Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...

Aplicatii stress test RAM

Asigurare auto hibrid
 

Coalitia Nationala, program de guvernare si marete realizari

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
5543 replies to this topic

#3979
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005

View PostBucifon, on 26 ianuarie 2023 - 22:56, said:

Ce senzație plăcută ii sa vezi că avem niște guvernanți care se gândesc la cetățeni și la binele lor :)

Guvernul ia în calcul să reintroducă schema de compensare cu 50 de bani la carburanți când prețurile vor ajunge la nivelul la care s-a luat decizia data trecută, au declarat joi pentru HotNews.ro surse guvernamentale.

Stirea suna cam asa:
"Potrivit unor surse, la nivelul guvernului vor începe discuții despre o posibilă reintroducere a compensării de 50 de bani pe litru de carburant abia atunci când motorina va depăși pragul de 8,5 lei pe litru".

Elanul guvernantilor e cel putin la fel de mare ca al gugustiucilor care i promoveaza. Reciteste si analizeaza:
"Potrivit unor surse, la nivelul guvernului vor începe discuții despre o posibilă reintroducere a compensării de 50 de bani pe litru..."


#3980
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postcipri1981, on 27 ianuarie 2023 - 08:00, said:

Sincer, la cat de bine se exprima Nea Petre am mari indoieli ca se poate intelege cu cineva. El se intalneste cu aia dar am mari indoieli ca aia inteleg ce zice el sau ca el intelege ce-i zic aia.

Din păcate văd că tu le cam confunzi sau ai o imagine eronat, omul având umor îl crezi ca fiind automat si incompetent. Este departe de a fi vreun incompetent, omul fiind toată viața lui in acest domeniu iar faptul că este un mare susținător al produselor locale și al producătorilor locali ii o mare bilă albă pentru el.

Asta pe langa faptul pe care l-am mai pomenit mai sus că merge și vorbește cu ei direct. Ii o mare chestie

Edited by Bucifon, 27 January 2023 - 09:31.


#3981
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 08.11.2009

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 09:29, said:

Din păcate văd că tu le cam confunzi sau ai o imagine eronat, omul având umor îl crezi ca fiind automat si incompetent. Este departe de a fi vreun incompetent, omul fiind toată viața lui in acest domeniu iar faptul că este un mare susținător al produselor locale și al producătorilor locali ii o mare bilă albă pentru el.

Asta pe langa faptul pe care l-am mai pomenit mai sus că merge și vorbește cu ei direct. Ii o mare chestie
Nu contest faptul ca ar fi un bun agricultor. Nu contest ca ii sustinator al produselor locale. Eu contest capacitatea lui de a aduce rezultate. Ori el este pus in functia de ministru pentru a aduce rezultate.

#3982
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,213
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 09:29, said:

Din păcate văd că tu le cam confunzi sau ai o imagine eronat, omul având umor îl crezi ca fiind automat si incompetent. Este departe de a fi vreun incompetent, omul fiind toată viața lui in acest domeniu iar faptul că este un mare susținător al produselor locale și al producătorilor locali ii o mare bilă albă pentru el.

Asta pe langa faptul pe care l-am mai pomenit mai sus că merge și vorbește cu ei direct. Ii o mare chestie

A, ala e umor. Poate pentru voi.
Omul e fan furat bani care cica sunt pentru promovarea produselor locale. Sa nu confundam. Cati bani a tocat cu magazinele alea si inca mai toaca?

Edited by cumparator, 27 January 2023 - 09:53.


#3983
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005

View Postcipri1981, on 27 ianuarie 2023 - 09:49, said:

Nu contest faptul ca ar fi un bun agricultor. Nu contest ca ii sustinator al produselor locale. Eu contest capacitatea lui de a aduce rezultate. Ori el este pus in functia de ministru pentru a aduce rezultate.

nu stiu la ce rezultate te astepti pentru ca cele din agricultura nu sunt intotdeauna asa usor palpabile insa daca te uiti pe cifrele de afaceri ale companiilor agricole ai sa observi ca domeniu creste de la an la an cu procente de 2 cifre.

Altfel ce se poate face mai mult si ce s-ar putea imbunatati ii promovarea produselor.

Uite aici un exemplu pozitiv

Quote

Produse autentice românești promovate la expoziția internațională “Săptămâna verde 2023” de la Berlin

reprezentanți ai Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale vor oferi spre degustare mostre din produse înregistrate pe scheme de calitate europene, respectiv Magiun de prune Topoloveni – IGP, Salam de Sibiu –IGP, Telemea de Ibăneşti – DOP, Novac afumat din Ţara Bârsei –IGP, Scrumbie de Dunăre afumată – IGP, Cârnaţi de Pleşcoi – IGP, Telemea de Sibiu – IGP, Caşcaval de Săveni – IGP, Salată cu icre de știucă de Tulcea – IGP, Salată tradițională cu icre de crap – STG și produse care urmează a fi înregistrate la nivel european: Plăcintă dobrogeană – IGP, Sardeluță marinată – STG, Salinate de Turda (ceafă, cotlet, piept de porc și pulpă de porc)- IGP

Edited by Bucifon, 27 January 2023 - 11:22.


#3984
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 11:21, said:

nu stiu la ce rezultate te astepti pentru ca cele din agricultura nu sunt intotdeauna asa usor palpabile
Dimpotriva, rezultatele din agricultura ar trebui sa fie cat se poate de palpabile, si in special edibile.

#3985
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,257
  • Înscris: 21.03.2020
Sunt convins ca omu e bun cu sapa...si la fel de inteligent ca ea!

#3986
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,213
  • Înscris: 11.03.2006

View PostBucifon, on 27 ianuarie 2023 - 11:21, said:

nu stiu la ce rezultate te astepti pentru ca cele din agricultura nu sunt intotdeauna asa usor palpabile insa daca te uiti pe cifrele de afaceri ale companiilor agricole ai sa observi ca domeniu creste de la an la an cu procente de 2 cifre.

Altfel ce se poate face mai mult si ce s-ar putea imbunatati ii promovarea produselor.

Uite aici un exemplu pozitiv

Cifrele de afaceri le cresc alora care fac ei investitii.

#3987
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,608
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcipri1981, on 27 ianuarie 2023 - 08:00, said:

Nu se intampla nimic cu irigatiile,
Având în vedere faptul că montarea pivoților de irigație a devenit acum o problemă de așteptat onorarea contractelor de livrare, io aș spune că se întâmplă. Bine, dacă aș spune că statul ar trebui să se implice în punerea la punct a unei filiere autohtone de producție, prin ceva intreprinderi pe unde mai are acțiuni, completate de orice ar mai fi necesar pentru a duce la capăt un asemenea proiect, aș primi replici dure, că comunism, că Ceaușescu, etc.

#3988
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostBucifon, on 26 ianuarie 2023 - 22:29, said:

Având în vedere că a fost full n-aș prea zice
Stiu cum merg lucrurile. Am participat si eu.....pe vremea lui Ceasca.

Oricum, daca se respecta regula  cu la placinte inainte, la razboi inapoi, ar trebui sa ne asteptam ca PSD sa o tuleasca de la guvernare, in curand.

#3989
echoshoworacle

echoshoworacle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,947
  • Înscris: 21.02.2022
Mafia(PSD-PNL-UDMR) ar putea sa faca lucruri importante daca si-ar dori cu majoritatea asta. Ar putea face reforme necesare dar nepopulare(PSD stie sa "vanda" ceva nepopular pu-mii). Iar daca UDMR-stii n-ar fi orbiti de prostia etnicista si s-ar desprinde de Orban s-ar putea face lucruri chiar importante cum ar fi reforma administrativ teritoriala, primari in doua tururi, eficientizarea sectorului bugetar, participarea la deciziile importante in UE alaturi de Germania si Franta desigur respectandu-ne aliatul nostru cel mai important, SUA.  Am putea iesi din marasm chiar si cu guvernul Marcel Ciuca, am atrage forta de munca calificata din alte tari etc. Ne aflam intr-o conjunctura foarte favorabila si ma tem ca nu o vom valorifica.

Edited by echoshoworacle, 27 January 2023 - 20:05.


#3990
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,087
  • Înscris: 06.01.2005
Intrebare: cum se simte un votant USL cand afla ca din banii lui se platesc gecile electorale ale lui Ponta?
Decat un milion si jumatate. De euro!
https://www.libertat...publici-4420090

Edited by gelublabla, 27 January 2023 - 21:06.


#3991
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Hmm, s-ar parea ca va urma o rotativa cu sughituri.

Tensiuni crescânde între PSD și PNL. De ce este tot mai nervos Marcel Ciolacu și sare la Klaus Iohannis. Vom asista la o criză guvernamentală?

#3992
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,376
  • Înscris: 20.02.2008
Nu, se pregatesc sa iasa de la guvernare sobolanii rosii.

#3993
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,995
  • Înscris: 27.02.2018

View Postechoshoworacle, on 27 ianuarie 2023 - 20:04, said:

Mafia(PSD-PNL-UDMR) ar putea sa faca lucruri importante daca si-ar dori cu majoritatea asta. Ar putea face reforme necesare dar nepopulare(PSD stie sa "vanda" ceva nepopular pu-mii). Iar daca UDMR-stii n-ar fi orbiti de prostia etnicista si s-ar desprinde de Orban s-ar putea face lucruri chiar importante cum ar fi reforma administrativ teritoriala, primari in doua tururi, eficientizarea sectorului bugetar, participarea la deciziile importante in UE alaturi de Germania si Franta desigur respectandu-ne aliatul nostru cel mai important, SUA.  Am putea iesi din marasm chiar si cu guvernul Marcel Ciuca, am atrage forta de munca calificata din alte tari etc. Ne aflam intr-o conjunctura foarte favorabila si ma tem ca nu o vom valorifica.
De ce să facă hoții și proștii ăștia reforme care să le dăuneze sistemului lor format în multe decenii, încă de pe timpul comunismului? Ca să nu mai vorbim că ei nu se pricep la chestii dintr-astea majore și inteligente, ci doar la ciordelile bișnițaresti de anii 80-90 când s-au format mulți dintre ei ca oameni.

#3994
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAlecsandru010, on 27 ianuarie 2023 - 21:35, said:


Era cazu, n-am mai avut una de un an si ceva, sa nu ne ia vertiju de la atata continuitate guvernamentala.

#3995
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,257
  • Înscris: 21.03.2020

View Postfum, on 27 ianuarie 2023 - 14:41, said:

Având în vedere faptul că montarea pivoților de irigație a devenit acum o problemă de așteptat onorarea contractelor de livrare, io aș spune că se întâmplă. Bine, dacă aș spune că statul ar trebui să se implice în punerea la punct a unei filiere autohtone de producție, prin ceva intreprinderi pe unde mai are acțiuni, completate de orice ar mai fi necesar pentru a duce la capăt un asemenea proiect, aș primi replici dure, că comunism, că Ceaușescu, etc.
Avand in vedere ca habar nu ai despre domeniul asta afla ca nu se intampla nimic. Nu face nimeni contracte ca nu sunt bani, iar statul palmabarbacot nu sprijina in niciun fel dezvoltarea irigatiilor. Am un prieten care se ocupa cu asa ceva si in iarna asta nu are decat un singur potential client care face mofturi si vrea sa mearga in vizita la fabrica de irigatii din Spania...pe urma mai vede el daca e nevoie :D

Doar a nins si seceta pedologica e rezolvata mai misto decat Covidu pe vremea pandemiei.

#3996
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,249
  • Înscris: 06.01.2009

View PostAlecsandru010, on 27 ianuarie 2023 - 21:35, said:

Nu se poate!!! Cum ramane cu necesitatea stabilitatii in conditiile razboiului de la granita?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate