Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Televizor prins în perete BCA

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
nedetheo

nedetheo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 18.02.2021
Bună ziua.
Am un perete subțirel de BCA ( aproximativ 7.5-8cm) pe care voiam să prind un televizor de aproximativ 15 kg. Am înțeles că nu ar fi o idee bună. In partea superioara e grinda pe vreo 30 cm și abia apoi e tavanul propriu-zis. Nu știu care ar fi cea mai bună soluție. Pot sa prind televizorul in grinda? E vreo soluție sigură de a îl prinde în acel BCA subțire? Mulțumesc anticipat

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Dai gaura de 5cm si folosesti ancora chimica pentru a prinde tijele filetate de care vei prinde suportul tv-ului.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
cea mai buna solutie e sa gauresti dintr-o parte in alta si sa prinzi suportul cu suruburi lungi; pe partea cealalta a peretelui folosesti niste saibe mai late, si le acoperi cu un tablou sau ceva de genul asta
o alta solutie destul de buna e sa folosesti dibluri speciale pentru BCA. prinzi suportul cu cel putin 6 dibluri si ar trebui sa tina fara probleme 15 kg

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
eu am tv de 25 de kg prins pe perete de bca de 7 cu 4 dibluri normale. sta fara probleme, griji mi-am facut sa nu ies pe partea cealalta cu bormasina cand am dat gaurile. greutatea oricum se distribuie, cea mai mare apasare este in jos, nu are cum sa nu tina peretele.

#5
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 08.04.2008
Eu am un tv de 55 inch prins de vreo 5 ani pe perete de rigips. Nu are nicio problema de stabilitate sau semn ca ar vrea sa cedeze prinderea. Greutatea se distribuie uniform pe suport (prindere in vreo 6 puncte cu dibluri de rigips)

#6
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Problema este distribuirea unei solicitari pe o suprafata mai mare . Nu este o idee buna sa prinzi suportul de televizor strict in patru puncte cate are din fabricatie , dar montarea unei placi de pal de suprafata mai mare , in mai multe suruburi , care in prealabil a fost pregatita pentru prindere suportului metalic , poate fi o solutie . Iei o placa de pal la culoarea mobilei din camera , ti-o imbordureaza la orice magazin de bricolaj unde  ti-o si taie ( se pune cant foarte ieftin la culoare ) , marchezi locul de prindere al suportului metalic pe placa de pal, , dai gaurile , bagi niste suruburi de 5 filetate , ingropate in partea care vine lipita pe perete si cu piulita stransa pe interior , suruburile le iei de cat este nebvoie pentru a ramane filet cat sa montezi suportul televizorului . Placa poate fi montata cum spunea mai sus un coleg cu doua bare filetate , prinse dintr-o parte in alta si esti sigur ca nu mai pica .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate