Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Permis expirat nu apare in baza de date a Politiei

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
mihaistoica202

mihaistoica202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2021
am permisul expirat de 17 ani, am locuit in strainatate si nu am condus deloc. astazi am condus in Romania si m-a oprit politia in bucuresti. zic ca nu figurez in baza de date nationala ca posesor de permis si imi vor intocmi dosar penal. eu am luat permisul la 18 ani in alexandria si nu il mai am fizic demult, l-am pierdut. este posibil asa ceva? sa dispar din baza de date? ce pot sa fac? sau poate cand s-a digitalizat totul, de mine au uitat?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 mihaistoica202, on 24 noiembrie 2021 - 22:26, said:

am permisul expirat de 17 ani, am locuit in strainatate si nu am condus deloc. astazi am condus in Romania si m-a oprit politia in bucuresti. zic ca nu figurez in baza de date nationala ca posesor de permis si imi vor intocmi dosar penal. eu am luat permisul la 18 ani in alexandria si nu il mai am fizic demult, l-am pierdut. este posibil asa ceva? sa dispar din baza de date? ce pot sa fac? sau poate cand s-a digitalizat totul, de mine au uitat?

In strainatate ai condus?

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007
Probabil poti demonstra ca ai avut candva permis, undeva trebuie sa existe o evidenta dar daca e expirat de asa de multa vreme poate ca nu l-au trecut in baza de date ... amenda tot vei lua, dar scapi de dosarul penal.

#4
mihaistoica202

mihaistoica202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2021
dosarul penal e problema, amenda nu, o merit. sa ma duc la circulatie la Alexandria, unde a fost emis acum 27 de ani?

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 adisz, on 24 noiembrie 2021 - 23:04, said:



In strainatate ai condus?

A zis ca nu

 mihaistoica202, on 24 noiembrie 2021 - 22:26, said:

am permisul expirat de 17 ani, am locuit in strainatate si nu am condus deloc.

 mihaistoica202, on 24 noiembrie 2021 - 23:08, said:

dosarul penal e problema, amenda nu, o merit. sa ma duc la circulatie la Alexandria, unde a fost emis acum 27 de ani?

Ce alta soluție ai?
Acte mai ai de atunci ? De la școala de șoferi, ceva, orice?

Cum ai mai știut sa conduci după 17 ani?
De ce te-a oprit poliția ?

Edited by waterman, 24 November 2021 - 23:35.


#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Nu cred o iota.

Un om care n-a condus de 27 de ani de la obtinerea permisului, tremura de frica.
Isi mai ia ore suplimentare.
Isi verifica de 10 ori actele.
Sterge numerele de inmatriculare.
Verifica toate butoanele masinii.
Ia macar un prieten cu el, cu experienta.
Actele sunt prima chestie verificata.


Pare mai degraba o incercare nereusita de a scapa basma curata.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,481
  • Înscris: 30.08.2006
Eu fara permis la mine nici nu ma urc in masina. Deci, de cand conduci masina fara permis , sincer acum ?

#8
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,567
  • Înscris: 14.08.2007

 waterman, on 24 noiembrie 2021 - 23:35, said:

Cum ai mai știut sa conduci după 17 ani?
De ce te-a oprit poliția ?
Probabil de "bine" ce mai stia sa conduca :D

 mihaistoica202, on 24 noiembrie 2021 - 23:08, said:

dosarul penal e problema, amenda nu, o merit. sa ma duc la circulatie la Alexandria, unde a fost emis acum 27 de ani?
Daca stii anul e un punct bun de start, nu cred ca arunca ei dosarele, sunt obligati sa le pastreze multa vreme ma gandesc ... dar da, pentru ca nu l-ai reinnoit probabil nu a mai fost introdus in sistem.

#9
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Daca subiectul este pe bune si ignor ca in 17 ani de zile expira si mama permisului de conducere si in mod clar nu aveai drept de conducere.

Te duci la scoala unde ai terminat scoala de soferi, la ce asta de politie ai dat examenul si de acolo vezi si tu mai departe.

#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 23.12.2015
Ar trebui sa fi in baza lor de date. Eu mi-am schimbat permisul inainte sa plec din Romania in 1999 si mi-a expirat in 2009. Am incercat sa-l schimb in 2009 dar n-au vrut pe motiv ca n-aveam carte de identitate desi la vremea respectiva nu era nicio lege care sa ceara asa ceva (aveam pasaport de cetatean roman cu domiciliul in strainatate). Anul asta cand am fost in Romania mi-am facut card de identitate provizoriu pe un an de zile si mi-am preschimbat permisul de conducere fara probleme (era expirat din 2009), dar il aveam pe cel expirat. La mine era si mai complicat intrucat permisele de peste ocean nu mai sunt recunoscute in Romania de vreo 2 ani de zile si daca te opreste politia te poti alege cu dosar penal. Banuiesc ca n-ai vreun permis eliberat prin alta tara si este posibil ca politistii care te-au oprit sa nu fi gasit ca ai un permis valid pentru ca nu ai. Nu stiu cum se cum considera conducerea cu permis expirat, dar daca n-ai vreu permis eliberat intr-o tara care sa fie recunoscut in Romania cred ca ai o problema serioasa.

#11
mihaistoica202

mihaistoica202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2021
astazi ma duc la alexandria la circulatie sa vad ce se intampla, voi scrie ce s-a intamplat. nu este o incercare de a scapa bazma curata pentru ca nu am permis, nu este nici o vrajeala, am permis de la 18 ani

#12
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,867
  • Înscris: 15.04.2019
Dupa 17 ani (in care n-ai condus) mai tii minte c-ai avut permis vreodata? E ca mersul pe bicicleta sau inotul?

#13
mihaistoica202

mihaistoica202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2021
sunt praf, de ce credeti ca m-a oprit politia, vroiam sa cumpar o masina pentru firma mea si am zis sa vad si eu cum e

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 stevetlangat, on 25 noiembrie 2021 - 00:40, said:

Nu cred o iota.

Un om care n-a condus de 27 de ani de la obtinerea permisului, tremura de frica.
Isi mai ia ore suplimentare.
Isi verifica de 10 ori actele.
Sterge numerele de inmatriculare.
Verifica toate butoanele masinii.
Ia macar un prieten cu el, cu experienta.
Actele sunt prima chestie verificata.


Pare mai degraba o incercare nereusita de a scapa basma curata.

Eu am condus dupa pauza de 10 ani, prima data in strainatate. Mi-am verificat toate actele sa fie totul in regula, am mers pe drumuri necirculate. In prima saptamana tot transpirat eram, apoi a trecut. Poate omul voia sa faca doar o proba la masina

#15
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,464
  • Înscris: 01.08.2006
De 17 ani nu si-a prelungit permisul de conducere... Cum sa mai ai dreptul sa conduci? Normal ca nu mai are permis de conducere atata vreme cat nu a fost macar la controlul medical de prelungire a permisului. Cum ii zice si numele, permisul iti PERMITE sa conduci o masina, atata vreme cat ai trecut conditiile de dobandire, apoi de prelungire a lui.
E ca si cum ai avea carnet de elev, n-ai mai fost la scoala de 10 ani si te astepti cand revii in clasa sa fie totul ca inainte. Ca doar ai avut carnet odata...

Undeva o fi o hiba, ori in baza de date, ori te elimina dupa ceva vreme. Nu stiu daca exista ceva de genul in lege.
Oricum, drept de conducere nu ai mai avut. Ideea e sa se dovedeasca cumva ca totusi l-ai avut candva.

Edited by bai3tzash, 25 November 2021 - 09:55.


#16
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.10.2005
Dar mai ai cetatenia romana? Ori ai renuntat la ea? Ca daca nu mai cetatenia romana nu vad cam sa ai acte romanesti, pasaport, permis.

#17
marian_nic65

marian_nic65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 03.11.2012
Buna ziua.Asa am patit si eu cu sotia am fost sa preschimbe permisul si nu figura ca posesor de permis auto.cauza fiind urmatorele; ea inca avea permisul rosu din 87  si nu a fost sa preschimbe permisul care sa mai schimbase un alt formular.a trebuit sa o caute pe cartotecile vechi cind a  promovat examenul(1 ora) si abia atunci ia dat permisul nou.noi am zis ca la pierdut.Trebuie fisa medicala din nou.Legea sau fapta comisa conducere fara permis cu avocat 50/50 sanse posibil dosar sau amenda penala.

Edited by marian_nic65, 25 November 2021 - 16:45.


#18
mihaistoica202

mihaistoica202

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 24.11.2021
am fost la circulatie la alexandria, au cautat in arhive (hartie), au gasit fotocopie dupa permisul vechi, am scris de mana o cerere catre comandant, s-a aprobat instant, o sa imi trimita prin posta adeverinta ca am DREPTUL de a conduce si sunt obligat sa fac vizita medicala si sa il reinnoiesc. caz rezolvat, va multumesc pentru sfaturi

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate