Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Am facut schimb de masini,dar imi vreau masina inapoi

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai si nu te-ai uitat cand ai luat ? De ce nu ai dus la un mecanic sau mers o tura apoi dadeai cheile inapoi.

Imi aduci aminte de ceva povesti unguresti; doi saraci au schimbat sacii (pe nevazute)  unul a zis ca are Mac celalalt Nuci.  Si defapt era Cenusa si Scai. Posted Image

#20
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Tu cum dovedesti ca ai mers frumos cu masina si nu din cauza modului tau de a conduce a inceput sa tremure? Cam asta e genul de intrebare la care trebuie sa ai raspuns. Ala va sustine ca el ti-a dat o masina buna, ai verificat-o cand ati facut schimbul, ai fost multumit, dar acum tu ai stricat-o si vrei sa i-o dai inapoi pt ca nu vrei sa-ti asumi costurile reparatiilor pt niste daune provocate de tine. Poti dovedi ca nu e asa cum zice el?

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Corect @Lowrider !!!  Eu zic sa strangi bani ceva timp, pana atunci mergi cum este,  si mai incolo dai asta la programul rabla.
Ti-o asumi si te gandesti data viitoare ce schimburi mai faci !

#22
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 smart_01, on 25 noiembrie 2021 - 21:42, said:

Pe whatapp,ne-am trimis poze cu masinile,fiecare.La cateva zile,a venit la mine in localitate si am facut schimbul.A ramas sa ne trimitem fiscalele unul altuia.Masina mea la el,e ok si este multumit;masina lui la mine,a mers o zi bine dupa care  la relanti,a inceput sa tremure motorul de se rupe caroseria-n doua;am fost la cativa mecanici si nu i-a dat de cap;am mai observat ca in pozele trimise cu masina lui,erau anvelope M+S iar real pe masina sunt anvelope de vara.Eu am scos fiscalul dar este inca la mine si nu doresc sa il dau,spunand-ui ca sa imi aduca masina inapoi ca m-a pacalit cu anvelopele si ca tremura la relantii din toate incheieturile la care el mi-a zis ca nu imi da nici o masina inapoi si ma duce la politie pentru ca refuz sa ii dau fiscalul(contractul V-C).
Imi voi putea recupera masina inapoi?


Stimate coleg.
Din ceea ce ați scris reiese că ați încheiat 2 contracte de vânzare - cumpărare diferite. Adică fiecare i-a vândut celuilalt o mașină. Probabil ați scris și câte un preț de vânzare (presupun că fictiv).
Ceea ce trebuia să faceți era un contract de schimb.
Dacă el este mulțumit de ceea ce a primit atunci vă poate acționa în justiție pentru că nu i-ați înmânat toate documentele necesare pentru a putea utiliza mașina în scopul pentru care a fost achiziționată (punerea în circulație pe numele lui).
Dacă dvs. nu sunteți mulțumit de ceea ce ați „achiziționat” atunci vă puteți îndrepta împotriva lui în justiție motivând existența unor vicii ascunse pe care nu vi le-a comunicat iar dvs. nu ați avut posibilitatea să le verificați în momentul achiziționării. Va trebui să dovediți acest lucru, ceea ce în practica juridică nu este prea simplu de făcut.
Recuperarea mașinii dvs., din punct de vedere legal, nu prea mai poate fi făcută. Variantele pe care le văd posibile ar fi :
1. să vă înțelegeți amiabil cu partea adversă,
2. să deschideți un proces în care să declarați că ambele contracte de vânzare - cumpărare au fost încheiate în fals (în temeni juridici : simulație sau act fictiv) și să cereți anularea lor și revenirea la situația dinaintea încheierii lor. Adică fiecare să își primească înapoi fosta mașină.
Pentru a avea un atu la o eventuală înțelegere amiabilă este important dacă ați scris în talonul mașinii dvs. mențiunea „înstrăinat la data de ...”. În caz contrar respectiva persoană poate utiliza mașina respectivă nelimitat iar toate eventualele amenzi și plata impozitului anual vă va reveni tot dvs.. De asemenea ar putea-o revinde cuiva interesat să utilizeze o mașină aflată pe numele altcuiva.
Nu trebuie să vă impacientați dacă nu găsiți mașina visată în perioada de timp preconizată de dvs.. Continuați să căutați, făcând o selecție și o evaluare prealabile oricărei vizionări. Oferte bune și uneori chiar excepționale au fost, sunt și vor fi întotdeauna. Trebuie doar să aveți răbdare. Altfel este posibil să regretați graba de a nu pierde „ocazia”.
Am scris aceste rânduri cu scopul de a conștientiza cât mai multe persoane privitor la urmările posibile renunțării la o verificare amănunțită a autovehiculului înainte de cumpărare și a întocmirii unor acte fictive.
Îmi doresc să nu îmi fi irosit resursele (mai ales timpul) inutil.
Cred că am fost suficient de explicit.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

#23
adrianitza

adrianitza

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 11.04.2015
nu iti mai poti recupera masina ta inapoi. O poti vinde pe a celuilalt de o ai si iti cumperi tu altceva,eventual mai pui o diferenta de bani

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate