Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Diabet tip 1 - senzori pt glicemie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
takecare

takecare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 06.08.2007
salutare,

ma intrebam daca printre cei diagnosticati cu diabet, exista persoane care au si folosesc senzori pt masurarea glicemiei (senzori care se fixeaza pe mana).
de unde ii procurati ? din ce stiu, se pot obtine prin casa de asigurari, dar exista niste criterii pe baza carora se aproba si se dau. o alta varianta de a-i obtine, un fel de "black market". adica ii cumperi de unde gasesti pe cont propriu (din tara sau strainatate).

ce stiti despre?
multumesc

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vorbesti cu diabetologul tau, si el te baga intr-un program.
Am un coleg care are senzor in / pe umar, si chiar pompa.
Plus un Ipod nu stiu de care conectat la senzor pe bluetooth, si monitorizeaza permanent ...
Toate is gratis, le-a primit prin programul ala.

L-a ajutat diabetologul.
Si periodic se duce la Buziaș, e o clinică acolo, la fel tratamente moka.


Dar nu stiu ce tip de diabet are și mi-e ciudat să-l întreb.

Edited by waterman, 26 November 2021 - 11:23.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Poate sa nu fie o decizie inspirata sa nu te ghidezi dupa semnalele corpului si sa depinzi de un aparat 100 %. Pare mai comod , dar cedezi controlul, devii dependent. Diabetul este o afectiune complexa, cand ai ghinionul sa beneficiezi de boala trebuie sa duci un anumit tip de viata. foarte atent la ce bagi in tine , informare serioasa cu privire la reactiile chimice care au loc inauntrul tau . Ca sa poti trai cu diabetul de tip A trebuie sa uiti de comoditate, sa poti ramane alert la semnale toata viata . Probabil ca in anumite situatii este bine sa ai un fel de " pilot automat " care sa faca treaba stresanta pentru tine , dar nu permanent .

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Te lamureste medicul curant
In linii mari - el recomanda tipul de dispozitiv (sunt mai multe), se face dosar, se trimite la casa de asigurari, o comisie analizeaza dosarul, te programeaza pentru primirea dispozitivului, te prezinti in ziua programarii, il ridici ... gata

Din cauza procedurii stufoase si de lunga durata, multi aleg sa-si cumpere aceste dispozitive "la liber"

Cam asta ar fi

 waterman, on 26 noiembrie 2021 - 11:22, said:

Dar nu stiu ce tip de diabet are și mi-e ciudat să-l întreb.

Doar cei cu diabet de tip 1 sunt eligibili pentru a primi gratis senzori d'astia
Ai tip 2 = sorry

#5
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Salut
Folosesc senzorii de la Medtronic care sunt acordati prin CAS si sunt incredibil de folositori.
Poti depune dosar sa ii primesti daca ai diabet de tip 1.
In linkul asta o sa gasesti informatii cu detalii despre cum depui dosarul si ce trebuie sa contina si alte informatii utile legate de diabet.
https://docs.google....=h.a1ytsuuh0o5t

Oficial in Romania doar cei de la Medtronic sunt prezenti cu senzorii Guardian CGM.
Mai poti cumpara pe cai neoficiale senzorii de la Abott: Librelink 2 sau de la Dexcom G6. (vezi in linkul de mai sus unele locatii de unde poti sa ii cumperi).
De asemenea extrem de util este grupul asta de facebook: Noisidiabetul.
Acolo o sa gasesri ghiduri, info de la membrii in legatura cu tot ceea ce tine de diabet:
https://www.facebook.../noisidiabetul/

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 waterman, on 26 noiembrie 2021 - 11:22, said:

Dar nu stiu ce tip de diabet are și mi-e ciudat să-l întreb.
DZ1 are.
Site-ul asta e de baza: https://cgmdiabet.ro/

Edited by Remicade, 26 November 2021 - 13:15.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate