Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1837
kvlq

kvlq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 20.12.2010
Hai ca am compus-o si trimis-o deja.
Astept sa primesc un raspuns, notificare, ceva.

#1838
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Astia de la EON iar trimit notificari de majorare ? Altii scad, ei maresc ?

#1839
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,139
  • Înscris: 15.05.2008
Oare cat timp le ia sa actualizeze plata in cont daca s-a efectuat prin cardul de energie?
Mandat efectuat de posta in data de 10,la ei tot apare sold.

#1840
Sterone

Sterone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 16.01.2023
Am si eu o intrebare, din cei carora li s-a trimis notificare de majorare, este cineva care a pastrat contractul initial sau a suferit modificiari concomitent cu aplicarea noului tarif ?

Dintre cei carora li s-a marit pretul anterior la 0.695 0.995 3.63953 0.779 0.895 0.2222 si ce am mai citit aici pe topic, daca a primit cineva oferta:

0.2222 Preț gaze naturale [Lei/kWh]
0.00598 Cost transport
0.03232 Tarif reglementat de distribuție
C1 Categoria de consum C1
0.0495 TVA
0.2605 pe facturi - Preț final fara abonament, fara TVA
0.31 Preț final fara abonament, cu TVA


fara modificarea contractului ?

Observ ca s-a trecut la pret variabil fara abonament:

Te asigurăm că acest preț variabil actualizat are în vedere:

plafoanele actuale stabilite conform prevederilor actuale ale Ordonanţei de urgenţă nr. 27/2022 privind măsurile aplicabile clienţilor finali din piaţa de energie electrică şi gaze naturale în perioada 1 aprilie 2022-31 martie 2023, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative din domeniul energiei cu toate modificările și completările ulterioare (OUG 27/2022),

insa stiam ca : Clienții casnici de gaze naturale beneficiază în perioada 1 aprilie 2022 – 31 martie 2025 de prețul plafonat de 0,31 lei/kWh (TVA inclus)

#1841
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,805
  • Înscris: 26.02.2010

 ceanu1980, on 16 martie 2023 - 15:38, said:

Oare cat timp le ia sa actualizeze plata in cont daca s-a efectuat prin cardul de energie?
Mandat efectuat de posta in data de 10,la ei tot apare sold.

Cca 10 zile lucratoare/calendaristice.

#1842
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021
Am primit notificare de la Eon pentru modificarea pretului de contract de la 0,22/mc-final 0,31/mc   ,,corespunzator  conditiilor de piata concurentiala in momentul de fata,, la
0,35513/mc,cu un preaviz. de 45 zile.In lipsa acordului ,sau neprimirea vreunui raspuns pretul se modifica automat(in anumite conditii).
In caz de refuz contractul inceteaza la sfarsitul actualei perioade contractuale,reswpectiv 29.12.2023.
Voi  trimite refuz.
Nu sunt motive pentru cresterea pretului in acest moment.Tocmai cand credeam ca lucrurile merg bine la Eon, se dau in stamba.Ar fi motive pentru scaderea pretului
nicidecum pentru majorare.Avem timp pana in decembrie sa vedem cum evolueaza situatia.

#1843
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Și eu am refuzat, până în 2025 e timp, tot cu ei sau cu alții

Oricum au contracte cu preț variabil acum, nu e de semnat așa ceva

Pe comparator ieri Enel aveau cu preț fix 12 luni, așa ceva trebuie semnat când se apropie dez-plafonarea in 2025, nicidecum preț variabil

Contractele pe 3 luni sunt că și cum ai sta pe bursa tot timpul, pentru cine are timp liber și nu merge la pescuit

#1844
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021
Firmele de utilitati sunt un cosmar.Am primit  o noua comunicare de la Eon ,in urma refuzului de a aceepta oferta  de pret variabil.
De aceasta data ,fara sa specifice ca incetarea contractului,dupa preavizul de 45 zile, are loc pe 29.12.2023(care de fapt este 15.02.2024,data
de cand efectiv au inceput sa livreze gaz)  forteaza incheierea unui nou contract(cu ei sau alt furnizpor) si ameninta cu FUI.A mai
primit cineva astfel de amenintari?  Nu se mai respecta prevederile din contract(art. 7 )   ?

#1845
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Așa trimit tuturor ce au refuzat însă daca vei citi atent contractele se termină în dec 2023

Sunt obligați să ți răspundă în 30 de zile la nelămuriri, scrie le ce dubii ai

#1846
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021

 Sinmbad, on 20 martie 2023 - 16:43, said:

Așa trimit tuturor ce au refuzat însă daca vei citi atent contractele se termină în dec 2023

Sunt obligați să ți răspundă în 30 de zile la nelămuriri, scrie le ce dubii ai
In cazul meu au inceput livrarea  pe 15 .02.2022  ,situatie care  financiar a fost dezastruoasa,pretul FUI fiind mult mai mare.Contractul incepe de la
data livrarii efective,pentru o perioada de 12 luni.
Dar de ce trebuie sa  se refere la FUI  cu atatea luni inainte?  Ca la sperietoarea de ciori.

#1847
rivalSS

rivalSS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 01.08.2016
Au primit niste rude oferta noua de la eon, e ok ? Sa le zic sa semneze contractul ? Inca nu stiu care e contractul lor actual dar au zis ca de 2-3 luni le-a venit factura aproape dubla.

Attached Files



#1848
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 victoria52, on 20 martie 2023 - 16:59, said:


In cazul meu au inceput livrarea  pe 15 .02.2022  ,situatie care  financiar a fost dezastruoasa,pretul FUI fiind mult mai mare.Contractul incepe de la
data livrarii efective,pentru o perioada de 12 luni.
Dar de ce trebuie sa  se refere la FUI  cu atatea luni inainte?  Ca la sperietoarea de ciori.

Nervoși tare

#1849
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
@victoria52, citeste mai inainte ... mai inainte de sicanele lor de 2 lei .... Anume, in "Notificare privind prețul din contractul tău"

Du-te la "VEZI NOTIFICAREA"

Acum, in cuprinsul notificarii, fila 2, partea cu : În cazul în care nu ești de acord cu noile condiții comerciale notificate, ai posibilitatea de a ne comunica:

refuzul tău. Poți înregistra notificarea ta de refuz, accesând eon.ro/servicii-suport-clienti/informatii-contractuale,
secțiunea ”Răspuns notificare", alege ”Notificare condiții furnizare” până la data de 14.04.2023. În acest caz, prin
prezenta te informăm că refuzul atrage neprelungirea contractului și încetarea de drept a acestuia la expirarea
perioadei contractuale. Prin urmare, exprimarea refuzului determină în mod automat încetarea de plin
drept la termen a contractului la data de zz.ll.2024 , fără a mai fi necesară comunicarea vreunei alte notificări
sau efectuarea unei alte formalități.


Eu, ca sa-i mai prind la hora o tura, am strecurat o intrebare dupa refuz, au trimis placa cu vedeti-voi-daca-iar-ma-refuzati si au inchis cazul de sesizare fara sa ma lamureasca. Astept 45 de zile sa le cer despagubiri pe 15, sa am de unde plati pe 2024 gazul.

#1850
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007

 rivalSS, on 20 martie 2023 - 17:25, said:

Au primit niste rude oferta noua de la eon, e ok ? Sa le zic sa semneze contractul ? Inca nu stiu care e contractul lor actual dar au zis ca de 2-3 luni le-a venit factura aproape dubla.

si cu oferta asta tot dublu le va veni factura.
e pretul maxim plafonat, probabil cat au si in prezent.

#1851
victoria52

victoria52

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 18.12.2021

 Sinmbad, on 20 martie 2023 - 21:52, said:

@victoria52, citeste mai inainte ... mai inainte de sicanele lor de 2 lei .... Anume, in "Notificare privind prețul din contractul tău"

Du-te la "VEZI NOTIFICAREA"

Acum, in cuprinsul notificarii, fila 2, partea cu : În cazul în care nu ești de acord cu noile condiții comerciale notificate, ai posibilitatea de a ne comunica:

refuzul tău. Poți înregistra notificarea ta de refuz, accesând eon.ro/servicii-suport-clienti/informatii-contractuale,
secțiunea ”Răspuns notificare", alege ”Notificare condiții furnizare” până la data de 14.04.2023. În acest caz, prin
prezenta te informăm că refuzul atrage neprelungirea contractului și încetarea de drept a acestuia la expirarea
perioadei contractuale. Prin urmare, exprimarea refuzului determină în mod automat încetarea de plin
drept la termen a contractului la data de zz.ll.2024 , fără a mai fi necesară comunicarea vreunei alte notificări
sau efectuarea unei alte formalități.


Eu, ca sa-i mai prind la hora o tura, am strecurat o intrebare dupa refuz, au trimis placa cu vedeti-voi-daca-iar-ma-refuzati si au inchis cazul de sesizare fara sa ma lamureasca. Astept 45 de zile sa le cer despagubiri pe 15, sa am de unde plati pe 2024 gazul.
Si eu i-am rugat sa ma lamureasca ce este cu FUI,am zis ca nu inteleg si ca o sa cer lamuriri  de la ANRE, dar astept intai de la ei.

#1852
travelpouch

travelpouch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 09.06.2010
Au inceput si la E-on ca la Hidroelectrica, sa nu trimita facturile? De regula venea factura pe 22-23 in fiecare luna. Colegii de aici au primit pe luna martie?

#1853
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Luna martie este inca in curs... Am primit prin 20 martie factura pe luna februarie.

#1854
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Eu nu am primit factura luna asta. Luna trecuta a venit pe 17 feb. De obicei pana pe 20 alea lunii primeam. Sa fie sanatosi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate