Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Defect ups

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
MicutzZzu112

MicutzZzu112

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.06.2015
Este normal ca atunci cand scot ups.ul din priza, si verific tensiunea pe stecherul lui(cel care il bag in priza, nu iesirea ups-ului), sa am 160v intre impamantare si faza, si intre impamantare si nul? Daca ferific intre faza si nul este 0

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,945
  • Înscris: 15.04.2019
De ce faci masuratoarea asta cu stecherul scos? De unde sa-si mai ia impamantare? Da-le scurt sa descarci condensatorul de acolo apoi mai verifica o data. Te plictisesti, este?

Edited by __Dan__, 20 November 2021 - 17:41.


#3
MicutzZzu112

MicutzZzu112

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 28.06.2015
Nu ma plictisesc. Doar ca am avut facut priza, am oprit toate sigurantele, iar cand am pus mana pe impamantare a ciupit putin. E o tensiune constanta acolo, nu e de la condensatori

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Ai un condensator maricel sau pur si simplu este o prastie de UPS.

#5
dicdobre

dicdobre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 12.09.2005

View PostMicutzZzu112, on 20 noiembrie 2021 - 17:56, said:

Nu ma plictisesc. Doar ca am avut facut priza, am oprit toate sigurantele, iar cand am pus mana pe impamantare a ciupit putin. E o tensiune constanta acolo, nu e de la condensatori

Tu ai siguranta si pe impamantare?

#6
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,145
  • Înscris: 24.11.2006

View PostMicutzZzu112, on 20 noiembrie 2021 - 17:07, said:

Este normal ca atunci cand scot ups.ul din priza, si verific tensiunea pe stecherul lui(cel care il bag in priza, nu iesirea ups-ului), sa am 160v intre impamantare si faza, si intre impamantare si nul? Daca ferific intre faza si nul este 0

Daca feritici ceea ce feritici ar trebui sa ai ceva idee despre electricitate si electronica. Daca ai 160v intre impamantare si faza, dupa umila mea parere ar trebui ca respectiva tensiune de alimentare sa fie sensibil egala cu cea furnizata de reteau nationala de electricitate, adica 230 de volti. Cum sa ai intre faza si nul 0 volti? Eu zic sa verifici integritatea cablului de alimentare, sa-l masori folosind acelasi aparat pe masura, pe care presupun ca stii sa-l folosesti. In caz contrar iti recomand sa te lasi de "sporturi extreme"! Poate parea distractiv la inceput dar nu este, crede-ma! Toti de pe aria de electronica au simtit macar o singura data efectele curentului electric si crede-ma ca nu este deloc placut.
Daca nu ai idee despre bazele functionarii curentului electric iti recomand calduros un manual de fizica si un curs de electrica si electronica. Poate te atrage domeniul, n-am de unde sti, dar informeaza-te inainte. N-as vrea sa vad pentru a nu stiu cata oara un altul care s-a electrocutat, sunt satul de aia care se urca pe vagoane sa-si faca selfie, ca tot e la moda acum.
Tine minte cate lucruri: curentul electric nu iarta, ai gresit, te arde, si la propriu si la figurat. Nu se vede, nu se aude, nu se simte dar este imprejurul nostru de milioane de ani, chiar inainte de a exista noi ca si specie. Cand ai ajuns sa-l vezi, auzi, simti de cele mai multe ori poate fi prea tarziu. Lasa experimentele si pune mana pe carte! Daca un lucru functioneaza, de ce vrei sa vezi de ce functioneaza? Repari ceea ce nu-i defect?
LE: Cum defect? Nu-si face treaba? La ce-l folosesti? Ce te deranjeaza la el?

Edited by un_el, 21 November 2021 - 16:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate