Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Website-uri dubioase

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
Bună ziua. De ceva vreme în Firefox îmi apar website-uri dubioase la căutările din Google, ce constau în adrese (de oricare, cu domenii .nl, .ro, .de etc.), titluri și descrieri false scrise cu cuvinte într-o română alandala. Când dau click sunt redirecționat spre site-uri cu domenii .ru sau .cn scrise într-o română mai rea ca pe Google Translate. Uneori site-urile apar inactive. Același lucru îl văd și pe telefon în căutarea Google mobilă și uneori pe Google Chrome pe desktop.

De obicei cu cât e mai obscur subiectul căutat (fără acoperire largă) cu atât mai multe „rezultate” cu același tip de site-uri îmi apar.

Am reinstalat Firefox dar nu s-a schimbat nimic.

Pe internet nu am găsit nimic. Au și alții problema asta? Poate n-o fi ținând de ceva instalat în desktop/mobil... Sper.

Las și două capturi de ecran la căutarea „forumul softpedia”.

P.S. Am folosit de curând Adwcleaner și Malwarebytes, au găsit ceva de la foste programe, cu extensia Hola etc. Tot nimic.

Attached Files


Edited by Eltronik, 22 November 2021 - 10:13.


#2
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
SEO spam. Sunt site-uri facute sa apara cat mai sus in rezultatele Google. Am intalnit si eu in cateva ocazii. Asta e, algoritmii Google oricat de buni ar fi tot pot fi pacaliti.

#3
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017

View PostRedDev, on 22 noiembrie 2021 - 10:19, said:

SEO spam. Sunt site-uri facute sa apara cat mai sus in rezultatele Google. Am intalnit si eu in cateva ocazii. Asta e, algoritmii Google oricat de buni ar fi tot pot fi pacaliti.

Există vreo scăpare? Am găsit doar remedii pentru proprietarii de site-uri și blog-uri. Nu și pentru restul.

#4
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Și la mine se întâmplă.

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005
Si la mine.

#6
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 29.10.2014
Google va schimba din nou algoritmii, nu va spune nimic si mingea va fi aruncata iarasi in gradina celor care spam-eaza.

#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Și la mine.  Aproape că nu mai pot căuta nimic.

Pe parte tehnică este o mizerie,  gunoi.

#8
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Si in Chrome este aceeasi problema.

#9
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.11.2005
Aveți alternative la motorul de căutare. Gogu oricum Filtrează rezultatele in funcție de banul marcat. Si asta nu de ieri de azi.
Eu personal folosesc d. u. c. k. d. u. c. k. g. o care observ ca e cenzurat pe aici pe softpedia. Sa nu piardă gogu supremația cred...

Edited by gymy, 22 November 2021 - 13:05.


#10
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014
Si mie mi se intampla de multe ori la cautari pe gogu sa-mi afiseze rezultate cu site-uri ce au denumiri romanesti si .ro la sfarsit iar cand le accesez ma redirectioneaza in alte parti... gen aliexpress. Nu neaparat din prima pagina cu rezultate dar incepand cu a doua e jale... Browser Edge, Windows 10.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate