Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

E.ON - Experientele clientilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2117 replies to this topic

#1189
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Cel mai nasol cosmar sa ne trezim cu plafonare de consum,facut in asa fel sa beneficiezi cat mai greu,turbez cand vad idei crete,e plafonat si nu ma intereseaza,daca te lasi total la mana statului e aproape imposibil sa nu ”te faulteze”

#1190
miramax_

miramax_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 17.11.2006
E.ON Start Gas

august 2022
--  ai un preț special la gaze naturale, corelat cu evoluția pieței , deci pretul nu este fix pe durata contractului de 12 luni.

Preț gaze naturale [Lei/kWh:  0.645 lei/kw fara tva
Cost transport [Lei/kWh]: 0.00811
Tarif reglementat de distribuție: 0.03164
Preț final [Lei/kWh] cu TVA:  0.81485 lei /kw termic.

În funcție de creșterea prețului de achiziție a energiei, putem fi nevoiți să modificăm prețul gazelor naturale, caz în
care vom reveni cu o nouă ofertă de preț cu cel puțin 45 de zile înainte de data propusă pentru aplicarea noului preț


Cu alte cuvinte semnarea uni contract in luna august 2022 nu va garanta ca dupa aprilie 2023 vei avea acelasi pret (din momentul semnarii contractului) pentru ca pretul se va modifica de mai multe ori pana anul viitor .

Toata aceasta măgărie cu furnizarea trebuie desfiintata si vandut la pretul de productie + distribuitie + un mic profit.  Daca eram la conducere umpleam puscariile cu astia.

#1191
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmiramax_, on 03 august 2022 - 23:02, said:

E.ON Start Gas

august 2022
--  ai un preț special la gaze naturale, corelat cu evoluția pieței , deci pretul nu este fix pe durata contractului de 12 luni.

Preț gaze naturale [Lei/kWh:  0.645 lei/kw fara tva
Cost transport [Lei/kWh]: 0.00811
Tarif reglementat de distribuție: 0.03164
Preț final [Lei/kWh] cu TVA:  0.81485 lei /kw termic.

În funcție de creșterea prețului de achiziție a energiei, putem fi nevoiți să modificăm prețul gazelor naturale, caz în
care vom reveni cu o nouă ofertă de preț cu cel puțin 45 de zile înainte de data propusă pentru aplicarea noului preț


Cu alte cuvinte semnarea uni contract in luna august 2022 nu va garanta ca dupa aprilie 2023 vei avea acelasi pret (din momentul semnarii contractului) pentru ca pretul se va modifica de mai multe ori pana anul viitor .

Toata aceasta măgărie cu furnizarea trebuie desfiintata si vandut la pretul de productie + distribuitie + un mic profit.  Daca eram la conducere umpleam puscariile cu astia.

Nu aveai cum deoarece legea este  data sa fie protejati. Totul este gandit, acolo, sus.

Profitul se obtine de la oameni, nu de  la ursii din padure.

Capitalismul este precum radiofonia : cu cat este mai mare distanta intre  producator si receptorul final, cu atat vei avea mai multi "paraziti".

Edited by Malineanu, 03 August 2022 - 23:44.


#1192
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005

View Postmiramax_, on 03 august 2022 - 23:02, said:

E.ON Start Gas

august 2022
--  ai un preț special la gaze naturale, corelat cu evoluția pieței , deci pretul nu este fix pe durata contractului de 12 luni.

Preț gaze naturale [Lei/kWh:  0.645 lei/kw fara tva
Cost transport [Lei/kWh]: 0.00811
Tarif reglementat de distribuție: 0.03164
Preț final [Lei/kWh] cu TVA:  0.81485 lei /kw termic.

În funcție de creșterea prețului de achiziție a energiei, putem fi nevoiți să modificăm prețul gazelor naturale, caz în
care vom reveni cu o nouă ofertă de preț cu cel puțin 45 de zile înainte de data propusă pentru aplicarea noului preț


Cu alte cuvinte semnarea uni contract in luna august 2022 nu va garanta ca dupa aprilie 2023 vei avea acelasi pret (din momentul semnarii contractului) pentru ca pretul se va modifica de mai multe ori pana anul viitor .

Toata aceasta măgărie cu furnizarea trebuie desfiintata si vandut la pretul de productie + distribuitie + un mic profit.  Daca eram la conducere umpleam puscariile cu astia.

Adica tariful e variabil? Nu mai are nimeni pret fix acum?! :(

#1193
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014

View PostJAWS, on 04 august 2022 - 07:03, said:

Adica tariful e variabil? Nu mai are nimeni pret fix acum?! Posted Image
sunt si contracte cu pret fix, are si eon; dar sunt cu pret fix, nu si garantat 1 an; iti da preaviz de modificare tarif, ca asta e piata, daca nu iti convine, denunti contractul; nu ca ai avea unde sa te duci mai ieftin, dar ....

#1194
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postc-daniel, on 04 august 2022 - 09:20, said:

sunt si contracte cu pret fix, are si eon; dar sunt cu pret fix, nu si garantat 1 an; iti da preaviz de modificare tarif, ca asta e piata, daca nu iti convine, denunti contractul; nu ca ai avea unde sa te duci mai ieftin, dar ....
Nu trebuie denuntat contractul, e suficient sa-ti exprimi dezacordul, intentia de majorare devine inefectiva pana la maturarea contractului. Dupa, om vedea ce va fi...

Vezi raspuns EON : "Într-adevăr, atât timp cât consumatorul își exprimă, în termenul de 15 zile, dezacordul în raport cu notificarea cuprinzând noile condiţii comerciale, acest refuz nu poate produce efecte mai devreme de maturarea contractului, moment care nu poate fi mai devreme de 12 luni de la intrarea sa în vigoare."

#1195
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Ce înseamnă acest Abonament de pe factura și cum pot să renunț la el? Îmi apare cu 19,91 de lei și la gaz și la electricitate.
Au denunțat jigodiile astea de la Eon contractul la 30 iunie și mi-au trimis act adițional, dar în care nu apare nimic specificat de abonament.
Și acum îmi vine factura pe același consum de la 15 lei in iunie la 40 de lei in iulie.

Attached Files


Edited by persona695, 06 August 2022 - 03:13.


#1196
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postpersona695, on 06 august 2022 - 03:12, said:

Ce înseamnă acest Abonament de pe factura și cum pot să renunț la el? Îmi apare cu 19,91 de lei și la gaz și la electricitate.
Au denunțat jigodiile astea de la Eon contractul la 30 iunie și mi-au trimis act adițional, dar în care nu apare nimic specificat de abonament.
Și acum îmi vine factura pe același consum de la 15 lei in iunie la 40 de lei in iulie.

Au denuntat sau expira cel vechi ?

#1197
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
La gaz a expirat, la energie electrica au trimis notificare. Nu cred că sunt singurul în situația asta. Nu găsesc in actele adiționale nimic legat de Abonament, care este o aberație atât timp cât prețul este plafonat.

#1198
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,384
  • Înscris: 16.03.2011

View PostJAWS, on 04 august 2022 - 07:03, said:



Adica tariful e variabil? Nu mai are nimeni pret fix acum?! :(
Traiasca piata libera

#1199
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postpersona695, on 06 august 2022 - 07:14, said:

La gaz a expirat, la energie electrica au trimis notificare. Nu cred că sunt singurul în situația asta. Nu găsesc in actele adiționale nimic legat de Abonament, care este o aberație atât timp cât prețul este plafonat.

Abonamentul de furnizare parca era interzis pana n martie 2023, sa nu fie de service sau altele ...

#1200
gabiturcu2018

gabiturcu2018

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.09.2019

View Postfortza, on 25 iulie 2022 - 00:26, said:

Salut!
@Courage, imi spui, te rog, care au fost conditiile la BF?
Era valabila oferta doar pentru clienti noi, sau pentru cei care nu aveau contract in derulare, sau ...

Multumesc anticipat!

Dacă nu ți-a răspuns, am eu ceva de pe vremea când căutam cea mai bună ofertă. Între timp, prețul a crescut puțin, pentru că s-au modificat tarifele de transport sau distribuție sau amândouă...

#1201
stericuta

stericuta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 16.03.2005

View Postdarkangel2, on 01 august 2022 - 21:52, said:

Parca OD (si utlizatorul) este cel care stie aceasta data, deci furnizorul ar trebui sa solicite de la OD aceasta data
OD și utilizatorul știu această dată. Persoana autorizată ( de OD) care efectuează revizia depune la OD actele care arată la ce dată s-a efectuat revizia.

Attached Files



#1202
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Vizita in magazinele lor se nai poate face doar cu programare online, pt vremurile astea e normal si logic asa, dar spune tu asta la f multi pensionari si cetele de mintiosi de pe fb

#1203
JAWS

JAWS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 22.03.2005
Am trecut si eu la E.ON. Mi-au facut cont online cu adresa de mail si intre timp am primit si contractul pe mail, care contine numarul de client + cod de incasare.
Dar daca incerc sa adaug locul de consum in contul online, imi zice ca este deja asociat unui alt utilizator...

#1204
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 03.04.2007
Și la mine la fel.

#1205
c-daniel

c-daniel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 28.05.2014
@JAWS @girti: s-a mai discutat acest subiect, de destul de multe ori in urma; search...
Ideea de baza e RABDARE.

#1206
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
Acu m-a sunat o tanti de la eon cica,Imre si mai ceva o chema,nu stiu ce baza de date avea sau ce naiba povestea acolo.la electric imi povestea de un LC ce nu mai este la ei din primavara,la alt LC pe gaz sunt in perioada contractuala din noiembrie 2021,inca am contract si automat sunt in piata concurentiala
Imi zice asa,ca eu sunt in piata reglementata si m-a sunat sa-mi faca niste favoruri,oferte,gaz de la 0,86 reducere la 0,68 si electric 2,6 reducere la 2,06
Cand am vazut ca o da tot pe ghicite am anuntat-o sa inchidem apelul ca pierdem timpul amandoi.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate