Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Constructie mai inalta la sol in spatele casei mele

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007
Buna ziua,

Nu ma pricep sa descriu problema in termeni tehnici dar incerc sa spun cat mai multe pentru a intelege speta.

Am cumparat acum 2 ani o casuta insiruita. In spatele casutelor insiruite era teren gol, era clar ca urmeaza sa se construiasca ceva.

Distanta fata de gardul meu din ce am citit legea este respectata. In schimb, noua constructie (se fac in oglinda aceleasi casute precum a mea), este mai inalta la sol. In sensul ca s-au ridicat cu fundatia cu aprox 50cm mai sus.

De la mine din living room pot sa vad in living room la viitorul vecin.

Nu cunosc legea, am incercat sa caut dar nu ma descurc. Este legal asa? Daca nu, cui ma pot adresa sa ma lamureasca?

Inteleg ca ne dezvoltam in forta, nu am pretentii ca stau in padure si nu am vecini, dar totusi nu mi se pare ok sa se uite vecinul la mine in living.

Atasez mai jos cateva poze cum se vede de la mine din casuta si cu alte casute de la vecini unde la fel pare ca s-au ridicat mai sus.

Ce pot face?

Va multumesc!

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   73.21K   162 downloads
  • Attached File  2.jpg   118.35K   159 downloads
  • Attached File  3.jpg   83.63K   160 downloads


#2
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
ce poti face? inalti gardul

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Daca exista autorizatie de constructie nu poti sa faci absolut nimic
Poti sa verifici la Primarie existenta autorizatiei
Daca este = trebuie sa-ti pui draperii
Cam asta e tot ce poti face

#4
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Si daca sta la etaj si se uita la tine in living?

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
D'aia i-a dat Dumnezeu ochi
Sa se uite
Care-i problema ?

#6
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
e bine ca pleci de la bloc si ajungi la bloc pe orizontala. Acum nu mai auzi manelele de la vecinul de sus si jos acum le auzi pe cele de la 5-6 case distanta.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,750
  • Înscris: 30.08.2006
Naspa sa fii inconjurat de ziduri iar dupa ele alte cladiri inconjurate si ele de ziduri. Nu mai vezi soarele in casa nici vara la miezul zilei.

#8
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020

View Postportugalkix, on 25 noiembrie 2021 - 12:04, said:

Ce pot face?
Nu te mai uita la el in curte. De ce faci asta?
produse ajutatoare: perdele, draperii, jaluzele, folii, copaci, iedera, steaguri, prelata

Cand ti-ai cumparat in zona cu case insiurite + aglomeratie tip ghetou, nu te-ai asteptat la asta?


PS. Asta nu tine de Drept Civil, ci de terapie.

#9
portugalkix

portugalkix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.03.2007

View PostAlex432, on 25 noiembrie 2021 - 12:38, said:

Nu te mai uita la el in curte. De ce faci asta?
produse ajutatoare: perdele, draperii, jaluzele, folii, copaci, iedera, steaguri, prelata

Cand ti-ai cumparat in zona cu case insiurite + aglomeratie tip ghetou, nu te-ai asteptat la asta?


PS. Asta nu tine de Drept Civil, ci de terapie.

Am intrebat frumos, am explicat situatia, de ce esti isteric? Unde am spus eu ca nu m-am asteptat la asta? Citeste din nou si ai sa vezi ca fix asta spun, nu am problema cu vecinii, nu consider ca m-am mutat in padure sa fiu singur, era evident ca o sa se construiasca in jurul meu.

Gardul meu are 2m inaltime, pe partea cealalta, gardul mai are doar 1.5m inaltime, pentru ca 50cm s-a ridicat mai sus cu cota. Etajul inca nu e gata, normal ca de la etajul lui o sa vada la mine in curte si in casa, nu am o problema cu asta.

Daca se respecta cota de unde se ridica casa, toata lumea era fericita, aveam un gard intre noi si macar la parter aveam intimitate. Placere nu e nici pentru mine, nici pentru viitori vecini.

De aia intreb, pe langa legalitate, ce-o fi fost in mintea constructorilor sa se ridice mai sus cu 50cm si sa omoare si intimitatea de la parter.

#10
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,863
  • Înscris: 27.04.2010
Pe tine te roade ca acum se poate uita si el la tine, si nu doar tu la el ??
Sau ai impresia ca, cu el la 50cm mai jos, nu mai vedeai la el in casa ??...

Edited by shymano, 25 November 2021 - 13:48.


#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
O fi vrut omu' cota zero mai sus, sau o avea vreun demisol.
Vezi ca trebuie sa aiba panoul cu AC afisat, poti verifica apoi la Primarie.

#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Aceste cartiere au o denumire generica : Cartierele imbogatitilor tranzitiei . Astia nu inteleg conceptul de casa si intimitate. Sa tragi un casoi cu etaj si mansarda pe un teren de 500 mp ...e bataie de joc . Vrei intimitate , 4000 mp cel putin , casa in mijloc , perdea de pomi langa gard ....si ai casa.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
...din păcate nu ai ce să-i faci...
-geamuri cu protecție solară (vor funcționa precum o jaluzea termică - ziua)
-perdele lamelare la interior (pt seară)

-ingerarea unui cocktail preponderent cu bitter!

#14
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Doamne, ce ghetou e acolo !! Ce de cladiri inghesuite, balcoanele la 1 m distanta unul de altul...cum puteti, oameni buni, locui in asemenea cartier ?

#15
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postportugalkix, on 25 noiembrie 2021 - 12:04, said:

...Distanta fata de gardul meu din ce am citit legea este respectata. In schimb, noua constructie (se fac in oglinda aceleasi casute precum a mea), este mai inalta la sol. In sensul ca s-au ridicat cu fundatia cu aprox 50cm mai sus.
De la mine din living room pot sa vad in living room la viitorul vecin.
Nu cunosc legea, am incercat sa caut dar nu ma descurc. Este legal asa? Daca nu, cui ma pot adresa sa ma lamureasca?
Inteleg ca ne dezvoltam in forta, nu am pretentii ca stau in padure si nu am vecini, dar totusi nu mi se pare ok sa se uite vecinul la mine in living.
In cel mai fericit caz tu ii vezi scafarlia la vecin, si atat.
Daca respecta indicii urbanistici si de asemenea distanta de la cladire la limita de proprietate e jumatate din inaltime, e perfect legal.

Oricum, la cat de cald e vara iti recomand sa-ti plantezi niste pomi acolo, cu timpul vei avea si umbra, si intimitate.

Edited by Hider141, 25 November 2021 - 18:54.


#16
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Jaluzele exterioare pt perioada in care aprinzi lumina in casa . In rest o perdea transparenta face minuni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate