Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Validarea numărului de înregistrare pentru TVA

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Buna seara ! Daca exista pe forum societati care fac achizitii din China, va rog, ma puteti lamuri cum se poate inregistra numarul de TVA pe site-uri din afara Europei, site-uri unde nu poti explica faptul ca tu nu esti platitor de TVA in Romania ? Exemplu concret: firma infiintatat de mai putin de 6 luni, Am incercat sa inregistrez numarul de operator economic EORI, care contine si numarul unic de inregistrare fiscala. Imi apare ca fiind nevalidat, ca nu este valid. Sau poate ma aflu eu intr-o eroare a necunoscatorilor incepatori ? :( Am si o contabila care m-a cam expediat in explicatii.... Practic, daca eu ca societate nu produc nimic ca sunt la inceput si doar investesc, de ce mi se cere TVA la fel ca unor societati cu cifra mare de afaceri ? :(
Multumesc anticipat si sper sa nu supar pe nimeni.... :/

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 ina2605, on 22 noiembrie 2021 - 19:34, said:

Practic, daca eu ca societate nu produc nimic ca sunt la inceput si doar investesc, de ce mi se cere TVA la fel ca unor societati cu cifra mare de afaceri ?

Pentru import produse din comunitate,pentru firma neplatitoare de TVA,se primeste un CIF ,diferit de al firmei,de la ANAF,indiferent daca ai sau nu vreun rulaj.Se acorda pe baza unei cereri-tip si este gratuit.Banuiesc ca si pentru extracomunitar tot de acolo se obtine.
Dar aceste lucruri ar trebui sa le stii de la contabila/contabil.Daca n-a fost in stare sa-ti explice treaba asta sau n-a explicat pe intelesul tau,mai bine renunta la ea/el.

Edited by adisz, 22 November 2021 - 20:28.


#3
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 27.09.2015
Pentru importuri extra comunitare nu este nevoie de inregistrare tva, pentru simplu motiv ca tva vei plati la vama indiferent daca esti inregistrat in scopuri de tva sau nu. Diferenta este ca daca esti platitor de tva, valoarea platita in vama este deductibila, iar in cazul tau nu vei deduce acel tva ca nu ai din ce si il vei baga in pretul de intrare in gestiune al marfii.. Tot ce ai nevoie este de numarul Eori pentru DVI, pe care il va intocmi un comisionar vamal care te va reprezenta.
In cazul tau, firmele din China nu iti vor cere nici un numar de tva pentru simplu motiv ca la ei nu exista asa ceva.
Numarul Eori este folosit exclusiv de autoritatile vamale pentru a te identifica pe tine ca firma, pe vanzatorul de la care vrei sa cumperi marfa nu il intereseaza pentru ca el nu are ce face cu acest numar. Probabil faptul ca Eori este identic cu cui-ul este ce te deruteaza pe tine,

#4
ina2605

ina2605

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 20.09.2020
Va multumesc pentru informatii !

 adisz, on 22 noiembrie 2021 - 20:27, said:

Pentru import produse din comunitate,pentru firma neplatitoare de TVA,se primeste un CIF ,diferit de al firmei,de la ANAF,indiferent daca ai sau nu vreun rulaj.Se acorda pe baza unei cereri-tip si este gratuit.
Cum se numeste aceasta cerere-tip, va rog ? Are vreo denumire specifica ? Sa stiu ce solicit... ca si-asa n-am stiut sa explic ce ne trebuie si am completat din greseala un formular care solicita verificarea codului de TVA al unui partener extracomunitar. Posted Image Multumesc !

 ZamrA, on 22 noiembrie 2021 - 23:36, said:

Diferenta este ca daca esti platitor de tva, valoarea platita in vama este deductibila, iar in cazul tau nu vei deduce acel tva ca nu ai din ce si il vei baga in pretul de intrare in gestiune al marfii.. Tot ce ai nevoie este de numarul Eori pentru DVI, pe care il va intocmi un comisionar vamal care te va reprezenta.
Da, EORI este identic cu CUI-ul... :scratchchin:
"pretul de intrare in gestiune al marfii" adica pretul de vanzare final pentru produsul importat , pentru care am platit TVA ? Multumesc !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate