Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Incident avand Casco City Insurance

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013

 dan210, on 21 noiembrie 2021 - 22:35, said:

Administratia Drumurilor pentru o groapa in asfalt, pentru un obiect cazut dintr-un camion nu stiu daca vei avea succes

Dar pentru un bolovan căzut pe sosea de pe deal/munte de la marginea drumului din cauza lipsei plasei, care a cauzat probleme similare, are sens cu Administratia Drumurilor?

#20
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,330
  • Înscris: 29.01.2008
Da.

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009

 pielea, on 22 noiembrie 2021 - 09:46, said:

Nu va mai luati de el ca n-avea de unde sa stie, city erau bun platnici, pana anul asta, parerea mea, alta masina si cu asta o lasi in service cu dosar pana la despagubire.
Sub ce piatra ai trait pana acuma? City plateste prost de vreo 4 ani cel putin! Service-urile fugeau de ei de ani de zile!

#22
r_ionescu

r_ionescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 07.07.2010
Dezavantajul de a folosi asigurari ieftine!  Posted Image

#23
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,067
  • Înscris: 02.09.2009
Din putul gandirii Posted Image

#24
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009
Asta e, omul a mers pe criteriul pret, fiind probabil prost sfatuit. E adevarat ca City reusise sa prinda cateva reprezentante cu care colabora(Mercedes spre exemplu) si unii au crezut ca lucrurile se vor misca decent la daune.
Pacat ca nu i s-a aprins luminita cand a picat City si nu a cumparat urgent alt Casco, in conditiile in care are masine de valoare medie sau peste medie, deci risc mare(dovedit).
Asa cum a spus si el, lectie de viata! Sunt 99% sanse sa nu ti se intample tocmai tie, insa pt unii acel 1% e realitatea care ii cocoseaza.
Suntem prea saraci ca sa nu ne asiguram.

Edited by nniki, 24 November 2021 - 00:38.


#25
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 26.06.2009
Prea saraci, dar si napaditi de inconstienti care circula fara RCA (valabil).

#26
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,818
  • Înscris: 26.02.2010
Amintim că atât terții păgubiți în accidente provocate de clienți asigurați pentru răspunderi de către City Insurance ( aproape toți șoferi loviți de alți șoferi cu RCA la City) cât și păgubiții cu asigurări facultative la City (CASCO, locuințe etc) și clienții City Insurance care aleg să denunțe polițele în vigoare au posibilitatea de a se adresa FGA pentru a își recupera banii.

La precedentele falimente, Fondul a început plățile abia după ce instanțele au declarat falimentul definitiv, însă cu această ocazie regulile au fost schimbate. Imediat după ce ASF a decis ridicarea licenței City Insurance, dar înainte de publicarea deciziei în Monitorul Oficial,  Guvernul a adoptat o Ordonanță de Urgență care printre altele spune că plățile încep la 60 de zile după publicarea în MO a deciziei privind ridicarea autorizației de funcționare a unei societăți de asigurări. Aceste 60 de zile se împlinesc pe 27 noiembrie, însă cum această dată pică sâmbătă, zi nelucrătoare, plățile vor începe pe 29 noiembrie, luni.  Cererile se pot depune cel târziu până la 90 de zile de la data rămânerii definitive a hotărârii de deschidere a procedurii falimentului sau de la data nașterii dreptului de creanță, atunci când acesta s-a născut ulterior.

https://www.economic...ati_545930.html

#27
MBSL

MBSL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 321
  • Înscris: 16.11.2021

 mihai1989ro, on 21 noiembrie 2021 - 21:15, said:

Salutare tuturor!

Am avut un incident neplacut, pe DN1. In timp ce ma deplasam catre casa, am lovit un obiect metalic aflat pe partea carosabila ceea ce mi-a provocat pagube sub masina (cutie de viteze crapata/baie de ulei sparta/scuturi si asa mai departe).
Am casco la City Insurance, full, cu posibilitatea de a repara la orice unitate service.
Recent i-a preluat sub administrare Fondul de Garantare, inca astept sa ma cheme pt constatare ( astept de 3 saptamani deja)...dar am inteles ca ei colaboreaza doar cu cateva service-uri, nu reprezentante.
Eu unul am masina relativ noua, tot ceea ce i-am facut a fost in Reprezentante, am un istoric acolo, iar la City am platit special in plus ca eu sa pot repara masina in caz de dauna la orice service, ei avand si decontare directa cu Reprezentanta unde eu imi duceam masina.
Mi-am scos deja un deviz de la Reprezentanta si vroiam sa stiu daca cei de la Fondul de Garantare asigura si partea de reparatie in regie proprie, adica sa imi ofere o suma de bani si eu sa-mi repar singur masina.
Prefer sa imi plateasca o suma de bani, chiar daca nu acopar reparatia la Reprezentanta si trebuie sa pun din buzunar, decat sa ma trimita la nu stiu ce service de cartier.
Daca a mai avut cineva de-a face cu ei recent, sau daca stiti daca ei fac plata in regie proprie, va multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi frumoasa tuturor!


Stimate coleg.
Am citit integral toate postările la solicitarea dvs..
Plecând de la premizele și și datele prezentate în cererea dvs. vă voi face o recomandare concretă, deoarece consider că sunt multe opțiuni și în primul rând, într-o astfel de alegere, va conta mai ales convingerea personală existentă în subconștient și impulsul de moment.
Având în vedere că societatea City Insurance a fost declarată în stare de faliment, puteți să vă adresați :
1. City Insurance reprezentată în prezent de Fondul de Garantare a Asiguraților - FGA (pentru informații suplimentare accesați site-ul „www.fgaromania.ro”) și să urmați procedura stabilită de acesta, sau
2. Instanței de judecată competente urmând a chema în judecată administratorul drumului respectiv, sau
3. Instanței de judecată competente urmând a chema în judecată asiguratorul (City Insurance reprezentată în prezent de FGA).
Deschiderea unei acțiuni de judecată ar fi modalitatea de a cere orice fel de daune (materiale – inclusiv pentru lipsa de folosință a autovehiculului până la data reintrării în posesia lui în perfectă stare de funcționare, morale, medicale – survenite ulterior încheierii actului de constatare a accidentului, cheltuieli de judecată, etc.). Cu mențiunea că aceste daune vor trebui dovedite. Se poate solicita inclusiv ca plata daunelor să fie achitate direct reparatorului și dvs. personal într-un termen clar și exact stabilit de la data comunicării lor (exemplu : 2 zile calendaristice), în caz contrar stabilindu-se penalități concrete. Acceptarea unor asemenea solicitări de către instanța de judecată va depinde foarte mult de modul cum vă veți susține cauza personal sau prin interpuși (avocați). Totodată va trebui să luați în calcul durata de timp destul de mare care va trece până la obținerea unei hotărâri definitive și irevocabile.
Sper să vă fie de folos aceste informații.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate