Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1783
sonty

sonty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2012
Vad ca s-a dat drumul la contractari la EON, asa ca ma gandeam sa migrez de la contractul (Promo Digital) majorat de ei la 695 de lei/MWh incepand de-acum din decembrie pe un contract nou sub numele de Actual Gas. Mie nu mi se pare nimic grav in noul format de contract, voua?

https://www.anre.ro/...Actual Gas_.pdf

#1784
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019
"4.2 Contractul se incheie pe o perioada de 3 luni care incepe sa se calculeze de la data intrării în furnizare și se prelungește automat pentru perioade succesive, fiecare egală cu cea convenită inițial [...]"

Bine ca n-au zis "pe o perioada de 2 saptamani"... Posted Image

Edited by darkangel2, 27 January 2023 - 18:41.


#1785
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 23.12.2022
Probabil nu stiu sa faca un contract cu pret variabil, nici clauze in acest sens.  In curand vor face contracte pe o luna, sa te prinda cu scumpirea fix cand dai indexul.

Vor avea de castigat clientii situati cat mai aproape de server, ca la bursa.

Edited by Master_the_cat, 27 January 2023 - 21:17.


#1786
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.10.2006

 gry2000, on 27 ianuarie 2023 - 11:47, said:


Mai poate confirma cineva cu contract pe persoana fizica cu un consum de 100-300 mc/luna, acest pret in ultima factura?
La simularea de contractare persoane fizice iese un pret de 3,3 lei/mc gaz, dar la asociatia de proprietari cu aceasi categorie de consum C1, iese un pret de 2,96 lei/mc gaz la consum de peste 2000 mc pe decembrie 2022.

235 mc, pcs 10,651 = 687,07 lei

#1787
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Intrebare: cand apare indexul introdus in aplicatie la finalul lunii ianuarie? Momentan la istoric index nu am decat pana la luna decembrie 2022.

Intreb deoarece in decembrie am avut o problema si nu imi luase indexul, nu stiu de ce, si acum vreau sa fiu sigur ca nu se repeta problema.

#1788
daddy0307

daddy0307

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 26.05.2007
eu il am inregistrat pe ianuarie si s-a terminat perioada de transmitere in 14.

#1789
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Am inteles, la mine e 20-28 ale lunii. Si deocamdata nu il vad, am zis sa intreb. Mersi

#1790
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,222
  • Înscris: 01.12.2005
Revin si intreb mai ales pe cei care au perioada transmitere interval 20-28 ale lunii. Voua, astazi, 31. ian, va apare indexul transmis? La mine in sectiunea istoric index se opreste la luna decembrie 2022, si azi am vorbit pe chat si ei imi zic ca nu vad niciun index introdus de mine in ianuarie.

Le-am trimis captura ecran cu mesajul din 25 ian cand am introdus indexul, au zis ca or sa verifice.

Este insa a 2-a luna consecutiva cand patesc asta, la fel s-a intamplat si in decembrie si nu stiu cum si ce pot remedia

#1791
pegasys

pegasys

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 05.01.2007
Am intrat acum in cont - fiindca suntem in afara intervalului de transmitere a indexului, nu se vede ultima valoare introdusa. Cel putin eu nu o vad.

#1792
wicked100

wicked100

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 01.02.2007
Nici la mine nu apare. Am numai gn de la ei...

#1793
cipri2006

cipri2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 19.10.2006

 SwatKat, on 31 ianuarie 2023 - 10:01, said:

Revin si intreb mai ales pe cei care au perioada transmitere interval 20-28 ale lunii. Voua, astazi, 31. ian, va apare indexul transmis? La mine in sectiunea istoric index se opreste la luna decembrie 2022, si azi am vorbit pe chat si ei imi zic ca nu vad niciun index introdus de mine in ianuarie.

Le-am trimis captura ecran cu mesajul din 25 ian cand am introdus indexul, au zis ca or sa verifice.

Este insa a 2-a luna consecutiva cand patesc asta, la fel s-a intamplat si in decembrie si nu stiu cum si ce pot remedia

Perioada citire la mine e 15 - 21 pe energie si indexul apare pe ianuarie...e citit de distribuitor pentru ca luna asta a fost sa citeasca.

La gaze da, e 20 - 28 perioada de transmitere index dar la mine e cu o luna in urma...abia in februarie o sa apara indexul pe ianuarie. Eu citesc indexul la gaze si il trimit direct la distribuitor apoi ei transmit la eon.

Edited by cipri2006, 31 January 2023 - 12:07.


#1794
manu-el

manu-el

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 25.01.2016
La mine perioada de transmitere e 20-28, indexul il vad doar in jur de 20 ale lunii urmatoare cand se emite si factura.

 SwatKat, on 31 ianuarie 2023 - 10:01, said:

Revin si intreb mai ales pe cei care au perioada transmitere interval 20-28 ale lunii. Voua, astazi, 31. ian, va apare indexul transmis? La mine in sectiunea istoric index se opreste la luna decembrie 2022, si azi am vorbit pe chat si ei imi zic ca nu vad niciun index introdus de mine in ianuarie.

Le-am trimis captura ecran cu mesajul din 25 ian cand am introdus indexul, au zis ca or sa verifice.

Este insa a 2-a luna consecutiva cand patesc asta, la fel s-a intamplat si in decembrie si nu stiu cum si ce pot remedia


#1795
sonty

sonty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 20.10.2012

 darkangel2, on 27 ianuarie 2023 - 18:41, said:

"4.2 Contractul se incheie pe o perioada de 3 luni care incepe sa se calculeze de la data intrării în furnizare și se prelungește automat pentru perioade succesive, fiecare egală cu cea convenită inițial [...]"

Bine ca n-au zis "pe o perioada de 2 saptamani"... Posted Image

Multumesc, imi scapase asta.
Vad ca la Engie au fost mai discreti. Contractul e pe perioada nedeterminata, dar expira... pretul. Modelul de contract de la ANRE nu specifica data la care expira pretul, dar oricum cu minim 30 de zile inainte de expirarea pretului (deci poate fi si la o saptamana de la semnare) Engie poate notifica modificarea pretului, iar clientul n-are decat varianta denuntarii contractului. Daca nu e denuntat in 30 de zile de la notificare atunci se considera acceptat. Nu exista notificare de refuz ca la EON. Nici macar nu se specifica de cand intra in vigoare noul pret. In plus in cazul putin probabil in care Engie nu mareste pretul si acesta expira, contractul nu spune pe ce perioada se prelungeste.
Bag de seama ca maimuta de scrie contracte la EON e totusi mai desteapta decat cea care scrie pentru Engie.

#1796
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
O maimuță deșteaptă care ne a făcut un bine. Este deja în circuitul evoluționist.

#1797
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,369
  • Înscris: 26.01.2019

 sonty, on 31 ianuarie 2023 - 18:05, said:

Contractul e pe perioada nedeterminata, dar expira... pretul.

Par genu' de oameni care'si pun reminder ca sa nu uite sa respire periodic... :D

#1798
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
M-am trezit ca am de incasat mandat postal, parca mai era cineva cu povestea asta pe aici, am trimis solicitare intru lamurirea a ce reprezinta banii primiti, au furnizat raspuns:

Compensatiile in valoare de xxx lei au fost calculate ca urmare a neindeplinirii obligatiei legale de a emite un raspuns in termenul legal la o sesizare, conform prevederilor indicatorului de performanta IP1/4.Precizam de asemenea ca in conformitate cu art. 22, alin. (1) “realizarea obligatiei de plata a compensatiilor datorate in conformitate cu prezentul standard se efectueaza de catre OSD automat.In speranta ca raspunsul este clarificator, va asiguram in continuare de intreaga noastra consideratie.

Nu mai stiu care ar fi fost litigiul dar interesant este ca - mai nou - sunt platite din oficiu.

Edited by Sinmbad, 01 February 2023 - 15:41.


#1799
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Unde pot să vad  istoric index in aplicatia e-on că nu găsesc?

#1800
Skiuc

Skiuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 20.07.2006
Istoric index --> Calendar citire contor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate