Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

BMW X5 F15 Probeleme direcție

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
StefanPopa90

StefanPopa90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2021
Salutare,de curând am achiziționat un BMW X5 3.0 facbricatie 2016 și văd ca parca nu este stabilă direcția la viteze mai mari…am făcut o vizita la un service și baietii de acolo au zis ca este totul nou și ca nu are niciun joc, Menționez ca rotile sunt 255 50 19! Poate ma ajuta cineva cu o părere sau un sfat! Va Multumesc pentru eventualele răspunsuri .

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012
ce inseamna viteze mari ? Am un prieten, ce are model ca al tau, el trecand de pe sedan pe suv si zice la fel ca nu e asa stabil la viteze mari .
pana la urma, e SUV , nu se comporta la fel ca un sedan / sport car

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
Verifica geometria, mai ales unghiul de convergenta si daca indexul de sarcina al cauciucurilor e corect pentru greutatea masinii. La geometrie e (cel mai) important de verificat spatele.

#4
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Da mai multe detalii. Cum exact nu este stabila? Vin de pe un F15 si nu am sesizat niciodata nici o problema de directie. Aveam aceleasi dimensiuni la jante. La ce viteze simti ca nu e ok?  Pe ce drum ai simtit ca ai probleme?

#5
StefanPopa90

StefanPopa90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2021
De la 120 in sus… posibil sa fie din cauza anvelopelor runflat?

#6
realnick

realnick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 22.10.2007
re-echilibreaza rotile la o vulcanizare serioasa, mai intai.

#7
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 StefanPopa90, on 24 noiembrie 2021 - 14:54, said:

Salutare,de curând am achiziționat un BMW X5 3.0 facbricatie 2016 și văd ca parca nu este stabilă direcția la viteze mai mari…
Adică nu stă mașina pe trasă?
Fuge stânga-dreapta?
Sau în ce sens nu e stabilă?

Nu ai zis ce mașină ai condus până acum, dar vântul lateral se va simții mult mai tare la un X5 decât la un sedan.

#8
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008

 StefanPopa90, on 24 noiembrie 2021 - 16:06, said:

De la 120 in sus… posibil sa fie din cauza anvelopelor runflat?

Judecand dupa dimensiunea jantelor, banuiesc ca nu ai pachet M Sport si nici suspensie adaptiva, nu? Suspensia stoc de pe F15 este destul de "saltareata", nu stiu cum altfel sa-i spun. Masina este foarte stabila pe drum foarte bun, indifierent de viteza dar poate parea instabila (nu este chiar cuvantul corect) daca drumul are chiar si mici denivelari sau imperfectiuni. Anvelopele run-flat amplifica senzatia asta deoarece sunt mai dure si mai grele. Din aceasta cauza am intrebat pe ce drum simti ca nu este stabila. Daca este un drum foarte bun - atunci nu are voie.
Este o diferenta considerabila intre suspensia standard si cea adaptiva. Eu simteam ca imi sare volanul din mana si in Bucuresti la viteze de 50 km/h pe unele strazi.

#9
StefanPopa90

StefanPopa90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2021
Nu are pachet M ,este instabila pe drum foarte bun…pe autostrada trebuie sa țin zdravăn de volan!

#10
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 16.07.2008
Atunci cred ca are o problema. Asta daca nu cumva o compari cu un M3 sau ceva de genul. De fapt este unul dintre cele mai stabile SUV-uri (am avut mai multe si am termen de comparatie). Dupa 200 km/h intradevar suspensia nu mai face fata la greutatea masinii si se simte ca nu sta bine pe drum dar la 120 km/h este tanc. Stiu ca nu e simplu dar daca gasesti pe cineva cu un F15, ar fi bine sa incerci sa mergi cu el ca sa vezi daca totusi este o diferenta.

#11
StefanPopa90

StefanPopa90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2021
O sa schimb anvelopele in prima faza sa văd ce se întâmpla, dacă persista problema o sa fac o vizita și la reprezentanta ca se apropie revizia! Va multumesc mult!

#12
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009
Verifica jentile,cauciucurile.Sa  nu  fie   strambe,jentile,verifica  tot  sistemul  directie la  un service serios.

#13
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 cotizo_dacul, on 24 noiembrie 2021 - 17:40, said:

Verifica jentile,cauciucurile.Sa  nu  fie   strambe,jentile,verifica  tot  sistemul  directie la  un service serios.
Jantele, bre. Jantele!

#14
Oigen

Oigen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,177
  • Înscris: 21.09.2018
posibile motive:

-joc in caseta de directie (asta daca si la viteze mai mici ai asa, senzatia ca parca iti aluneca, parca volanul ala e imprecis)

- jante dezechilibrate sau strambe

- cauciucuri defecte

- geometria facuta prost

- brate sau vreo bucsa doua duse

- probleme la perne (daca are)

- vreun arc rupt si nu ti-ai dat seama

Edited by Oigen, 24 November 2021 - 20:52.


#15
StefanPopa90

StefanPopa90

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.10.2021
Salutare băieți, am schimbat anvelopele și se comporta foarte bine…clar nu o sa mai pun runflat,deși erau noi se pare ca ele au fost  de vina!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate