Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Anxietate, somn, copil de 11 ani

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Baiatul meu de 11 ani, daca ziua urmatoare e o zi de nastere al unui coleg, sau in special daca are un meci mai important, adoarme cu 1 ora sau chiar doua mai tarziu si se trezeste mai devreme cu 1 ora. Asta ii lasa un deficit de 2-3 ore care este destul de handicapant, este dificil apoi.

Ultima data, i-am pus muzica relaxanta, l-am rugat sa se gandeasca la catelul bunicii cu care ii place sa se joace, sa puna mainile pe burtica cu sa simta respiratia, vaporizator cu un pic de lavanda, l-am luat in pat la mine... doua ore a durat. Bine era doar un pic obosit, dar altfel, ar fi adormit dupa 30 min, deci sa zicem ca a intarziat 1h30 min fata de normal, daca nu ar avea evenimentul a doua zi.

Ce pot sa fac?
Nu vreau sa-i dau pastile nici macar din plante, pentru ca nu stiu cat de periculoase sunt.

Ma gandeam data viitoare sa:
- il obosesc un pic mai mult in ziua dinaintea evenimentului
- sa-i pun si niste picaturi de musetel sau poate un mix sleep in vaporizator
- sa-l pun sa citeasca 15 min inainte sa se culce
- sa-i pun o meditatie ghidata, am gasit pe youtube


Ar mai fi altceva de facut?

Cum fac marii sportivi, de exemplu inainte de finala campionatului mondial?
Nu prea vad nici utilitatea unui psiholog...

Copilul e bine intentionat, e doar prea excitat pentru ziua de maine, dar handicapul este destul de mare, a doua zi e jumatate de leguma,

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca ar trebui sa il lasi in pace.

#3
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
In curand urmeaza pubertatea si alte descoperiri de impact, pentru care aparent dvs. trebuie sa va pregatiti mai mult ca el.

#4
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
nici eu nu pot dormi cand ma macina ceva, asta de cand ma stiu

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Da, lasa baiatul in pace.

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,231
  • Înscris: 27.10.2007
agitandu-se in jurul lui, poate sa ii accentueze starea.
interventia ta trebuie sa fie mult mai discreta.

#7
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 08.08.2018
Parintii aveau grija sa merg la culcare la ora stabilita, dupa care mai citeam in pat 2-3 ore la lanterna. Nu eram chiar fresh la scoala, dar simulam destul de bine. Nu te mai implica in orele de somn ale copilului, lasa-l sa-si gaseasca singur modalitatea optima de a adormi.

 jimmyy, on 21 noiembrie 2021 - 18:44, said:

- sa-i pun o meditatie ghidata, am gasit pe youtube
Geez...

Edited by mannick, 21 November 2021 - 19:29.


#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E copil ce descrii tu e total normal !

 jimmyy, on 21 noiembrie 2021 - 18:44, said:

Ma gandeam data viitoare sa:
- il obosesc un pic mai mult in ziua dinaintea evenimentului
- sa-i pun si niste picaturi de musetel sau poate un mix sleep in vaporizator
- sa-l pun sa citeasca 15 min inainte sa se culce
- sa-i pun o meditatie ghidata, am gasit pe youtube
Cum fac marii sportivi, de exemplu inainte de finala campionatului mondial?

- Obosit, depinde de situatie, daca de ex joci cu el fotbal pe afara , mereti cu bicicleta, faci putin mai mult,  hai sa zicem e ok.
- Mix sleep vaporizator - nu, mai dai in alergii sau chiar reusesit sa impiedici sa doarma in seara aia. Sunt total contra folosirii esentelor, pe termen lung chiar si la adulti.
- Citit - numai daca chiar ii place si lui, dar deobicei la 11 ani nu le place.
- Meditatie - asta da poate e util daca face si tata sau mama cu el (si vedeti ca ii place)  dar nu trebuie fortat nimic si nu la ocazii speciale ci de rutina (daca si parintii fac).
- Cum fac alti sportivi ?  - pai el Nu e sportiv si Nu merge la mondial !

Deci cum ziceau si altii mai sus nu trebuie sa faci nimic special !

#9
Namidee

Namidee

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 02.06.2021
Nu stiu de ce am impresia ca nu copilul e cel care e obosit a doua zi.

#10
represor

represor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 05.04.2007

 Namidee, on 21 noiembrie 2021 - 20:23, said:

Nu stiu de ce am impresia ca nu copilul e cel care e obosit a doua zi.

parintii au mintea obosita rau ... lasati copilul in pace, inseamna ca e constient si concentrat pe ceea ce urmeaza a doua zi.
eu nu ii inteleg pe aia care spun ca nu s-au trezit ca sa vina la examen/antrenament/meci/plecat in excursie etc ... astia sunt niste bolovani nesimtiti pe care nu te poti baza.
iar oboseala ii trece repede ca e tanar.

#11
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Din pacate e mai usor sa acuzi parintii decat sa dai un sfat la obiect, ca na e la moda sa spui lasa-l domne in pace pe copil, copilul e copil nu trebuie sa-l deranjezi, ce ai cu el...
El singur este nemultumit si apoi plange ca nu a avut viteza pe teren, si oricat as incerca eu sa-l consolez asta e 3 ore de somn in minus se cunoaste.

Probabil ca mi-am pierdut timpul intreband aici, pentru ca e greu sa descrii o situatie, nu invinovatesc pe nimeni, e firea omului sa interpreteze situatia data un pic mai negativ, că parintii aia sunt nebuni in loc sa dai un sfat la obiect, sau poate ca putini stiu raspunsul. Din pacate exista si parinti nebuni, din fericire exista si parinti carora le pasa de copii lor si nu vor sa-i vada legume a doua zi.

Da, exista meditatie si pentru copii, nu e ceva supranatural.
Multumesc domnului care a raspuns despre uleiurile esentiale, asta era si rezerva mea ca poate sa dea alergii.

Eu nu consider normal sa doarma 3 ore mai putin, e complicat pentru sanatatea fizica e.g. sistemul imunitar mai scazut, si e complicat si pentru sanatatea sa mentala, a doua zi ii sare tandara din orice, greu de concentrat, facut teme, ca unui om extrem de obosit.

Mai era un forumist care a raspuns ca baiatul meu nu e sportiv, in loc sa raspunda la intrebarea despre cum se pregatesc sportivii inainte de un eveniment sportiv important e.g. o finala. E mai usor de presupus ca nu e sportiv. Pai merge si la scoala si e si sportiv, da, si pentru el, meciul de ziua urmatoare poate sa reprezinte un eveniment important. Putem sa mai divagam inca 3 pagini pe langa subiect, dar ar fi mai eficient sa fim on topic.

Edited by jimmyy, 21 November 2021 - 21:57.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu poti face mare lucru ca sa combati imediat fenomenul dar poti incerca sa afli in ce parte inclina . Are probleme de somn pentru ca se teme de ziua urmatoare sau pentru ca se bucura de ziua urmatoare ? Este usor sa afli , cand urmeaza o asemenea zi incerci sa ii imiti putin comportamentul , cat sa fie sezizabil , si ii spui ca tu , cand te afli in fata unui eveniment important care se va petrece in viitorul apropiat , te temi de ziua aia ...si ti-ai fi dorit sa te bucuri . Dupa aceea ii zici ca este normal si ca  oamenii sa experimenteze emotii mai intense in asa situatie . Iti va spune singur daca se teme sau se bucura . Cu faptul ca exprimi ceva emotie il vei face sa se identifice subconstient cu tine , iar in urma unei "destainuiri " se va simti obligat sa faca si el una . Este insa important sa nu il tratezi ca adult , pentru ca asta ii face pe copii sa se inchida in ei. Eventual ai putea ruga un var mai mare ( al lui , nu al tau )  sa joace rolul asta , daca ai pe cineva capabil .

#13
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

 JurasikMan, on 21 noiembrie 2021 - 22:28, said:

Nu poti face mare lucru ca sa combati imediat fenomenul dar poti incerca sa afli in ce parte inclina . Are probleme de somn pentru ca se teme de ziua urmatoare sau pentru ca se bucura de ziua urmatoare ? Este usor sa afli , cand urmeaza o asemenea zi incerci sa ii imiti putin comportamentul , cat sa fie sezizabil , si ii spui ca tu , cand te afli in fata unui eveniment important care se va petrece in viitorul apropiat , te temi de ziua aia ...si ti-ai fi dorit sa te bucuri . Dupa aceea ii zici ca este normal si ca  oamenii sa experimenteze emotii mai intense in asa situatie . Iti va spune singur daca se teme sau se bucura . Cu faptul ca exprimi ceva emotie il vei face sa se identifice subconstient cu tine , iar in urma unei "destainuiri " se va simti obligat sa faca si el una . Este insa important sa nu il tratezi ca adult , pentru ca asta ii face pe copii sa se inchida in ei. Eventual ai putea ruga un var mai mare ( al lui , nu al tau )  sa joace rolul asta , daca ai pe cineva capabil .

Multumesc frumos pentru raspunsul la subiect.
Daca e vorba de o zi de nastere al unui prieten a doua zi, e fericit, si dimineata a doua zi e exuberant, chiar over-happy Posted Image, dar asta doar dimineata, dupa-amiaza e leguma virtuala, ultima data s-a dus singur la culcare, plangea la mine ca nu mai intelegea nimic la teme... peste 5 min l-am gasit in pat dormind. Dar cand are meci nu poate sa se culce pe teren...

Cand are un meci a doua zi, atunci presupun ca e meciul. Problema e ca daca il intrebi nu stie, sau zice ca nu stie. Uneori reusesc sa il pacalesc, nu-i spun ca are meci pana in dimineata respectiva sau ii spun ca s-a anulat, si apoi ii spun in ziua respectiva, si totul e ok atunci, dar uneori stie direct de la antrenor sau cand are si meci si o zi de nastere ca ieri. Am vorbit cu el, si a inteles ca nu il ajuta cu nimic sa se streseze noaptea dinainte, dar saracutul e dezamagit ca la anternamente merge bine, dar la meci are randament 35% mai putin, si simte si el asta oricat l-as lauda eu.

Edited by jimmyy, 21 November 2021 - 22:57.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Incep sa cred ca nu ii place deloc sa aibe meci, dar cineva il preseaza cu activitatea asta.

Edited by pasilla, 21 November 2021 - 22:59.


#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Pfuoaaaai, cand imi spunea taiacameu ca mergem la pescuit in noaptea dinainte nu mai dormeam, sau doar asa putinel si iepureste. Recuperam dupa :)

#16
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
ai sărbătorit halloween cu măști înfricoșătoare?

#17
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 jimmyy, on 21 noiembrie 2021 - 21:55, said:

Din pacate e mai usor sa acuzi parintii decat sa dai un sfat la obiect, ca na e la moda sa spui lasa-l domne in pace pe copil, copilul e copil nu trebuie sa-l deranjezi, ce ai cu el...
El singur este nemultumit si apoi plange ca nu a avut viteza pe teren, si oricat as incerca eu sa-l consolez asta e 3 ore de somn in minus se cunoaste.

Probabil ca mi-am pierdut timpul intreband aici, pentru ca e greu sa descrii o situatie, nu invinovatesc pe nimeni, e firea omului sa interpreteze situatia data un pic mai negativ, că parintii aia sunt nebuni in loc sa dai un sfat la obiect, sau poate ca putini stiu raspunsul. Din pacate exista si parinti nebuni, din fericire exista si parinti carora le pasa de copii lor si nu vor sa-i vada legume a doua zi.

Da, exista meditatie si pentru copii, nu e ceva supranatural.
Multumesc domnului care a raspuns despre uleiurile esentiale, asta era si rezerva mea ca poate sa dea alergii.

Eu nu consider normal sa doarma 3 ore mai putin, e complicat pentru sanatatea fizica e.g. sistemul imunitar mai scazut, si e complicat si pentru sanatatea sa mentala, a doua zi ii sare tandara din orice, greu de concentrat, facut teme, ca unui om extrem de obosit.

Mai era un forumist care a raspuns ca baiatul meu nu e sportiv, in loc sa raspunda la intrebarea despre cum se pregatesc sportivii inainte de un eveniment sportiv important e.g. o finala. E mai usor de presupus ca nu e sportiv. Pai merge si la scoala si e si sportiv, da, si pentru el, meciul de ziua urmatoare poate sa reprezinte un eveniment important. Putem sa mai divagam inca 3 pagini pe langa subiect, dar ar fi mai eficient sa fim on topic.
Problema este in alta parte. De ce se streaza atat de tare?
Este clar ca nici nu doarme bine, nu ca adoarme mai greu, dar se trezeste si cu grija, ceea ce este cam nefiresc ptr varsta lui.
Sunteti foarte pretentiosi cu el, aveti asteptari de la el?
Sunteti realisti in ceea ce priveste importanta unui lucru sau dati prea multa importanta?

Edited by Cr1spy, 22 November 2021 - 01:41.


#18
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 jimmyy, on 21 noiembrie 2021 - 18:44, said:


Ma gandeam data viitoare sa:
- il obosesc un pic mai mult in ziua dinaintea evenimentului

Cum fac marii sportivi, de exemplu inainte de finala campionatului mondial?

Sunt absolut convins ca niciun antrenor care vrea sa castige nu isi oboseste sportivii in exces cu o zi inainte de meci , si asta in mod intentionat .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate