Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Amiko hd8265+ (+) tv crt/tub

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Buna seara, am cumparat si eu de la elstar un decodor dvb-c amiko hd8265+ si am incercat conectarea acestuia la un tv crt cu un cablu pe care l am conectat in iesirea av out a decodorului, am introdus cele 3 mufe in tv(alb, rosu, galben) am intrat pe av din telecomanda tv ului insa nu mi afiseaza nimic, pe alt tv led decodorul merge conectat prin hdmi...cum as putea rezolva sa il pot folosi pe un tv tub crt? Multumesc
PS : Pe foaia cu instructiuni imi arata ca merge pe un astfel de tv.
LE : am cablu analogic de la digi

Edited by CostyNn96, 25 November 2021 - 18:59.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
Ce tv e ala ? Vezi ca poate fi necesar sa apesi de mai multe ori tasta AV pana dai de intrarea potrivita ( are si scart tv-ul, nu ? ).  Si vezi sa fie cablul galben la video in/out, sa nu le incurci intre ele.


In alta ordine de idei ai dat 300 de lei pe cutia aia in loc sa treci la digital pentru 5 lei in plus pe luna si decodor gratis in chirie.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
posibil sa ai cablul intrerupt.. cel galben.

#4
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postmodoran, on 25 noiembrie 2021 - 19:07, said:

Ce tv e ala ? Vezi ca poate fi necesar sa apesi de mai multe ori tasta AV pana dai de intrarea potrivita ( are si scart tv-ul, nu ? ).  Si vezi sa fie cablul galben la video in/out, sa nu le incurci intre ele.


In alta ordine de idei ai dat 300 de lei pe cutia aia in loc sa treci la digital pentru 5 lei in plus pe luna si decodor gratis in chirie.

Am apasat de mai multe ori, are 3 av ...este vb de un tv clayton, de asemenea am incercat si pe un noriko, fara rezultat la ambrle.
Si nu este decodorul meu, este al unchiului meu care are vreo 60+ ani si nu vrea sa schimbe bijuteria familiei :D dar vrea sa aibe acces la lista digitala, asa ca am cumparat un decodor on bugetul ales eel 300 ron.
deci, vreo idee cum pot rezolva? Mersi

@A10, cablul este nou, luat chiar azi...inca o chestie cand bag mufele in fata tv ului, se aude un bazait, in spate nu..claytonul avand av si in fata si in spate

Edited by CostyNn96, 25 November 2021 - 19:12.


#5
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Citeste manualul poate ajuta!
Am gasit asta pe net, poate trebuie setata iesirea video pe analogic ceva:

Attached File  2021_11_25_19_14_44_Amiko_MiniHD_RO_BOVITES_20160911.png   94.76K   45 downloads



https://www.next-gen...odor Amiko.pdf

Am si eu un Amiko, unul generatie mai veche si stie o multime de lucruri,ajutat de soft corespunzator

Edited by gelublabla, 25 November 2021 - 19:19.


#6
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postgelublabla, on 25 noiembrie 2021 - 19:17, said:

Citeste manualul poate ajuta!
Am gasit asta pe net, poate trebuie setata iesirea video pe analogic ceva:

Attachment 2021_11_25_19_14_44_Amiko_MiniHD_RO_BOVITES_20160911.png
O sa incerc, sincer am intrat pe acolo insa am lasat pe auto cum au fost...


#7
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
cred ca asta e:

Attached File  2021_11_25_19_21_24_Amiko_MiniHD_RO_BOVITES_20160911.png   103.45K   47 downloads

#8
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018

View Postgelublabla, on 25 noiembrie 2021 - 19:22, said:

mersi, o sa inceerc maine sa vad daca merge, acum subt la serviciu

#9
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Hai ca asta-i tare...lipseste din a/v control optiunea video   output sa pot muta....din ce cauza nu mi afiseaza video output ? sa fie cumva defect port ul av?

#10
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005
Nu stiu ce sa zic.
Vezi totusi ca exista un alt forum cu arie dedicata acestor decodoare poate gaseste acolo mai multe detalii si solutii
Eu l am gasit cautand detalii despre Amiko impulse

#11
stoshiba

stoshiba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 22.02.2014
Schimba rezolutia de iesire la receptorul Amiko.Seteaza cea mai mica rezolutie de iesire.

#12
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Nu am reusit nici dupa ce am setat cea mai mica rezolutie, 480....aceeasi problema, nu am in a/v control optiunea video output cum arata in poza din cutie, tind sa cred ca acest decodor are o problema, 1 setez ceasul si ramane in urma, fie ca il scot din priza , fie ca ramane in priza pt mai multe ore, si 2 la mana nu mi gaseste decat 5 canale digi, dupa N incercari si chinuieli imi gasese lista completa.

#13
poliglot

poliglot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.04.2009
Vezi ca nu e bun cablul. Nu e conectata corect iesirea video la portul corespunzator al jack-ului. Am incercat astfel de cabluri si cu unele aveam doar audio, cu altele nimic. Am gasit la cineva pe OLX de vanzare cablu special pentru Amiko HD 8265+ si cu el functioneaza perfect. Daca s-ar impune un standard si la tipul de cablu jack/rca ar fi ok, dar fiecare fabricant se pare ca are propriul standard.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate