Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Motan rasfatat si incompatibil care nu face la litiera sa se razbune

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Am 2 intrebari:

1. Ce e de facut cu un motan de 1 an si 4 luni necastrat , perfect sanatos, care face pipi doar sa se razbune ?

Exclusa castrarea, vreau sa-l tin asa poate s-o inmulti vreodata.

L-a rasfatat prea mult nevasta-mea si de la o vreme, daca nu e bagat in seama sau e inchis intr-o camera si nu i se deschide usa imediat cand miauna, face pipi , stie ca greseste deoarece imediat se ascunde insa continua sa-si marcheze terenul. Uneori in florile de pe balcon. Alteori in rufele aduse de afara de la uscat. Alteori pe o boxa.

Am mai avut motani dar asta prea o face cum si cand are chef el.

2. Daca aveti vreun spray, vreo marca, vreo substanta cu care scot mirosul din covor, aseara a intrat sub pat si a facut-o iar si desi am incercat cu o perie cu apa calda si detergent nu am reusit sa scot mirosul, mi-e cam greu sa dau tot patul la o parte sa ridic covorul, poate o fi ceva care sa absoarba , e o pozitie incomoda si miroase in dormitor ca la circ.

3. Si inca o intrebare, am cum sa-l imprietenesc cu o pisica din familie dar pe care cum o vede cum sare la ea si ea il maraie in continuu si e imposibil sa-i tin impreuna ca e mare stres pentru saraca pisica. Pisica e cea mai cuminte dintre pisici.  Taica-miu e tare batran si ma tot gandesc ca n-as arunca-o daca moare, dar nici sa am grija de 2 pisoi in 2 case nu pot.

Solutia ar fi sa-i compatibilizez.

Multumesc

#2
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,045
  • Înscris: 03.07.2008
Problema e aici:

 Malineanu, on 25 noiembrie 2021 - 16:49, said:

Salut !

Am 2 intrebari:

1. Ce e de facut cu un motan de 1 an si 4 luni necastrat , perfect sanatos, care face pipi doar sa se razbune ?
...

Parerea mea.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Motan necastrat (si alintat) tinut in casa=asta e comprtamentul, nu ai ce ii face.
Mirosul greu il scoti, e aproape imposibil.
Solutia-castrarea si apoi eventual imprietenirea cu pisica.Desi hormonal inca mai are, deci tot va sari la pisica.Si aia o sa il maraie.
Rog un moderator sa mute subiectul la "Despre pisici"

Edited by rinaldoparaipan, 25 November 2021 - 18:37.


#4
autocargo

autocargo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 01.03.2015
Eu la-am castrat inainte sa aiba un an si nu face decat in cutia lui si afara. Dar tot nu se impaca cu cealalta pisica desii sunt impreuna de aproape un 2 ani.

#5
mariustm32

mariustm32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 10.11.2015

 Malineanu, on 25 noiembrie 2021 - 16:49, said:

Salut !

Am 2 intrebari:

1. Ce e de facut cu un motan de 1 an si 4 luni necastrat , perfect sanatos, care face pipi doar sa se razbune ?

Exclusa castrarea, vreau sa-l tin asa poate s-o inmulti vreodata.

L-a rasfatat prea mult nevasta-mea si de la o vreme, daca nu e bagat in seama sau e inchis intr-o camera si nu i se deschide usa imediat cand miauna, face pipi , stie ca greseste deoarece imediat se ascunde insa continua sa-si marcheze terenul. Uneori in florile de pe balcon. Alteori in rufele aduse de afara de la uscat. Alteori pe o boxa.

Am mai avut motani dar asta prea o face cum si cand are chef el.

2. Daca aveti vreun spray, vreo marca, vreo substanta cu care scot mirosul din covor, aseara a intrat sub pat si a facut-o iar si desi am incercat cu o perie cu apa calda si detergent nu am reusit sa scot mirosul, mi-e cam greu sa dau tot patul la o parte sa ridic covorul, poate o fi ceva care sa absoarba , e o pozitie incomoda si miroase in dormitor ca la circ.

3. Si inca o intrebare, am cum sa-l imprietenesc cu o pisica din familie dar pe care cum o vede cum sare la ea si ea il maraie in continuu si e imposibil sa-i tin impreuna ca e mare stres pentru saraca pisica. Pisica e cea mai cuminte dintre pisici.  Taica-miu e tare batran si ma tot gandesc ca n-as arunca-o daca moare, dar nici sa am grija de 2 pisoi in 2 case nu pot.

Solutia ar fi sa-i compatibilizez.

Multumesc
Pai daca el e razbunator....ia razbunate si tu...si da-l afara :)

#6
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ori il castrezi, ori il dai afara din casa ori accepti mirosul de pipi de pisica.
dintre astea vezi care iti convine cel mai mult

#7
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006

 autocargo, on 25 noiembrie 2021 - 18:37, said:

Eu la-am castrat inainte sa aiba un an si nu face decat in cutia lui si afara. Dar tot nu se impaca cu cealalta pisica desii sunt impreuna de aproape un 2 ani.

Idem, sunt de 4 ani impreuna si tot se mai bat din cand in cand.
P.S. Sistemul on grid NU produce la intreruperea retelei- cauta pe net anti insularizare invertoare.
Dincolo ti-am raspuns la misto, era mai simplu sa cauti pe Google "Sisteme on grid functionare". Sau "invertoare on grid cum functioneaza"

Edited by rinaldoparaipan, 25 November 2021 - 18:51.


#8
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Motanul la varsta asta trebuie tinut mult mai des afara. Adus in casa doar cand cere .

#9
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,266
  • Înscris: 21.03.2020
motanu necastrat nu se tine in casa! Adica nu ai solutii prea multe...

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,960
  • Înscris: 06.09.2008
Mda, fiind necastrat are nevoia sa urineze ca sa marcheze teritoriul, si daca sta doar in casa face asta in casa Posted Image
Am avut si eu unu necastrat dar statea mult pe afara... se batea cu alti motani... venea zgariat si murdar de multe ori.

In privinta prieteniei cu alta pisica, daca stau mult impreuna se obisnuiesc unu cu altu.. sa speram.
E si tanar si se va juca/ bate mai mult...

Edited by sirgoofy, 25 November 2021 - 19:58.


#11
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,367
  • Înscris: 25.04.2007
Malineanu, nu numai ca motanul se razbuna, da, din pacate este adevarat, dar isi si marcheaza teritoriul. O face sistematic cam la o saptamana deoarece mirosul urinei de pisica se diminueaza pana la disparitie dupa aceasta perioada. Daca il castrezi va mai marca o perioada dupa care doar o sa se razbune. De aceea acum se recomanda castrarea chiar si inainte de 12 luni, dar nu mai devreme de 9 luni. Motanii sunt mai frumosi ca pisicutele dar si mai prosti si incapatanati insa ii iubim si-i rasfatam daca ne hotaram sa-i tinem o viata.
Am si eu unul care a trecut de 11 ani, il iubesc ca pe al treilea copil, dar m-a enervat si acesta de multe ori facand pipi ca razbunare sau pur si simplu ca prostul langa litiere ca nu tintea bine sau probabil ca trebuia sa iau litiere mai inalte, nu doar mari ca suprafata, motanul meu fiind urias. Are la dispozitie doua litiere cu cristale de silicat.
Spalarea o faci mai intai cu detergent obisnuit pe mocheta/covor sau cu Domestos (are clor si ia mirosul dar decoloreaza covorul, deci nu incerca!) pe gresie. La mocheta/covor speli de doua ori, nu cu multa apa deci cu detergent mai concentrat si cauti sa absorbi lichidul, nu-l lasi in tesatura. Apoi la final dai cu putin de asta care e foarte concentrat, de asta eu il diluez cam o parte de detergent la doua trei parti de apa:
https://www.maxi-pet...lavanda-1l.aspx
Asta face minuni, unde mai pui ca miroase foarte frumos.

Attached Files



#12
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
In primul rand, nu este sanatos pentru pt el sa il tii nefutut si necastrat, intreaba un vet.

ref la pisica 2, trebuie socializati in timp, in prezenta voastra, vazut cum reactioneaza, rabdare etc. Posibil sa nu fie compatibili si sa fie nevoie sa ii tii in camere separate.

Edited by irina2014, 25 November 2021 - 20:19.


#13
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Pana nu castrezi motanul, nu rezolvi nimic. Nici daca il castrezi nu e sigur ca inceteaza sa marcheze dar macar nu mai pute. Idem, cu pisica: o agreseaza fiindca vrea sa se imperecheze dar fiinca pisica a prins frica de el, nu cred ca se vor imprieteni vreodata. Se vor tolera si atat.

#14
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Multumesc pentru raspunsuri, mi-e greu sa dau quote tuturor,

s-a mai potolit putin Master in sensul ca face pipi acum exact in scurgerea de la cada,

trebuie inchisa usa de la baie sa faca in litiera lui,

pe de alta parte soacra-mea are motan Tom necastrat care niciodata n-a urinat aiurea,

nici macar cand s-au intalnit Master si cu Tom si s-au batut,

maxim TOM l-a atacat oe la spate pe Master si a facut in litiera lui Master si i-a mancat mancarea

(Master i-a mancat-o pe a lui Tom desi in conditii normale n-ar manca hrana umeda nici sa-l terorizezi),

adica inteleg ca motanii sunt teritoriali si nebuni si cu comportament ciudat circumstantial dar Tom e de bun simt necastrat si stat in casa, doar bate tot ce prinde insa niciodata n-a urinat aiurea

cat despre Master - incompatibil cu Shakti nu stiu ce sa mai fac cu ei , tot timpul cand o vede sare s-o tina de ceafa s-o f*** iar ea nu sta saraca ca e sterilizata si neinteresata plus ca nu stiu ce s-a intamplat, Master s-a facut cat un tigru, sunt de aceeasi varsta dar e de 2 ori cat ea si e un mare stres ptr ea sa-i mai reziste, inainte se maraiau parte in parte si-l tinea la distanta, acum evit pentru binele ei sa mai fie impreuna desi curand va veni vremea cand ori se intelege cu Master, ori va ajunge altundeva

Probabil trebuie tinuti fata-n fata in custi separate sau o sa mai intreb , erau pe youtube rusi care imprieteneau pisici , le obisnuiau, le corelau reflexe Pavlov cu mancarea in prezenta celuilalt etc dar nu inteleg rusa asa ca mai astept pe forum idei creative

Nu-l castrez ca vreau sa se inmulteasca candva, nu intervin in Legea Domnului. Pe Shakti a castrat-o taica-miu ca nu ne mai intelegeam cu ea cand era in calduri dar mi se pare nefiresc sa curmi unui animal linia genetica doar ca vrei o papusa cuminte in casa.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu toti motanii marcheaza dar majoritatea o fac, mai ales cei de rasa comuna. Am avut un motan balinez necastrat care marca foarte rar. O data a marcat televizorul si a trebuit schimbate niste piese care au costat 300 lei. Cel pe care il am acum marcheaza usile si peretii dar fiind castrat nu miroase aproape de loc dar trebuie sa stau dupa fundul lui sa sterg. Mi-a fost mila sa-l castrez cand era de un an dar am mai rezistat  8 luni si am cedat nervos. Era intolerabil cat de mult marca.

#16
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
La mine femela desi face in litiera cand vine de afara, uneori mai trage si o cufureala pe covorasele din baie.  Ma scoate din sarite. Pipi la litiera si diaree pe covoras. Mereu acelasi.  Am ajuns sa le tin mai mult pe afara, chiar daca e frig, se descurca ele.

Edited by tfmercedez, 16 December 2021 - 12:21.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate