Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

De ce imi miroase gura urat ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
Merită să te informezi și pe cont propriu.
  • oil pulling cu ulei de cocos /susan, doar să nu înghiți, că nu o să-ți priască.
  • după cum s-a mai spus, razi dimineața la trezire limba cu o linguriță.
  • poți inghiți 20-40 g de cărbune activ ÎNTRE mese, să fi sigur că ai stomacul gol. Atenție să nu inspiri pe trahee, că poate fi catastrofic.
Deci trebuie bine dizolvat in apă plată /de izvor. Toxine sau reziduuri din gură și intestin, cărbunele le pescuiește fără regrete.
Totuși nu poate fi luat în caz de constipație. De citit.
Cărbunele activ – efecte și beneficii pentru sănătate

#20
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
Pe langa ce au spus colegii, adaug si eu ceva:

Omul simplu, din popor, avea o vorba, cand statea la cozi, dimineata: Imi miroase gura de nemancat (de foame).

Ideea este ca gura uscata (din cauza respiratiei pe gura, cumulat cu obiceiul de a nu bea lichide cu orele), neavand suficienta saliva, permite inmultirea bacteriilor si acumularea in cavitatea bucala. Incearca sa bei cate o gura de apa mai des, eventual doar clatesti bine gura si scuipi.
Daca te mai scoli noaptea, dupa ore de somn in care gura sta fixa, clateste gura cu apa si, dimineata, vei constata ca gura miroase mai putin.

Periuta electrica cu peri moi este de preferat, o porti usurel prin toate cotloanele, inclusiv pe partea interna a obrajilor, iar la final obligatoriu perii limba (scoti limba, asezi periuta cat mai la baza limbii si abia apoi dai drumul la motoras si retragi periuta pe santul limbii - asta ca sa nu ai tendinta de voma). Cum ai limba? Unii o au foarte crapata, se acumuleaza urme de mancare si secretii si fermenteaza.

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
Pentru curățarea limbii exista și astfel de dispozitive :

https://comenzi.farm...r_gum-p10038442

#22
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
ia calmante gastro-intestinale.

#23
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,566
  • Înscris: 10.01.2012
@zyppster
Numai tu știi cum ar putea ajuta calmantele gastrointestinale 🙂

Trebuie menționat că sunt probiotice orale cu Lactobacillus Salivarius. Pot imbunatati situația semnificativ, testat personal.


Însă o rezolvare defintivă ar putea fi o  clismă gastrică cu apă sărată. În cazul meu a fost nevoie de foarte puțin ca sa regurgitez de la sine toată apa. Senzatia de usurare pe care am avut-o dupa m-a ajutat sa inteleg un scenariu patologic.

Se pare că stomacul poate acumula frecvent resturi alimentare care putrezesc, eventual din cauza scaderii acidului gastric. In cazul ăsta ajută Betaina HCL, sau vitamina C netamponată, doze mari.
Cautati online VAMANA DHAUTI.

Adicent, cred ca ar ajuta și megadozele de serrapeptase intre mese. Aici am scris mai multe detalii:
https://forum.softpe...8#entry28050124

#24
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Trei cauze.
1. Verifica daca nu ai probleme la ficat - s-ar putea sa te simti perfect sanatos, dar sa ai.
2. Verifica nivelul de hidratare zilnic - nu ai nevoie de nimic special. Daca urina este transparenta ca apa esti bine hidratat. Uneori deshidratarea cauzeaza acest simptom.
3. Munca in mediu inchis cu alti oameni in jur si nu poti elimina gazele acumulate in organism. Acestea dupa un timp sunt absorbite de intestinul gros, altele partial scapa in intestinul subtire si sunt absorbite acolo apoi ajung la ficat si de aici in gura. Ce poti face fara sa iti schimbi locul de munca - schimbi dieta cu alimente care nu iti dau gaze sau gasesti o solutie sa le poti elimina fara oprobiul celor din jur.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate