Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Mostenire

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
TON64

TON64

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.11.2021
Prezentare de caz: In urma decesului tatălui în 2010 s-a făcut act de succesiune pe apartamentul deținut de decedat împreună cu mama in calitate de proprietari, moștenitorii fiind doi frați (subsemnatul și sora mea) și mama. Între timp sora mea a decedat. Mama mai trăiește.

Pe langa apartamentul in cauză mama mai deține în proprietate un teren agricol in cadrul unei asociații, teren obținut că urmare a împroprietăririi in calitate de fost deportat. De asemenea mama deține un cont curent bancar.

După moartea sorei mele nu am mai fost la notar pentru a face noua succesiune (era cazul?).

In cazul ipotetic al morții mamei (deși îi doresc să trăiască cat mai mult) care parte din avere conform legii se împarte între mine și nepoții mei (doi nepoți de sora). Consider absolut echitabil ca jumătate din apartament să revină nepoților (fiecare câte 1/4 din apartament) și jumătate mie (implicit copiilor mei). Care este legea in vigoare care se aplica terenului agricol?

Mulțumesc anticipat.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,780
  • Înscris: 12.01.2018
sora ta are sot sau copii?

#3
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,950
  • Înscris: 24.04.2013
Din ce scrie initiatorul rezulta ca sora are copii: ‘între mine și nepoții mei (doi nepoți de sora)’. Atunci:
  • Nu, nu ar fi fost util ca initiatorul sa se fi prezentat la succesiunea dupa sora sa pentru ca descendentii (care sunt in clasa I) inlatura de la mostenire colateralii privilegiati (frate in acest caz, clasa a II-a). Ar fi fost util doar daca toti descendentii ar fi renuntat la succesiune sau ar fi fost altfel straini de ea (cazuri rare, de exemplu sa fi atentat la viata defunctului).
  • Da, intre descendenti (ai mamei initatorului) mostenirea se imparte pe tulpini, adica parti egale pentru pentru fiecare copil (initatorul + sora sa), apoi daca unul din copii e antedecedat partea acestuia se imparte la copii lui, etc.

Edited by sags, 20 November 2021 - 20:06.


#4
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 01.10.2004
Dupa decesul mamei bunurile mostenite, apartament si teren, vor avea acelasi regim - tu vei obtine jumatate din apartament si jumatate din teren, celelalte jumatati vor reveni nepotilor din partea surorii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate