Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Primaria a blocat un drum comunal -drum public

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
_vladootz

_vladootz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Deci cum spune in titlu, casa mea se afla pe un drum public comunal lângă primărie iar primaria a pus un gard intre cladirea lor si a mea blocandu-mi accesul la curte. Nu glumesc, nu e o farsa.
Pentru a avea acces la curte eu trebuie sa ocolesc printr-un drum de tara.
Am vreo sansa sa rezolv in vreun fel? Pot face ceva legal?

#2
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Poti atasa un desen? Sau explica mai clar. Tu ai deschidere la drumul comunal sau nu? Ori intrai prin curtea primariei? Eu cel puntin nu reusesc sa-mi imaginez situtia din teren.

Edited by aladdin2k, 26 November 2021 - 21:32.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,261
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur nu e casa ta PE un drum comunal
E alăturată unui drum comunal.
Un desen face cat o mie de cuvinte.
Gardul nu l-au pus pe proprietatea ta.

#4
_vladootz

_vladootz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Scuze, s-ar putea sa fie vina mea ca nu am explicat.
Da, casa e pe un drum comunal.

Am atasat si o imagine sa poata toata lumea sa isi dea mai bine seama despre ce e vorba.

Attached Files



#5
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 10.05.2013
Da` ce i-ai făcut primarului, l-ai bătut când erați mici?!

#6
_vladootz

_vladootz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Culmea. Nici nu sunt din zona, m-am mutat  aici fiindcă a fost accesibil și la câțiva km de oraș. Cu primarul am interacționat minimal până în punctul asta.

#7
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Deci gardul traverseaza un drum public?!? Noaptea mintii...

#8
_vladootz

_vladootz

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.11.2020
Drum public care până acum a fost deschis. Casa mea e prima de după gard dar satul incepe acolo și continuă... pe drumul blocat... Deci eu probabil că sunt cel mai puțin afectat. Oricum, da, noaptea minții.

#9
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
du-te si vorbeste cu primarul.
daca nu rezolvi cu el, pune mana pe ferastrau sau flex si tai gardul.

#10
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 23.06.2004
Ce tip de gard e? Ceva definitiv, cu fundatie de beton, zid? Sau doar niste plase de sarma? La primarie ai fost sa te interesezi, poate e ceva temporar pentru a delimita anumite lucrari ce urmeaza a se face pe acel drum? Un gard de obicei delimiteaza ceva, daca era sa blocheze drumul permanent erau alte solutii. Sau poate cei de la primarie erau deranjati de tot traficul care venea de pe DJ si continua prin fata primariei, obligand pe toata lumea astfel sa ocoleasca pe partea cealalta? Desi nu vad ce trafic poate fi pe un drum comunal, doar cei ce locuiesc in zona.
In niciun caz nu te apuca tu sa distrugi gardul, dai de alte belele. Sa te pui rau cu vecinii (in cazul tau, chiar primaria), iar nu e bine. Eventual vorbeste si cu ceilalti afectati de gardul acela si mergeti impreuna la primar.

#11
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 23.09.2010
1. Lucrarea e semnalizata?

2. Poti sa te interesezi la Primarie de ce este drumul inchis?
Conform "ORDONANŢEI nr.43 din 28 august 1997 privind regimul juridic al drumurilor":
Art. 8. -Drumurile de interes local aparţin proprietăţii publice a unităţii administrative pe teritoriul căreia se află [...]
Art. 11. - Drumurile naţionale, judeţene şi comunale îşi păstrează categoria funcţională din care fac parte, fiind considerate fără întrerupere în traversarea localităţilor, servind şi ca străzi. Modificarea traseelor acestora în traversarea localităţilor se poate face numai cu acordul administraţiei drumului respectiv, în concordanţă cu planul urbanistic aprobat.

3. Poti misca lucrurile numai la nivel local.
Poti face reclamatii la: Inspectoratul Judetean de Politie, Prefectura ca drumul a fost blocat, dar Primaria poate scoate iepurasul din joben...sau poti da Primaria in judecata. Dar trebuie sa te consulti cu un avocat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate