Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Programele Rabla Plus si Clasic au fost suspendate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
267 replies to this topic

Evergreen

Evergreen

Proud "United Gashka" member

• Grup: Senior Members
Salut! Stiti cumva concret, daca ma pot incadra in program cu o rabla, care nu a mai iesit de niste ani pe sosele, deci nu are nici ITP nici RCA?

bossake

bossake

Guru Member

conform legii de pana acum DA. niciodata nu a contat sa aiba rca sau itp.

Dar trebuie sa vedem legea pt 2022.

Edited by bossake, 23 December 2021 - 10:06.

Evergreen

Evergreen

Da, probabil ca respectivii ar fi dorit sa ia ei toata smintina, ca sa zic asa.
Am incercat sa o vind la un moment dat si o dadeau in Lambada cu asta (posibil ca sa mai ia ceva bani..)
Culmea ca si cu cine vreau sa fac o fapta buna mi-a spus ca toti dealerii ii zic ca masina trebuie sa aiba RCA si ITP.

XL700VA

XL700VA

Senior Member

Evergreen, on 23 decembrie 2021 - 09:56, said:

Salut! Stiti cumva concret, daca ma pot incadra in program cu o rabla, care nu a mai iesit de niste ani pe sosele, deci nu are nici ITP nici RCA?
Nu. Insa trebuie sa fie inmatriculata în România de cel puțin 8 ani! Deci cele aduse de afara, după 2013, nu se încadrează.
https://www.dacia.ro...sare-rabla.html

Edited by XL700VA, 23 December 2021 - 10:38.

Fujitsu

Fujitsu

Active Member

• Grup: Members
La juridice din câte știu nu merge sa cumperi tichet rabla. Trebuie sa ai mașina veche pe firma și sa faci procedura de casare. Sau nu?

bossake

bossake

Guru Member

Anul asta a fost primul cand puteai sa folosesti si alta rabla, fara sa mai fie in proprietatea firmei.

dar in continuare procedura de accesare a ramas infinit mai greoaie, trebuie sa depui un dosar cu nspe mii de documente la AFM si abia dupa ce primesti acordul de la astia dealerul se poate apuca de procedura obisnuita.

TehCube

TehCube

Railgun user

Yup, pretty much.
Si eu sunt in situatia cu avans platit de la sfarsitul lui septembrie, am asteptat dupa rabla (persoana fizica) si pauza, statul a decis ca nu se mai poate. Apoi pe 3 decembrie m-au sunat de la dealer ca o pot inmatricula ei (atunci pe loc nu m-am prins dar era clar ca o fac pe rabla cu persoana juridica) si mi-o vand dupa. Am acceptat ca pentru mine era acelasi cost si o primeam mai repede, dar pana acum nu s-a solutionat dosarul. Probabil prin ianuarie.

Sincer, daca stiam de la inceput ca dureaza peste 3 luni procesul, cred ca inghiteam eu aia 10000 de lei doar ca sa am masina in perioada asta. E vina mea ca m-am bazat pe ceva de la stat sa functioneze cum trebuie (ce-i drept, stiam ca nu mai sunt fonduri dar toti dealerii au zis ca in anii precedenti au tot suplimentat, si asa e, si anul asta au suplimentat dar nu pentru toata lumea).

zaboss

zaboss

Active Member

bossake, on 23 decembrie 2021 - 11:44, said:

Anul asta a fost primul cand puteai sa folosesti si alta rabla, fara sa mai fie in proprietatea firmei.

dar in continuare procedura de accesare a ramas infinit mai greoaie, trebuie sa depui un dosar cu nspe mii de documente la AFM si abia dupa ce primesti acordul de la astia dealerul se poate apuca de procedura obisnuita.
Cele enșpe mii de documente sunt 3 certificate de atestare fiscală, cererea și două declarații pe propria răspundere. Dintre cele 3 atestate, decât unul se scoate pe hârtie, de la taxe și impozite locale, deși la unele primării merge și el online.

bossake

bossake

Guru Member

Specifica si ca sunt si niste cereri de depus, pe care daca le completezi gresit ti se respinge cererea(sunt si niste excel uri nu asa nume prenume etc).

in vara a durat 2 luni si ceva din momentul in care am depus pana cand a venit aprobarea de la Afm. analizeaza 100 200 de dosare pe saptamana si se depuneau in vara 1000 pe luna. iar cum spuneam abia dupa aprobare se pot demara procedurile normale pt rabla.

despre competenta celor de la Afm spune totul programul cu panourile solare, casa verde, care fix zilele astea a generat un haos de nedescris.

Edited by bossake, 23 December 2021 - 13:32.

Evergreen

Evergreen

XL700VA, on 23 decembrie 2021 - 10:37, said:

Nu. Insa trebuie sa fie inmatriculata în România de cel puțin 8 ani!
Daca nu am RCA si ITP inseamna ca are acte de Ro, si le are de prin 90, pe PF :)

XL700VA

XL700VA

Senior Member

Evergreen, on 23 decembrie 2021 - 14:29, said:

Daca nu am RCA si ITP inseamna ca are acte de Ro, si le are de prin 90, pe PF Posted Image
E ok atunci. Ce am vrut eu sa subliniez, e faptul ca dacă ai adus în 2019 sa zic o masina din Germania fabricata în 2000, si ai inmatriculat-o în România în 2019, nu o poți da la rabla. Chiar dacă masina are 21 de ani.
Personal mie mi se pare o tâmpenie... Dar asa sunt regulile.

Evergreen

Evergreen

A, nu, nici vorba de asa ceva.
Eu vreau sa mai tin pe drum masina din 2000 care e buna de oras cit mai merge si sa se duca la cimitir aia care chiar nu mai merge :)

bossake

bossake

Guru Member

tine o bine, cand se da drumul la program o dai garantat cu in jur de 2000 lei.

bossake

bossake

Guru Member

Domnu Barna Tanczos a reintarit ideea ca pe 2022 nu se baga nicio taxa de poluare pt auto vechi.

A preconizat un termen de lansare pt noile programe Rabla, 4 Februarie, dar inca nicio veste privind modul in care acestea vor functiona.

XL700VA

XL700VA

Senior Member

Anul trecut în decembrie prin presa se spunea de faptul ca e posibilitatea sa folosești mai multe tichete rabla. Au mai spus ceva anul acesta?
https://m.mediafax.r...riplat-20392953
Aici ziceau ceva de tichete multiple. S-a concretizat ceva?

zaboss

zaboss

Active Member

Folosirea de tichete multiple înseamnă că poți folosi un tichet Rabla clasic împreună cu un tichet Rabla plus. Nu poți folosi 2 tichete de un fel.

Fujitsu

Fujitsu

Active Member

Cum ar fi sa se poată plăti toată mașina numai cu tichete rabla?😊

rhadoo_ds

rhadoo_ds

Active Member

In 2010 s-a putut.
Am folosit 3 tichete rabla pentru achiziția unui Logan!
A fost singurul an în care s-a putut din cate știu eu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate