Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Bunicul meu este depresiv, nu stiu ce pot face sa iasa din aceasta stare

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Nu sunt sigur daca postez acest topic in aria in care trebuie. Presupun ca mai sunt si alte persoane care au trecut prin asa ceva.
Pe scurt am un bunic, are 76 de ani si este intr-o stare de sanatate atat fizica cat si mentala foarte proasta.
Sistemul imunitar i-a fost distrus de catre diabet, si nu mai vede aproape de loc, si abia daca se mai poate ridica din pat.
Desi el este lucid, din punct de vedere mental, este extrem de deprimat din cauza mortei bunicii, si tot ce face toata ziua cand este treaz, e sa se uite la antena 3 si sa injure politicienii.
Mama mea locuieste impreuna cu el si are grija de el.
Insa la starea in care se afla bunicul, simt ca o scoate din minti, caci este foarte greu sa stai pe langa el.
El se pretinde a fi si un "ladiesman" si tot vorbeste ca isi cauta o noua partenera acum, dar sa fim seriosi, ce mai poate sa faca saracul, ca abia merge de unul singur la toaleta.
Mie personal, nu imi place sa il vizitez si sa il vad asa. Prefer sa imi stiu memorile frumoase alaturi de el, de dinainte sa ajunga in starea aceasta.

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

Quote

nu stiu ce pot face sa iasa din aceasta stare

Stai pe langa el, minim 8 ore/zi. Povesteste-i viata ta.
Garantat il bagi in mormant in urmatoartele 3 luni.

Edited by tioopedi, 20 November 2021 - 18:53.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este normal sa fie asa . Viata la peste 70 de ani , decesul sotiei , disparitia unor simturi importante , duc inevitabil spre asa ceva. nu exista solutie magica si nimic din ce s-ar putea face nu ii va reda pofta de viata . Va fi tot mai rau . Se va schimba , va aluneca spre partea total indezirabila a personalitatii lui , o sa va manance zilele , se va transforma intr-o alta persoana pe masura ce suferintele devin tot mai acute. voi vedeti suprafata , dar diabetul la varsta asta vine cu o multime de neajunsuri. Urinarea de 100 de ori pe noapte , somnul prost , constientizarea faptului ca mai are putin si putinul asta este tot mai putin calitativ . Nu va chinuiti sa va distrugeti si voua viata . Nimic din ce ati face nu il va determina sa vada in roz situatia lui actuala . Trebuie doar sa il intelegeti cand va deveni tot mai enervant , tot mai agresiv ( este de la diabet ) . Probabil ca intr-un viitor apropiat va avea si un AVC ( daca nu cumva a si avut vreunul superficial ...de obicei dupa asa ceva se schimba personalitatea ) .
nu iti fa griji , nu ai cum sa il ajuti. Cand aveti contact cu el spuneti-i o vorba buna , dati-i dreptate cand ii injura pe politicieni ( zi-i ca si eu sunt de acord cu el ...Jurasikman de pe softpedia ) , si ...pregatiti-va pentru inevitabil .

#4
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 27.04.2010

View Posttioopedi, on 20 noiembrie 2021 - 18:52, said:

Garantat il bagi in mormant in urmatoartele 3 luni.
Bai, de'te dreaq ...Posted Image Posted Image Posted Image
Si-apoi toata lumea traieste fericita, este ?? Posted Image

#5
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021
Aveam idee sa ii iau un catetul ca lui ii plaeau cainii si avea caini cand era in putere. Dar la starea in care este nu as vrea sa il enervez si mai tare, sa ii dau cainele si sa ma injure pe mine cu tot cu caine :D

#6
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 18:45, said:

Nu sunt sigur daca postez acest topic in aria in care trebuie. Presupun ca mai sunt si alte persoane care au trecut prin asa ceva.
Pe scurt am un bunic, are 76 de ani si este intr-o stare de sanatate atat fizica cat si mentala foarte proasta.
Sistemul imunitar i-a fost distrus de catre diabet, si nu mai vede aproape de loc, si abia daca se mai poate ridica din pat.
Desi el este lucid, din punct de vedere mental, este extrem de deprimat din cauza mortei bunicii, si tot ce face toata ziua cand este treaz, e sa se uite la antena 3 si sa injure politicienii.
Mama mea locuieste impreuna cu el si are grija de el.
Insa la starea in care se afla bunicul, simt ca o scoate din minti, caci este foarte greu sa stai pe langa el.
El se pretinde a fi si un "ladiesman" si tot vorbeste ca isi cauta o noua partenera acum, dar sa fim seriosi, ce mai poate sa faca saracul, ca abia merge de unul singur la toaleta.
Mie personal, nu imi place sa il vizitez si sa il vad asa. Prefer sa imi stiu memorile frumoase alaturi de el, de dinainte sa ajunga in starea aceasta.
Cat timp nu are un hobby , un motiv de a trai , ramane in starea asta .
Sa-ti dau un exemplu pe taica-meu , are 79 de ani , guta, tensiune etc . Dupa ce a murit maica-mea era tot asa intr-o stare de letargie, nu avea chef de nimic , era abatut ... pana m-am enervat pe el si l-am fortat oarecum sa faca miscare . Acuma dupa 4 ani de la " interventie " nu-l recunosti , are program zilnic , merge la plimbare pe dealurile din jurul orasului , si-a gasit o partenera pt aceste activitati , merg impreuna in plimbari , gatesc impreuna ori la ea ori la el , au program de relaxare si seara fiecare la casa lui . Ba mai mult, l-am convins sa mearga in excursii prin munti / delta etc cu partenera lui , o zi doua trei la pensiuni , trasee de munte etc. Abia ne vedem sa mai povestim asa de ocupat e Posted Image

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018

View Postshymano, on 20 noiembrie 2021 - 19:02, said:

Bai, de'te dreaq ...Posted Image Posted ImagePosted Image
Si-apoi toata lumea traieste fericita, este ?? Posted Image
Spoiler

Edited by tioopedi, 20 November 2021 - 19:16.


#8
SfaturiFaraTroleala

SfaturiFaraTroleala

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 12.05.2021

View PostBaXXXon, on 20 noiembrie 2021 - 19:11, said:

Cat timp nu are un hobby , un motiv de a trai , ramane in starea asta .
Sa-ti dau un exemplu pe taica-meu , are 79 de ani , guta, tensiune etc . Dupa ce a murit maica-mea era tot asa intr-o stare de letargie, nu avea chef de nimic , era abatut ... pana m-am enervat pe el si l-am fortat oarecum sa faca miscare . Acuma dupa 4 ani de la " interventie " nu-l recunosti , are program zilnic , merge la plimbare pe dealurile din jurul orasului , si-a gasit o partenera pt aceste activitati , merg impreuna in plimbari , gatesc impreuna ori la ea ori la el , au program de relaxare si seara fiecare la casa lui . Ba mai mult, l-am convins sa mearga in excursii prin munti / delta etc cu partenera lui , o zi doua trei la pensiuni , trasee de munte etc. Abia ne vedem sa mai povestim asa de ocupat e Posted Image
intre timp maicamea imi trimite mesaj ca ce tableta sa ii mai ia la bunicumeu ca iara-si a spart-o de nervi ca nu vede

#9
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 18:45, said:


Pe scurt am un bunic, are 76 de ani si este intr-o stare de sanatate atat fizica cat si mentala foarte proasta.
Sistemul imunitar i-a fost distrus de catre diabet, si nu mai vede aproape de loc, si abia daca se mai poate ridica din pat.
Desi el este lucid, din punct de vedere mental, este extrem de deprimat din cauza mortei bunicii, si tot ce face toata ziua cand este treaz, e sa se uite la antena 3 si sa injure politicienii.

Trebuie să-i tai televizorul, blocând tot ce e românesc și lăsând doar posturile educative.
Apoi ceva socializare daca se poate..

Edited by Rav_885, 20 November 2021 - 19:28.


#10
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Sa mearga la un control ofta , asta in primul rand si in al doilea rand sa nu se mai uite la tv ca il tampeste ( serios vorbesc ).

#11
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021
Pentru bătrâni, mizeriile de posturi de știri și actualitate sunt arme psihice care ucid lent dar sigur.

Edited by Rav_885, 20 November 2021 - 19:29.


#12
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
De ce nu mergi cu el la un psihiatru?
Sa ii dea tratament pentru depresie.
Mama mea ia Zoloft pentru depresie si acum este mult mai bine.

#13
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostJustXXL, on 20 noiembrie 2021 - 19:36, said:

De ce nu mergi cu el la un psihiatru?
Sa ii dea tratament pentru depresie.
Mama mea ia Zoloft pentru depresie si acum este mult mai bine.
Zoloft ca sa-l faca mai letargic ?? E o prostie , omul trebuie sa " invie " nu sa amorteasca.
Zoloft se da in special la aia cu atacuri de panica , nu la depresivi.

Edited by BaXXXon, 20 November 2021 - 19:38.


#14
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 04.03.2020
"Sertralina este indicata in tratamentulsimptomelor tulburarilor depresive, inclusiv depresia acompaniata de anxietate, la pacienti cu sau fara manifestari maniacale in antecedente."
Sursa: https://www.sfatulme...te-filmate_9877

#15
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,072
  • Înscris: 19.12.2012
Daca bunicul tau nu fumeaza, iti recomand sa-l inveti, sa vada si el ce inseamna viata cu adevarat...si iti spui si ce mai e nou in zilele noastre in materie de fumat. chestii exotice cu 5 frunze etc.. a 2 a zi te cheama cu el la discoteca

#16
jorjeus

jorjeus

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2021
Bunica mea are mai mulți ani și eu depun eforturi ca să o vizitez. Când mă duc îi cumpăr ceva sau îi dau bani. N-are ce face cu banii, dar scopul meu este să o ajut să se simtă apreciată. Un alt lucru pe care îl fac este că o ascult indiferent ce povestește. Mie chiar îmi place să aflu cât mai multe despre viața ei.

Sunt lucruri mici, dar eu cred că au un efect pozitiv asupra ei. Vreau în următoarele săptămâni s-o vizitez iarăși și vreau să-i cumpăr ceva scump.

#17
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 18:45, said:

Mie personal, nu imi place sa il vizitez si sa il vad asa. Prefer sa imi stiu memorile frumoase alaturi de el, de dinainte sa ajunga in starea aceasta.

Este una dintre cea mai "eleganta" motivatie strategica de a scapa de o corvoada.Pentru ca tre sa recunosti,iti este o corvoada.

Edited by adisz, 20 November 2021 - 21:08.


#18
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View PostSfaturiFaraTroleala, on 20 noiembrie 2021 - 19:23, said:

intre timp maicamea imi trimite mesaj ca ce tableta sa ii mai ia la bunicumeu ca iara-si a spart-o de nervi ca nu vede

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YZ489u3w7i0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate