit pentru cine n-o sa vrea sa treacă la electrica.

Edited by Fujitsu, 30 November 2021 - 18:54.


#83
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostNukem, on 30 noiembrie 2021 - 17:04, said:

impunerea unor vointe arbitrar alese.
Dezinformarea nr. 1: nu sunt arbitrare.

View PostNukem, on 30 noiembrie 2021 - 17:04, said:

Subiectul topicului a fost atins la inceput, dupa care discutia a deviat catre interzicerea motoarelor clasice. Pacat...
Dezinformarea nr. 2: ai omis sa precizezi ca mai intai topicul a trecut prin faza "masinile electrice sunt proaste, trebuie sa fii prost sa-ti cumperi masina electrica, ma bucur ca s-a suspendat programul Rabla Plus".

View PostGroh, on 30 noiembrie 2021 - 18:08, said:

ideile imbecile ale unora,sa eliminam termicele sau mai rau,sa bagam taxe la greu astora cu termice ca poate asa nu vor mai fi pe strada,sa urce pretul benzinei ca sa ii usuce pe astia cu termice,etc,etc.
Ideea imbecila este sa arzi combustibili fosili cu un randament total de vreo 10% in autoturisme cu pistoane pentru transportul personal.
Iar prostia maxima este sa faci acest lucru in aglomerarile urbane.

Edited by kolfleading, 30 November 2021 - 19:27.


#84
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Subiectul este programul Rabla, in totalitatea sa. Si eu am beneficiat de acest program in 2021 si nu am achizitionat un autovehicul full electric, ci unul hibrid. Deci subiectul nu e autovehiculul electric!

Au fost opinii ca pomana de la stat nu e buna.

#85
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postkolfleading, on 30 noiembrie 2021 - 19:21, said:

Ideea imbecila este sa arzi combustibili fosili cu un randament total de vreo 10% in autoturisme cu pistoane pentru transportul personal.
Iar prostia maxima este sa faci acest lucru in aglomerarile urbane.

randamentul unei termocentrale este comparabil cu cel al unul motor auto modern (in jur de 30-35% ambele)

#86
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Motoarele cu combustie moderne ating 30% (de la rezervor la roata) doar in conditii speciale, stationare.
Motoarele auto, in ciclurile de testare gen WLTP ating 25% - 30%. In utilizarea normala ating 20% de la rezervor la roata.
La asta se mai pune energia consumata pentru rafinare, transport, stocare, distributie, comercializare si ... mai ramane 10%.

Termocentralele actuale sunt de la 35% in sus.

Iar pentru productia de electricitate se folosesc (in cantitati tot mai mari) si surse regenerabile. Pentru productia de benzina, cel putin deocamdata, nu.

Edited by kolfleading, 30 November 2021 - 20:57.


#87
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postcostini, on 27 noiembrie 2021 - 11:43, said:

De partea cealalta, cei care si-au cumparat EV si il folosesc zi de zi prin Romania, cumva reusesc sa gaseasca mereu liber cand au nevoie. Foarte straniu Posted Image.

View PostFujitsu, on 27 noiembrie 2021 - 11:52, said:

Nu e straniu, e hatereala pura
Daaa ... da' mai cititi si voi ce se scrie pe aici ... sau pe aici ...

Edited by adrian_r5, 30 November 2021 - 21:15.


#88
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View PostCRG, on 29 noiembrie 2021 - 06:50, said:

Când aveam fosila, cel mai rau puțea a fum tocmai în mașina mea. Practic mă gazam singur..

View PostCRG, on 29 noiembrie 2021 - 09:24, said:

Vezi în planul 2.
Ai scapat de ea ?

View PostFujitsu, on 30 noiembrie 2021 - 16:45, said:

Tot asa sunt si mesajele hater - gen
“subventia e nejustificata”.
Vrei sa zici ca e justificata subventia de 9500 euro pt. o masina electrica ?

Edited by adrian_r5, 30 November 2021 - 21:48.


#89
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postkolfleading, on 30 noiembrie 2021 - 14:11, said:

2. Daca la mare nu se mai poate trai, toti aia cu dieseluri fumegatoare de la Constanta
Așa la ochi faleza din Constanța are vreo 20+ metri...
Dacă ajunge marea să-i deranjeze pe constănțeni ultima grijă a planetei vor fi dieselurile fumegătoare! :D

View Postadrian_r5, on 30 noiembrie 2021 - 21:36, said:

Vrei sa zici ca e justificata subventia de 9500 euro pt. o masina electrica ?
Nu neapărat, dar realitatea este că fără subvenție nu se înghesuie prea multă lume.
Reversul medaliei fiind că producătorii mizează pe subvenții și umflă la rândul lor prețurile, că deh, se poate.

Edited by garett, 30 November 2021 - 22:13.


#90
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

View Postgarett, on 30 noiembrie 2021 - 22:16, said:

fără subvenție nu se înghesuie prea multă lume.
Si care e necazu' daca "nu se înghesuie prea multă lume" ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate