Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Fisuri pereti placi beton bloc 1985

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
Buna ziua, va rog, daca sunteti amabili, ati putea sa imi spuneti si mie va rog o parere referitoare la un imobil - ap. 3 camere, et. 2, Bucuresti, bloc 1985, placi beton, pe peretele exterior al dormitorului, prelungit in balcon, pe peretele dintre apartamente (apart este la mijlocul blocului, nu la margine) are fisuri, din cat am presupus, aparute intre grinzile de rezistenta si placa de beton a zidului, atat in dormitor cat si in balcon. Camera are varuiala veche, probabil de aceea se si vede fisura, care mie mi se pare cam mare.  As vrea sa stiu daca credeti ca este o problema grava, sau majoritatea blocurilor similare sunt la fel de crapate, chiar daca nu se mai vede datorita renovarilor ulterioare. Va atasez fotografii din dormitor si balcon. Va multumesc anticipat!

Attached Files



#2
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Are acel bloc grinzi sau e strict din plăci, că eu nu vad vreo grindă pe acolo.

#3
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Vezi daca chiar e placa de beton sau doar tencuiala crapata, desi par cam maricele fisurile in poza a doua. Al meu e din '72, a prins toata pleiada de cutremure majore si n-are nici macar o fisura. Alea de prin '85 sunt facute cu furtaciuni de ciment si alte materiale de c-tii. Era foame mare pe-atunci...

Edited by ursamajor, 24 November 2021 - 12:39.


#4
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 774
  • Înscris: 03.11.2006
Alea sunt crapaturi in toata regula. S-au facut in bloc recompartimentari cu afectarea elementelor de rezistenta?

Mai tin si acum minte o sala de fitness in cartierul Tei, pe langa lac/club Bamboo. Un stalp era TAIAT pe toata inatimea parterului- facusera loc unui helcometru. Grinda avea sageata vizibila , estimez undeva la 10 cm.

#5
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Prima poza mi se pare mai ingrijoratoare. Desi fisurile sunt mai mici.

A doua poza este de-a dreptul horror. Asta pana intelegi ca de fapt este perete despartitor intre balcoane.
Este posibil ca acel perete sa fie facut ulterior. Poti verifica, uitandu-te si la vecini.
Banuiala mea, e ca balcoanele au fost supraincarcate si zidul facut in regim diy, a lucrat.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 ursamajor, on 24 noiembrie 2021 - 12:37, said:

de prin '85 sunt facute cu furtaciuni de ciment si alte materiale de c-tii. Era foame mare pe-atunci...

De ce?Cosntruiau cumva in draci particularii in 1985 sau de ce se fura cimentul?Posted Image

#7
Pacolino7

Pacolino7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 885
  • Înscris: 28.10.2021
Sunt pereti care au inglobate armaturi metalice.
Nu e pericol de prabusire ca la blocurile din China.
Se mai taseaza solul de sub bloc si apar mici deformari.
Blocul ala o sa mai reziste inca cateva generatii pana va fi demolat, de cazut nu cade  .

#8
TITUS UDREA

TITUS UDREA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 20.09.2006
Are grinzi de beton prin tot apartamentul, vizibile mai ales in sufragerie. am ciocănit in peretele din dormitor, si suna total diferit in stanga și dreapta crapaturii, deci am presupus ca fisura ar fi de-a lungul unei grinzi care nu se vede. Apartamentul nu are modificari deloc, nici la balcon (doar termopan) nu stiu vecinii. Este asa din constructie. In alte locuri nu am vazut fisuri, cel putin nu asa mari, poate ceva foarte fine, pe ici, pe colo. peretele crapat e cel de la marginea apartamentului/scarii, dincolo de el e alt apartament/alta scara.

Deci, sa înteleg ca fisurile astea sunt mai serioase, si nu sunt chiar prin toate blocurile de gen, acoperite sa nu se vada de renovări?.

#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Placile alea din prefabricate se mai "recuperau" pe santier
De ex. - luai una care avea goluri pentru ferestre sau usi, acopereai golurile respective si o foloseai ca perete
Toate astea pentru ca "productia" trebuia sa mearga pe repede inainte si sa faca fata cererii
Probabil aia e una din placile alea

La balcon cel mai probail zidul ala a fost facut ulterior
Se pare ca nu a fost facut prea bine

Oricare ar fi adevarul, recomand sa faci o expertiza

#10
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
paralelismul fisurilor din a doua poza, pt mine, arata un pic îngrijorător.
Desi, daca inteleg bine poza, ala e un perete lateral al balconului, care nu are rol structural. Grinda încastrată "tine" balconul. Iti recomand totusi sa faci niste marcaje pe ambele parti ale fisurii si sa urmărești in timp daca mai avansează.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate