Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Recomandari de seminte pentru legume de calitate.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.03.2014
Salutare tuturor.

Sunt incepator in acest field, mi-am luat o casa langa Bucuresti si am un teren micut pe care as vrea sa experimentez un pic. Vreau sa platez cateva rosii, cativa castravezi si cateva fire de ardei iute, din care sa gust, daca nu chiar sa mananc, pe timp de vara din ele. Am ceva ideea despre sol, ce si cum trebuie pregatit, si am ajuns la partea de seminte, si am ajuns aici https://www.lencopla.../seminte-legume unde am pus ochii pe cateva soiuri de seminte, insa as avea nevoie de un pic de ajutor si din partea voastra, care sunt mai ok si fara probleme, in general macar...? Multumesc.

#2
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
unde esti incepator ma ?

#3
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.03.2014

View Postdragosh82, on 26 noiembrie 2021 - 06:42, said:

unde esti incepator ma ?
In ale gradinaritului... de ce ma iei asa tare? :)

#4
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Sunt foarte scumpe acele semințe și s-ar putea sa te alegi cu roșii comerciale (gen Turcia), nu roșii de grãdinã..
Daca nu uit, când ajung un București verific ce semințe mai am în stoc și te contactez pe privat. Te costa mult mai putin și îți dau seminte de calitate din gradina proprie. Am mai multe tipuri de legume.

Edited by Rav_885, 26 November 2021 - 06:51.


#5
ionu34

ionu34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 17.03.2014

View PostRav_885, on 26 noiembrie 2021 - 06:50, said:

Sunt foarte scumpe acele semințe și s-ar putea sa te alegi cu roșii comerciale (gen Turcia), nu roșii de grădină..
Daca nu uit, când ajung un București verific ce semințe mai am în stoc și te contactez pe privat. Te costa mult mai putin și îți dau seminte de calitate din gradina proprie. Am mai multe tipuri de legume.
Multumesc pentru raspuns, astept mesajul tau.

#6
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 18.12.2004
Poti sa iei fara grija seminte agrosel, versiunea ieftina care apare la carrefour primavara. Am avut succes cu toate. Seminte scumpe iei doar daca ai solar, faci productie pentru vanzare etc. Sau daca vrei soiuri romanesti, ori astepti de la colegul, ori faci o cerere la banca de resurse genetice vegetale.

#7
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013
Fiind incepator cu teren "micut" care vrea "cateva rosii" nu iti recomand sa cumperi semintele de pe acel site - sunt multe si scumpe. Poti incepe cu semintele care le gasesti la supermarket, Hornbach etc.

Indiferent de soiul ales, tomatele ( rosiile) vor avea gust, fiind plantate in pamant. Poti lua plicuri de diverse sortimente, ai mei au experimentat inclusiv cu niste rosii roz, care insa desi sunt gustoase sunt foarte sensibile.

Vezi ca in ultimii ani au aparut niste plosnite care inteapa rosia ( fructul) si se strica din interior ( https://agrointel.ro...la-insecticide/) Parintii mei au tropit cu cenusa si le-au cules cu mana, dar plosnitele nu dispar decat cand ploua. Cu cat e mai uscat si secetos cu atat sunt mai multe insecte.

Inca un sfat. Desi rosiei ii place la sare, vremea de la noi vara e prea cald si secetos si rosiile se usuca. Incearca sa plantezi cativa pomi fructiferi care sa ofere putina umbra.

Pt rasaduri: plantele tinere sutn foarte fragile. Trebuie udate cate putin zilnic, cu o stropitoare sau o sticla de plastic cu dopul gaurit. Idea e sa nu cada multa apa pe planta ca o poate rupe, mai ales in primele spatamani dupa ce rasare.

#8
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postionu34, on 26 noiembrie 2021 - 06:40, said:

Salutare tuturor.

Sunt incepator in acest field,
Salutare și ție!

Dacă ești începător nu încerca din prima să crești legume din semințe că ai mari șanse să fii dezamăgit.
Mai bine încearcă cu răsaduri, la primăvară când or să apară pe piață.

#9
ginseng

ginseng

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.08.2006
Incearca de aici Ecoruralis.
Sunt gratis.

#10
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012
Poti sa incerci si pe aici.

#11
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,444
  • Înscris: 12.02.2012

View PostDaculScoril0, on 26 noiembrie 2021 - 07:48, said:

Salutare și ție!

Dacă ești începător nu încerca din prima să crești legume din semințe că ai mari șanse să fii dezamăgit.
Mai bine încearcă cu răsaduri, la primăvară când or să apară pe piață.

Cu rasaduri sunt 100% sanse sa fie dezamagit. Nimeni nu stie ce va iesi din plantele alea.
Dar daca se documenteaza din timp si respecta cerintele plantutelor nu are cum sa fie dezamagit daca isi pune singur semintele. Asa este sigur ca va avea soiurile pe care si le doreste.

#12
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,829
  • Înscris: 20.05.2013

View PostSineNomine, on 26 noiembrie 2021 - 08:44, said:


Cu rasaduri sunt 100% sanse sa fie dezamagit. Nimeni nu stie ce va iesi din plantele alea.
Dar daca se documenteaza din timp si respecta cerintele plantutelor nu are cum sa fie dezamagit daca isi pune singur semintele. Asa este sigur ca va avea soiurile pe care si le doreste.

Daca le cumperi din piata da. Imi aduc aminte un an cand ai mei au cumparat rasaduri de varza si au iesit gulii si conopida :D

Poti cumpara rasadurile de la Hornbach. Eu am gasit la ei intr-un an leustean, si dupa aproape 30 de ani in care nu s-a prins leusteanul la noi in curte ( fie luat de la vecini, fie din seminte etc) acum avem 4 tufe.

#13
iuliean50

iuliean50

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 04.12.2011
Initiator, daca esti foarte incepator incearca totusi cu rasaduri. Obtinerea rasadurilor de o anumita calitate implica cunostiinte si abilitati care nu le gasesti la un incepator. In paralel poti face incercari cu seminte standard pentru ca cele profesionale sunt scumpe pentru facut experiente. Nu stiu ce nr. de plante iti doresti din fiecare soi dar daca vii la Alexandria la sfisitul lui martie- inceputul lui aprilie iti ofer cu placere si fara costuri 10-15 fire de rosii,4-5 fire de castraveti tip cornison si 8-10 fire de ardei iute. Toate sunt din seminte profesionale si sunt soiuri incercate de mine (le cultiv de citiva ani ) de care sunt multumit. Nu comercializez nici rasaduri si nici legume. Tot ce fac le consum in familie, dau la copii si la prieteni, vecini. Fac asta din pasiune . Ma poti contacta si in privat.

Edited by iuliean50, 26 November 2021 - 09:50.


#14
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
si eu as recomanda sa incepi macar in primul an cu rasaduri, chiar daca, cumparate din piata, ai sansa sa produca altceva decit ti s-a spus cind le-ai cumparat. e nevoie de un pic de experienta pina te obisnuiesti.
Ecoruralis e buna, mai e o banca de seminte pe la suceava parca, si ei trimit gratis seminte. E vorba de seminte "heritage", pentru ca hibrizii nu dau plante "corecte" daca salvezi semintele. Soiul de rosii "moneymaker" e un hibrid, spre exemplu,  daca folosesti semintele ai parte de felurite recesive.
daca vrei sa incerci cu seminte e util sa folosesti un tunel de fortare (gasesti toate detaliile pe net), cistigi citeva saptamini la majoritatea culturilor. la rosii si ardei dupa incoltire musai previcur, sa protejezi planta. plantezi semintele in rasadnita si le transferi la locul faptei. Poti chiar sa insamintezi in februarie daca ai un loc caldut si adapostit, si ai rasaduri mari in primavara. Mai poti folosi o tehnica la rosii si ardei: plantezi 4-5 seminte in acelasi pahar. Cind rasadul are 5-6 cm, lasi in pahar doar un fir, pe celelalte le tai de la baza si le pui separat in pastile jiffy. 90% vor da radacini intr-o saptamina. In felul asta salvezi ceva spatiu in prima faza.
Bionat si cropmax pina la fructificare sint iarasi de mare ajutor.
pe urma mai e si chestie de sol. mranita ajuta mult daca ai de unde sa iei. Daca e o chestie de hobby si nu de productie, nu te va deranja putina munca in plus si experimentari cu diverse plante. Eu am pus un timp niste ardei iuti turcesti care se puteau minca copti, pentru ca erau mari si nu foarte iuti, si niste rosii cherry vinetii, zise "de siberia". iti recomand si vinetele albe, "arabesti" mai putin productive, dar cu mai putine seminte si mai putin amare.
O sa ai de luptat cu ginganiile, cu gindacii de colorado care se muta usor de pe cartofi pe vinete si ardei, cu feluritele mucegaiuri. Da daca iti place, poate fi frumos.
Dac ai spatiu destul, ar fi util sa plantezi mici portiuni cu facelia, pe care sa le rotesti anual. facelia atrage albinele si asta ajuta la polenizare. in plus toamna o toci si o lasi pe loc, e un ingrasamaint excelent, fixeaza azotul. Apoi trebuie sa rotesti, sa nu plantezi aceeasi planta in acelasi loc 2 ani la rind, la rosii si ardei asta favorizeaza dezvoltarea viermilor sirmosi de care se scapa greu.

#15
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Seminte gratis si de calitate.https://svgenebank.r..._Request_ro.asp

#16
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Eu anu asta vreau sa incerc lacrima fecioarei,soi bulgaresc,am auzit pe mai multi ca este printre cele mai gustoase rosii, cauta pe net,sunt multi agricultori de la care ai ce invata
Cand ai timp cauta canalul lui Sorin,se numeste Liberi prin adevar,eu zic ca ai ce invata de la acel om legat de legume,zici ca le face vraji la roade
Uite un mic exemplu  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y_KahOH12iw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Eu am incheiat al 3-lea an de gradinarit,anul viitor rosiile mele vor beneficia de gunoi de grajd pe care l-am pus gramada in primavara
Tot anu asta a fost primul in care peste 90% din rasaduri au fost facute de mine,nu recomand seminte moka de la vreo banca de seminte

#17
isav

isav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 787
  • Înscris: 30.06.2007
Am inteles ca faci tu rasadurile,dar semintele de unde le-ai procurat?.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008

View Postisav, on 26 noiembrie 2021 - 11:05, said:

Seminte gratis si de calitate.https://svgenebank.r..._Request_ro.asp

Ce ai luat si ai fost multumit?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate