Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

US Army noul test fizic

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Mi se pare interesant si util sa vad ce teste oficiale se dau in diverse 'forte' prin lume.
As lasa la  o parte legendele extoice nefundamentate oficial gen 'stiu eu ca in comandourile secrete din jungla se antreneaza cu cobra in dinti in timp ce fac flotari in flacari'.

Americanii au inlocuit destul de recent vechiul test fizic, acum sunt 6 probe, mai jos.
Ma tenteaza la vara sa lucrez in directia asta. Cel mai nasol mi se pare deadliftul de nota 10, cica 400 pounds 3 rep.

https://www.army.mil/acft/
https://www.military...t-armys-new-pft

#2
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 16.07.2008
Destul de interesant. Deadlift-ul este clar cel mai greu. Inteleg ca e la alegere trap bar sau straight bar? Eu prefer straight bar.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Mi s-ar parea interesant ca un club de fitness sa ofere cursuri, clase pentru acest tip de test, desigur nu pentru angajare :)
Dar sa te pregateasca sa scorezi cat mai bine, daca te intereseaza desigur. Ca alternativa la clasicul 'cat impingi de la piept'.

#4
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007
Din cate vad, ca sa treci testul asta trebuie sa ai minimum 360 puncte, dar sa atingi limita minima de 60puncte pentru fiecare proba.
Sunt niste neconcordate, vad ca la indreptari esti punctat intre 60 si 100 puncte pentru 3 rep cu greutati intre 140 pounds (cca 63 kg) si 340 pounds (nu 400) - cca 154kg.

Sa atingi baremul minim de 360 puncte mie mi se pare ultrausor...adica 3 rep indreptari cu 63kg sau 10 de flotari de genul ala sau sa ridici o data (!) genunchii la piept sau sa arunci 4.5m pe spate o minge medicinala de 4.5kg...
Nici US Army nu mai este ce a fost...

Attached Files


Edited by the_lion, 22 November 2021 - 16:09.


#5
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
E acolo undeva si baremul combinat, cu punctaje minime poti curata cartofi la intendenta sau ceva.
Cu alte punctaje ai acces la alte segmente ale armatei.
In US Army nu intra nici un fel de forte speciale, asta se stie.
Totusi sa iesi la pensie ridicand 63 kg de pe jos x 3 rep nu e de colo. Asta dupa ce arzi cateva repetari la bara. Ai ce sa inveti nepotii.

Edited by overseas, 22 November 2021 - 16:29.


#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
" entry level " ... nu stiu cat de reprezentativ pentru capacitatile fizice este testul. Se adreseaza cetateanului de rand , nu reprezinta o problema pentru cineva care practica un sport de angajament fizic intens .

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Prin afara merge bine Crossfitul, ajutat de faptul ca in pandemie se putea face lejer si afara. Cred ca sunt si la noi dar normal mult mai putin ca sala normala ca orcum noi suntem in urma cam la toate. :)

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Imi pare ca orice baiat de santier trece  testul daca e cum a spus TheLion.

View Postoverseas, on 22 noiembrie 2021 - 15:45, said:

Mi s-ar parea interesant ca un club de fitness sa ofere cursuri, clase pentru acest tip de test, desigur nu pentru angajare :)
Dar sa te pregateasca sa scorezi cat mai bine, daca te intereseaza desigur. Ca alternativa la clasicul 'cat impingi de la piept'.

Cred ca orice antrenor de fitness cu certificare si experienta te antreneaza in ce directie doresti. Acum e clar ca daca vrei sa fii nr1 in lume ai nevoie de antrenor specializat in domeniul asta.

#9
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,843
  • Înscris: 06.10.2008

View Postoverseas, on 22 noiembrie 2021 - 15:12, said:


Ma tenteaza la vara sa lucrez in directia asta.


Testele astea sunt doar o varianta inventata de un sef in timp ce se scarpina in cap. La fel ca in culturism, unul face cu greutati mari si zice ca asta e calea, altul se antreneaza de 7ori intr-o saptamana si zice si ala ca asa e mai bine, unul zice 3 serii la biceps, altul zice 12 serii la biceps. N-as considera ca daca urmezi strict ce a propus US Army, vei fi cea mai buna varianta a ta. Poti sa urmezi propria ta varianta alcatuita de tine, s-ar putea sa fie mai buna.  Eu de exemplu daca as vrea sa am de toate asa face o combinatie de crossfit si fitness : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bQLPIPaRbdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
astia din videoclipuri par umflati cu pompa, nu pare naturala forma, zici sa sunt siliconati..gay...

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Ala nebarbierit arata ok, exact cum trebuie, a barbat normal antrenat pe cand celalt arata a a umflat cu steroizi si insulina, e burtos, pana si aspectul ala de taur cu trapezul si umerii tari si  țepeni numai bine nu arata, da impresie de rigiditate, parca are implanturi. Din pacate bodybuildingul in ziua azi  a devenit cam aiurea.

Problema nu e in metodele de antrenament, tehnicile de antrenament din bodybuilding sunt geniale, iti ofera tot ce vrei: rezistenta, forta, mobilitate, postura etc. Problema e in toata chimia si terapiile pe care le urmeaza ei.

#12
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Eu zic ca testul 6(  2 mile run) e dificil. Contra timp.    3200 mt in 11,5 min   sau in 19,5(timpul asta e mai realizabil pt mai oricine).  Eu la cca 23 ani si fumand 2 tigari pe zi+alergat zilnic timp de 4 luni deabia am facut 5 ture si juma de stadion.   400 MT* 5,5  ture in 12 minute.  Si cu limba sub talpi! Astia vad ca vor 8 ture contra timp.  In 11minute juma ====uitati sa faceti timpul asta.  Poate ala de 19,5,dar e greu.    FACETI PROBA si veniti inapoi sa ne impartasiti(cinstit) cum a fost!

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu alerg pe pista kilometrul cam in 5 min, pentru 5000 m, fara antrenament deosebit. Cu putin mai mult antrenament pe 3000 m as scoate fara probleme 4 min pe kilometru.
Pentru armata conteaza mai mult anduranta decat forta, armata inseamna sa cari echipamentul pe distante lungi si nu sa ridici jeepuri cu o mana.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Sigur, discutia poate fi despre cat de usor e pentru unii chiar sa depaseasca baremele maxime la una sau alta din cele 6 probe.
Dar acolo sunt 6 probe si eu nu as arunca la cos rationamentul si experienta care a stat la baza trecerii de la probele vechi la astea noi. Desi este regular army, exclus forte speciale, acolo e vorba de numere mari ca forte armate, am citit chestii interesante despre dezbaterile care au dus la instaurarea acestor probe, nu le-a pus nimeni de fitza.
Cand te gandesti ca unul trebuie sa faca si figuri pe bara, si sa alerge binisor, si sa faca deadlift etc iti dai seama de filozofia allrounder avuta in cap de baieti.

Iarasi, nu e vorba ca la un club sau altul te poti antrena pentru unele sau toate probele. Asa cum World Class are programe bine definite gen LeMills etc ar fi o super idee de marketing sa lanseze siun program US Army Fitness Test, eu zic ca ar prinde. Mai dau si idei de afaceri pe gratis.

View Postspooky51, on 23 noiembrie 2021 - 09:18, said:

Eu alerg pe pista kilometrul cam in 5 min, pentru 5000 m, fara antrenament deosebit. Cu putin mai mult antrenament pe 3000 m as scoate fara probleme 4 min pe kilometru.
Pentru armata conteaza mai mult anduranta decat forta, armata inseamna sa cari echipamentul pe distante lungi si nu sa ridici jeepuri cu o mana.

Dupa cum vezi,  e loc in barem sa faci deadlift cu 400 pounds, dar nu uita ca trebuie sa fii in stare si sa faci ridicarile la bara. Eu zic ca e gandita cu cap treaba.
La minimum, ganditi-va ca trebuie sa faci baremele minimale pentru a putea sa tii un pix in mana undeva intr-un birou al armatei.

#15
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
Baiatu' care a scorat la maxim, sunt 2 foto acolo de derulat, in a doua il vedem la deadlift:

https://www.army.mil...corded_for_acft

https://en.wikipedia...at_Fitness_Test

Si asta ar fi al doilea care a facut maximul:
https://www.military...tness-test.html

He's the first enlisted soldier to achieve the feat. In August, Maj. Timothy Cox, with 22nd Chemical Battalion at Fort Bliss, Texas, took honors as the first officer and first soldier overall to rack up a 600.

Edited by overseas, 23 November 2021 - 12:09.


#16
AztecWarrior

AztecWarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 17.02.2020

View Postthe_lion, on 22 noiembrie 2021 - 16:00, said:

Nici US Army nu mai este ce a fost...
Daca ne uitam la ultimii 70 de ani totdeauna US Army dintre cele 6 ramuri a avut cele mai de jos pretentii.
In toate trebuie sa ai macar liceul, US Army ramane singura care accepta persoane ce s-au pierdut in drumul spre liceu.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
Probabil merg pe criteriul "intra cine vrea, ramane care poate". Adica de ce sa-si restranga din start lista de candidati? Selectioneaza ei pe parcurs.

#18
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,486
  • Înscris: 04.05.2007

View Postoverseas, on 23 noiembrie 2021 - 11:27, said:

Sigur, discutia poate fi despre cat de usor e pentru unii chiar sa depaseasca baremele maxime la una sau alta din cele 6 probe.
Dar acolo sunt 6 probe si eu nu as arunca la cos rationamentul si experienta care a stat la baza trecerii de la probele vechi la astea noi. Desi este regular army, exclus forte speciale, acolo e vorba de numere mari ca forte armate, am citit chestii interesante despre dezbaterile care au dus la instaurarea acestor probe, nu le-a pus nimeni de fitza.
Cand te gandesti ca unul trebuie sa faca si figuri pe bara, si sa alerge binisor, si sa faca deadlift etc iti dai seama de filozofia allrounder avuta in cap de baieti.

Iarasi, nu e vorba ca la un club sau altul te poti antrena pentru unele sau toate probele. Asa cum World Class are programe bine definite gen LeMills etc ar fi o super idee de marketing sa lanseze siun program US Army Fitness Test, eu zic ca ar prinde. Mai dau si idei de afaceri pe gratis.

Dupa cum vezi,  e loc in barem sa faci deadlift cu 400 pounds, dar nu uita ca trebuie sa fii in stare si sa faci ridicarile la bara. Eu zic ca e gandita cu cap treaba.
La minimum, ganditi-va ca trebuie sa faci baremele minimale pentru a putea sa tii un pix in mana undeva intr-un birou al armatei.

Eu nu am zis ca nu sunt bine gandite ci doar ca beremul minimal este cam penibil, atata tot. Dar cum zicea si @vinciun, poate strategia este sa te admita, iar apoi sa te motiveze scorurile obtinute de colegi astfel incat sa te autodepasesti la fiecare evaluare.

In rest da, sunt de-acord cu tine ca daca vorbim de a obtine un scor maxim pe toate probele, inseamna sa fii un foarte bun sportiv, cu o imbinare exceptionala intre viteza, forta si anduranta. Ok, daca vorbim doar de proba de indreptari pare usoara (iar baremul maxim este de 340pounds nu 400) pentru un tip relativ masiv, dar tipul asta masiv trebuie sa alerge apoi si 3200m in 11'30" pentru a obtine maxim si la proba de alergare. Aici este int-adevar provocarea.
Zicea cineva mai sus de proba de alergare...ei bine, intr-adevar pare cea mai grea dintre toate. Baremul maximal duce la un "pace" de 3"36" pe km, iar cel minimal la un pace de 6'06". Daca la indreptari cred ca (aproape) orice om poate face 3 repetari cu 60kg, la alergare e clar ca este mai greu sa faci baremul minimal (ar rezulta o viteza medie de cca 10km/h la alergare, ceea ce pentru multi poate fi o provocare).
Din punctul meu de vedere proba de alergare este singura proba cu adevarat eliminatorie din acest test, restul baremelor minimale sunt la indemana oricui.

Este clar ca pentru a obtine scor mare nu trebuie sa fii un pachet de muschi, singura proba de forta bruta fiind indreptarile. Iar 3 rep cu 154kg le poti face relativ usor daca esti un tip atletic pe la 70-80kg (la 1.7-1.85m inaltime), astfel greutatea nu te va penaliza la probele de anduranta si viteza.

Edited by the_lion, 23 November 2021 - 15:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate