Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Achizitionare masina: din Belgia sau din Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
baiatulsimplu2019

baiatulsimplu2019

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 15.09.2019
Am aruncat o privire asupra anunturilor cu masini din Belgia, atat de la dealer, cat si de la persoane fizice, iar apoi asupra anunturilor cu masini din Romania, si, am constatat faptul ca, cele din Romania, desi sunt din acelasi an, sunt tot cam la acelasi pret, iar gama este mai variata la unele modele. Unele preturi sunt chiar mai bune decat in Belgia. Cumva in Belgia mașinile sunt mai scumpe decat in Germania, de exemplu? Pana la urma, de unde sa imi cumpar masina, din Belgia sau din Romania, si de ce? Inca ceva: consider ca m-ar avantaja varianta de a cumpăra masina de la dealer din Belgia, deoarece se ocupa ei de înmatriculare. Vreau sa locuiesc in Belgia, incepand cu anul viitor. Daca as cumpara masina din Romania, ar trebui sa imi bat eu capul cu actele prin Belgia, si nu imi permite nici timpul sa fac asta.
Mulțumesc anticipat.

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Raspunsul e simplu: ti-o iei in Belgia la anu'.

#3
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postbaiatulsimplu2019, on 26 noiembrie 2021 - 21:34, said:

Am aruncat o privire  si, am constatat faptul ca, cele din Romania, desi sunt din acelasi an, sunt tot cam la acelasi pret,,

Or fi la acelasi pret dar de uzat sunt mai uzate ca alea straine la ce drumuri avem.

Attached Files



#4
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostKean, on 27 noiembrie 2021 - 00:24, said:

Or fi la acelasi pret dar de uzat sunt mai uzate ca alea straine la ce drumuri avem.
Mda , ca la noi nu exista service care sa schimbe piesele uzate , ce sa-ti spun.

#5
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,997
  • Înscris: 07.11.2006
Masina din Belgia cu 400.000+ kilometri la bord o gasesti metamorfozata la acelasi pret,in Romania,cu 125-175.000 kilometri.Inca.
De aia sunt preturi similare.
O masina belgiana fara accident,cu kilometri reali putini nu va fi de gasit niciodata la acelasi pret in Romania.

ps.
Contrar multor experti de pe forum,kilometri multi nu sunt neaparat un motiv de panica.Exista multe tipuri de motoare asa-numite fara moarte care merg mult si bine.De regula cei care cumpara masini pentru a rula cca 10.000 de kilometri in tara vor putea circula minimum 10 ani cu motoarele cu kilometri multi.
Da' suna mult mai bine urechii faptul ca masina are 125 de mii decat 360 de mii.

#6
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,454
  • Înscris: 13.04.2006
Sa presupunem ca motoarele sunt pe vecie functionale.
Ce ne facem cu rulmentii la roti si la role intinzatoare , cu timoneria cutiei de viteze , cu scaunul de care ne frecam fundul.
Si sa nu uitam ambreiajul. Se duc multe o data cu kilometrii .

#7
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Eu am cumpărat din România, datorită faptului că poți, pe saitul rarom,să urmărești numărul de km la intrările în  stațiile itp și istoricul de daune.
Și să aibe maximum doi proprietari anteriori,dacă mașina nu depășește 10 ani !

Edited by albucatalin, 01 December 2021 - 15:13.


#8
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
cumpara din România, costuri mai mici cu adusul și înmatriculare.
Ia mecanic auto monomarca cu tine, care știe problemele comune ale modelului.
Nu cumpara mașini de la samsari, evita ofertele cu compartimentul motor spalat.
Mergi la service reprezentanta sa o suie pe rampa sa o verifice din scoarta in scoarta, sa o pună pe testerul original și vede ce erori are memorate.

#9
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
In Belgia ai car-pass, care teoretic e obligatoriu pentru vanzare si include acelasi lucru - in spate sunt toate intrarile in serviceurile autorizate (indiferent ca sunt sau nu ale marcii) + reteaua ITP  si se verifica daca nu apar chestii dubioase - declarata furata, accident care sa necesite reverificarea tehnica ca sa repoata fi pusa in circulatie, kilometraj dat inapoi etc.   Plus control tehnic "aprofundat" - care trebuie sa aiba maxim o luna vechime si reprezinta de fapt formularul pentru inmatriculare, si care se face in reteau ITP (unica), nu se fac la serviceuri la coltul blocului.  Astea trebuie sa ti le dea vanzatorul.

In Belgia de obicei daca in anunt se specifica "pentru export" inseamna ca respectivul cazan nu trece verificarea tehnica si nu poate fi inmatriculata in BE.  Aka e buna fie pentru dezmembrari, fie pentru Maroc or so.

Edited by KiloW, 01 December 2021 - 16:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate