Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Restaurare casa "noua dar veche" D+P+M (demisol boltari beton, parter si mansarda structura lemn)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca inainte si tratarea asta a lemnului se facea mai cu simt de raspundere..cu sare de bor sau ce mai era pe atunci.

Am schimbat tabla la casa alor mei..facuta prin 70-71. Foarte putin lemn deteriorat.. si asta pt ca niste placi din vechiul azbest crapasera..In rest lemnul arata de parca a fost montat in anul ala..și sarea de bor inca se simțea la mana pe lemn.

Acu, toate solutiile astea de pe piata is "garantate" 2-3 maxim 5 ani..și nici nu se dau ca lumea..daca nu le dai cu mana ta..cu răbdare..etc.

#74
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postsacos, on 03 februarie 2022 - 19:56, said:

Dacă podul este ventilat, nu trebuie folie anticondens. Nu se acumulează condens. Dacă nu plouă, nu văd motive de a desface tabla. Puțin probabil să mai fie refolosită fără compromisuri (greu de astupat găurile actuale, vor fi alte șuruburi etc). Există case invelite cu tablă, fără folie anticondens. Și care au cel puțin 60 de ani.  La tară, lângă mine, exte o casă din 1923 care este învelită cu tablă. Și nu am văzut să se fi umblat la acoperiș în ultimii 30 de ani.
Referitor la Bochemit. Eu îl văd ca o protecție împotriva incendiilor, nu a carilor. Iarăși, avem exemple cu case foarte vechi, în care lemnul este integru.
Din punctul meu de vedere, dacă este ventilat (podul, lemnul) nu văd nicio problemă. Oricum rezistă mai mult decât vom trăi noi. Dă cu Bochemit așa, fără să șlefuiești!

Ventilat este, si daca dau jos tabla cam complicat de refolosit, la folia anticondens voi renunta. Voi pune o bariera de vapori in schimb la tavanul de la mansarda.

Cu privire la casele vechi de lemn, de acord ca sunt multe exemple de case cu lemn in stare ok. Dar se trata totusi. Nu cu matrapazlacurile de azi, dar se trata. Ba chiar, cum spunea colegul in mesajul urmator, poate chiar cu mai mult simt de raspundere si mai putin "la viteza" Posted Image

View Postmanghels, on 03 februarie 2022 - 23:00, said:

Eu cred ca inainte si tratarea asta a lemnului se facea mai cu simt de raspundere..cu sare de bor sau ce mai era pe atunci.
Am schimbat tabla la casa alor mei..facuta prin 70-71. Foarte putin lemn deteriorat.. si asta pt ca niste placi din vechiul azbest crapasera..In rest lemnul arata de parca a fost montat in anul ala..și sarea de bor inca se simțea la mana pe lemn.
Acu, toate solutiile astea de pe piata is "garantate" 2-3 maxim 5 ani..și nici nu se dau ca lumea..daca nu le dai cu mana ta..cu răbdare..etc.

De acord. Acum probabil ca orice solutie decenta ajuta mult si dincolo de perioada de garantie. Doar... ca sa revenim la discutia cu slefuitul... sa fie aplicata in conditii cat de cat ok. Nu am nicio bucurie in a plati manopera la slefuit. Iar meseriasii nu au nicio bucurie in a slefui, cunosc situatia, fie ca e vorba de glet, lemn sau orice altceva. Dar chiar nu as vrea sa aplic o solutie pana la urma de calitate zic eu pe un lemn periat superficial si atat

#75
sacos

sacos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,826
  • Înscris: 17.03.2008
Eu știu sigur că în casele părinților mei (3 la număr) nu s-a tratat cu nimic. ce-a mai veche are în jur de 65-70 de ani. Este învelită cu tablă. Iar lemnul este perfect. Tabla a fost vopsită de vreo 3 ori. Eu am făcut o mansardare la casa bunicilor, Acum mulți ani, când habar nu aveam de internet. Lemnul dat jos era perfect. Ba chiar am folosit o parte din el. Nu a fost folosit integral fiindcă era cioplit și nu era perfect drept.
Oricum, fiecare face cum și cât dorește/poate. Spor!

#76
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,748
  • Înscris: 29.11.2007

View Poststatusquo, on 04 februarie 2022 - 09:12, said:

[...]Nu am nicio bucurie in a plati manopera la slefuit. Iar meseriasii nu au nicio bucurie in a slefui, cunosc situatia, fie ca e vorba de glet, lemn sau orice altceva. Dar chiar nu as vrea sa aplic o solutie pana la urma de calitate zic eu pe un lemn periat superficial si atat

Corect! Nu selfuiesti decat suprafetele pe care le doresti, slefuite, din alte motive; sa fie plane, sa nu agate ... tu stii ce si cum. Solutiile (indiferent de tipul lor) prind mult mai bine pe suprafetele neslefuite. Ori, asta, chiar te intereseaza. O periere, superficiala, cat sa alunge :) praful si mizeriile, este suficienta.
Spor!

#77
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Un loc mai am cu semnul intrebarii: la mansarda spre peretele despartitor, grinzile acelea mici intr-o parte stau pe o grinda, foarte bine. Dar in cealalta parte sunt legate de grinda doar prin coltare metalice.

Oare nu ar fi o idee buna sa punem un sistem de sprijin la jumatate, adica grinda perpendiculara si stalpi sub? Stiu ca e deschidere foarte mica si poate suna caraghios, dar asta e cam singura preocupare pe care o mai am.

Daca nu, eventual intre fiecare doua grinzi sa vin perpendicularar pe ele cu o placa perforata de metal, adica sa fac un H in loc sa fie doar grinzi paralele. In felul asta, poate se distribuie fortele suficient de bine.

Zona respectiva va fi practic un hol, deci va fi parcurs de multe ori dar nu va avea mobila grea. Probabil nu va fi deloc mobila.

Attached Files


Edited by statusquo, 12 February 2022 - 11:00.


#78
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,555
  • Înscris: 26.01.2007
Tabla lata de 3 mm, de 50 cm lungime cu 10 cm latime.  Prinse pe dedesupt cu suruburi cu piulita si saibe  ff late ( sau patrat de tabla)  sus.

#79
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,864
  • Înscris: 30.11.2021
Ai pus si tu un boloboc pe grinda aia? Nu pare putin lasata?

#80
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

View Postautom2, on 12 februarie 2022 - 18:06, said:

Tabla lata de 3 mm, de 50 cm lungime cu 10 cm latime.  Prinse pe dedesupt cu suruburi cu piulita si saibe  ff late ( sau patrat de tabla)  sus.

Asa ceva ma gandeam si eu ca era cel mai simplu de implementat, eventual doar cu suruburi pentru ca daca punem piulita sus, se complica treaba la podit, la pusul scandurii deasupra grinzii.Sub nu mai e problema, ca oricum vrem cu niste sipci sau ceva sa obtinem vreo 2cm sub grinzi, ca sa ducem cablurile electrice pe acolo fara sa ciopartim grinzile Posted Image

View PostMindArchitect, on 12 februarie 2022 - 23:04, said:

Ai pus si tu un boloboc pe grinda aia? Nu pare putin lasata?

Care din ele? Cea de sub peretele despartitor? O sa ma uit cand ajung acolo.

Daca e vorba de cea care nu e nici macar prinsa in grinda de sub perete (deci de una din grinzile acelea mici, cea care nu e prinsa prin coltare de grinda de sub perete), cu aceea trebuie sa vedem ce facem.

Edited by statusquo, 13 February 2022 - 12:50.


#81
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Revin cu o alta dilema. Pe masura ce se incalzeste, ne pregatim sa placam cu gresie peste tot in demisol.

Momentan este doar beton pe jos, meseriasii recomanda sapa de egalizare si apoi gresie cu adeziv.

Problema e urmatoarea: stalpii de lemn sunt direct pe beton. Inainte sa turnam sapa, oare ar fi indicat sa taiem din ei si sa punem un picior metalic sub, astfel incat lemnul propriu-zis sa nu aiba contact direct to betonul?

Noi oricum tratam tot lemnul cu 2-3 straturi anti mucegai, poate e totusi o alternativa sa lasam asa si eventual sa dam un strat de tratament in plus?

Edited by statusquo, 15 February 2022 - 19:13.


#82
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007

View Poststatusquo, on 15 februarie 2022 - 19:13, said:

Inainte sa turnam sapa, oare ar fi indicat sa taiem din ei si sa punem un picior metalic sub, astfel incat lemnul propriu-zis sa nu aiba contact direct to betonul?
Cu siguranta, da!

"Urmeaza partea cu asa nu, ce ma intreaba colegul despre stalpi. NU, asa NU se face. Am avut niste suporti din aceia pe care stau stalpii, ei nu stateau direct pe placa de beton a terasei. Enter polistiren, enter sapa, enter travertin + adeziv. In felul asta stalpii au fost ingropati si acum apa ajunge usor la ei. Sunt ei vopsiti, dar nu imi fac iluzii ca vor rezista prea mult timp. O sa incerc sa bag un soi de silicon ceva acolo sa limitez absorbita de apa (plus impermeabilizant pe piatra, ca nici anul asta nu am apucat).
Deci, NU, asa NU. Ce trebuia facut? Prelungita acea tija prin sudura, gandit care va fi nivelul final. In schimb oamenii mei s-au apucat si au mers inainte fara cap iar eu cand am venit seara treaba era facuta, stalpii pusi pe pozitie plus structura de lemn pe ei, suportul de metal prinscu ancora chimica... De fapt si mai bine ar fi daca era gandita treaba de cand am turnat placa terasei prindeam acolo de armatura ei un element de metal de care sa sudeze ulterior suportii.
LE: ah si vezi ca o sa iti crape gresia de la dilatarea lemnului, eu asa am patit. Cand voi repara, o sa las un rost mai mare intre stalp si piatra, acopar cu chit aquastop flexibil si sper sa nu sara (prea mult). Solutia pe termen lung am vazut-o tot pe forum. Se pune alt stalp care sa tina terasa, se inlatura stalpul "bolnav" si se pune suport metalic galvanizat asa cum trebuia de la bun inceput. Doar ca reparatia costa mult mai mult decat daca faceam bine de la inceput. Deocamdata lemnul nu are semne de putregai dar nu imi fac iluzii ca scap prea usor."

https://forum.softpe...8#entry26982487

#83
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Imi tot statea si mie pe cap faptul ca sigur, tratezi lemnul, dar asta te ajuta pana la un punct.

O sa punem peste tot papuci metalici sub stalpi, macar un 5cm sa fie distanta dintre stalp si beton. Imi creste tensiunea cannd ma gandesc ca unul singur costa de la 50 la peste 100 ron. Au!

View Postcrocko.dilul, on 15 februarie 2022 - 20:56, said:

Cu siguranta, da!

"Urmeaza partea cu asa nu, ce ma intreaba colegul despre stalpi. NU, asa NU se face. Am avut niste suporti din aceia pe care stau stalpii, ei nu stateau direct pe placa de beton a terasei. Enter polistiren, enter sapa, enter travertin + adeziv. In felul asta stalpii au fost ingropati si acum apa ajunge usor la ei. Sunt ei vopsiti, dar nu imi fac iluzii ca vor rezista prea mult timp. O sa incerc sa bag un soi de silicon ceva acolo sa limitez absorbita de apa (plus impermeabilizant pe piatra, ca nici anul asta nu am apucat).
Deci, NU, asa NU. Ce trebuia facut? Prelungita acea tija prin sudura, gandit care va fi nivelul final. In schimb oamenii mei s-au apucat si au mers inainte fara cap iar eu cand am venit seara treaba era facuta, stalpii pusi pe pozitie plus structura de lemn pe ei, suportul de metal prinscu ancora chimica... De fapt si mai bine ar fi daca era gandita treaba de cand am turnat placa terasei prindeam acolo de armatura ei un element de metal de care sa sudeze ulterior suportii.
LE: ah si vezi ca o sa iti crape gresia de la dilatarea lemnului, eu asa am patit. Cand voi repara, o sa las un rost mai mare intre stalp si piatra, acopar cu chit aquastop flexibil si sper sa nu sara (prea mult). Solutia pe termen lung am vazut-o tot pe forum. Se pune alt stalp care sa tina terasa, se inlatura stalpul "bolnav" si se pune suport metalic galvanizat asa cum trebuia de la bun inceput. Doar ca reparatia costa mult mai mult decat daca faceam bine de la inceput. Deocamdata lemnul nu are semne de putregai dar nu imi fac iluzii ca scap prea usor."

https://forum.softpe...8#entry26982487

Edited by statusquo, 16 February 2022 - 09:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate