Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Calcul manual P/L

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
evl

evl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2007
S-a mai discutat putin aici https://forum.softpe...tivefinalizate/ dar nu am gasit raspunsul pentru cazul meu si nu am vrut sa reinviu un topic vechi.

Am niste detineri la un broker care, spre surpriza mea, nu ofera statement de profit realizat. Stiu ca in cazul acesta, pentru anaf, trebuie sa calculez singur profitul folosind costul mediu ponderat.

Intrebarea mea este, pentru a calcula profitul unei tranzactii de vanzare, trebuie sa folosesc costul mediu al simbolului respectiv fix dinainte de momentul vanzarii? Sau folosesc costul mediu la finalul anului si raportez toate vanzarile din timpul anului la acesta?

#2
evl

evl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2007
Am gresit linkul. Asta era topicul la care ma refeream: https://forum.softpe...at-e-impozitul/

#3
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
ce gol e aici

#4
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
din cunostintele mele:

Se iau tranzactiile incheiate, first in, first out, pe periada in cauza.

Faci diferenta ( vanzare-cumparare) pentru fiecare ticker
    (aici intervine media ponderata;  daca ai facut 80 de tranzactii pe un ticker nu se trec toate ,ci una singura care le reprezinta pe toate)
    Daca nu ai inchis tranzactia, (si doar ai cumparat) : inca nu treci nimic
    Daca pentru un ticker ai
            1.cumparat -vandut
            2. cumparat :
    treci  diferenta conrespunzatoare 1.

Aduni diferenta pentru toate tickerele

Daca suma e pozitiva, se aplica impozitul

Dividendele sunt exceptie, impozitul e mai mic si se ia la sursa,
Totusi, despre ce broker e vorba? E surprinzator ca nu  au.  Ai reusit sa discuti cu ei?

Edited by ionfacatoru, 24 November 2021 - 11:19.


#5
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Presupunand ca ai facut vanzari si cumparari pe parcursul anului, la vanzare calculezi costul mediu ponderat dinainte de vazare precum si pretul de vanzare din acel moment.

#6
evl

evl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2007

View Postyndy, on 24 noiembrie 2021 - 12:16, said:

Presupunand ca ai facut vanzari si cumparari pe parcursul anului, la vanzare calculezi costul mediu ponderat dinainte de vazare precum si pretul de vanzare din acel moment.

Aici nu mi-e clar, sigur trebuie costul mediu de dinainte de vanzare? Daca am mai facut cumparari pe acelasi ticker dupa vanzare, in acelasi an, alea nu le includ in cost?

#7
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018

View Postyndy, on 24 noiembrie 2021 - 12:16, said:

Presupunand ca ai facut vanzari si cumparari pe parcursul anului, la vanzare calculezi costul mediu ponderat dinainte de vazare precum si pretul de vanzare din acel moment.

mie nu mi-e clar ca stie despre ce e vorba;

cum adica calculezi costul mediu si pretul de vanzare



partea aceea cu 'precum'ma face sa cred ca ai dat paste Posted Image Posted Image

Edited by ionfacatoru, 24 November 2021 - 16:23.


#8
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Impozitul este datorat la vanzarea actiunilor/instrumentelor. Pana nu le vinzi nu datorezi impozit. In momentul in care ai vandut actiunile ai un pret de vanzare si un cost de achizitie. Diferenta intre ele este profitul realizat care se va impozita. De aceea calculul se face la momentul vanzarii.

Daca ai facut achizitii suplimentare ulterior vanzarii, acelea vor modifica costul mediu si se vor lua in calcul la urmatoarea vanzare.

Precum sunt sigur ca stii, ce scriu este o opinie. Nu lucrez la ANAF.

#9
evl

evl

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.01.2007

View Postyndy, on 24 noiembrie 2021 - 18:10, said:

Daca ai facut achizitii suplimentare ulterior vanzarii, acelea vor modifica costul mediu si se vor lua in calcul la urmatoarea vanzare.

Da, are sens. Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate