Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Nelămurire accident

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
https://earth.google...yNjRSNHBfcVEQAg

  Nu știu dacă am dat bine link-ul.
  Ideea este următoarea:
- mama soacră a parcat mașina fix pe locul unde apare în imagine Fordul alb, pe colț, acolo este un loc de parcare plătit la primărie.
- deschide ușa să se dea jos, coboară cu intenția de a deschide și ușa din spate stânga pentru a scoate copilul și trosc îi este lovită ușa deschisă de la șofer superficial de către un domn cu Uber
- paguba este mică, nu am poze acum, doar înfundată un pic ușa fără să sară vopseaua
- șoferul uberist se sperie, că e vina lui, că să nu mergem la Poliție, că rămâne fără permis și îi dă soacrei asigurarea la Generalli, Generalli acceptă plata, mașina este reparată pe asigurarea uberistului șiiii...surpriză neplăcută! Ne contactează service-ul  după ce a reparat mașina să ne spună că Generalli s-a răzgândit după efectuarea reparaței și susțin că soacra mea este vinovata și ne trimit o factură de aproape 5 300 lei cu mențiune că, dacă nu achită soacra o vor da ( service-ul auto ) în judecată......
  1. CIne este vinovat de producerea acestui accident?
  2. Dacă este soacra mea, nu este supraevaluat devizul? Doar au îndreptat ușa ( și au revopsit-o).

  Doar acestea sunt informațiile de care dispun, mă puteți ajuta cu ceva răspunsuri? Mulțumesc!

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Soacra-ta e vinovata 100%

Art. 145. – Se interzice conducătorului de autovehicul şi pasagerilor ca în timpul opririi sau staţionării să deschidă sau să lase deschise uşile acestuia ori să coboare fără să se asigure că nu creează un pericol pentru circulaţie.

Sa scoata banu' iar pe viitor sa aiba grija cu usile alea

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Soacra este vinovata si asigurarea ar trebui sa acopere costul, nu ea.
Cand deschizi usa esti responsabil pentru ce se intampla.

Similar: usa deschisa la prima pozitie de ceva vreme, s-a lovit un biclist de ea, a plecat pe rotile lui fara nimic, seara s-a intors cu politia, 3 ani de cercetari si dosar pentru fuga de la locul accidentului (soferul), NUP la sfarsit, vreo 2000 de lei amenda, 4 luni de vacanta (s-au scazut zilele cat a stat fara permis din cei 3 ani), si alte cheltuieli cu avocat si benzina. in cazul asa a fost si victima, la tine e doar material.

#4
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007
1. soacra
2. normal ca factura e umflata, asa e-n tenis, pardon, asigurari, aici trebuie negociat cu service-ul (daca sunt deschisi la asta)

Edited by _-livio-_, 20 November 2021 - 16:08.


#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vinovata este soacra ca nu s-a asigurat la deschiderea usii
Devizul poate fi normal daca este efectuat la un service reprezentanta unde piesele sunt scumpe, manopera la fel.


Din pacate acum esti bun de plata. 5300 lei. Alta data sa mergi la politie pentru constatare. Uite ca exista si posibilitatea ca intelegerea dintre soferii implicati in accident sa nu fie cea corecta si pici de vinovat avand si o suma foarte mare de plata (daca o reparai in regie proprie, te costa muuut mai putin).

Edited by MembruAnonim, 20 November 2021 - 16:11.


#6
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Pai ei probabil deja au dat devizul umflat la asigurator și aia s-au apucat de verificat mai mult când au văzut deviz mare.
In mod normal o ușă la culoare din dezmembrări e cateva sute de lei la o mașină comuna.
La banii aia presupun că susțin că au schimbat ușa cu una noua.
Nu ar trebui soacra sa fie acoperita de RCA-ul propriu?

Edited by SpeedDemon, 20 November 2021 - 16:12.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Masina este Fiat Panda, nu?

Edited by MembruAnonim, 20 November 2021 - 16:13.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,348
  • Înscris: 22.10.2007

View PostSpeedDemon, on 20 noiembrie 2021 - 16:10, said:


Nu ar trebui soacra sa fie acoperita de RCA-ul propriu?

doar casco iti acopera lucrul manual propriu.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSpeedDemon, on 20 noiembrie 2021 - 16:10, said:

Nu ar trebui soacra sa fie acoperita de RCA-ul propriu?

Din moment ce soacra este vinovata, nu are cum sa fie acoperita de RCA-ul propriu. Este vorba de masina soacrei a carei reparatie a costat 5300 lei. Asta este mai nasol, ca deja masina i-a reparat-o. In regie proprie, reparatia era muult mai ieftina.

Edited by MembruAnonim, 20 November 2021 - 16:16.


#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Da sorry am scris o prostie. RCA-ul ei acoperă dauna celui cu Uber.

#11
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,239
  • Înscris: 24.06.2006

View PostSpeedDemon, on 20 noiembrie 2021 - 16:10, said:

Nu ar trebui soacra sa fie acoperita de RCA-ul propriu?
RCA propriu nu acopera doar daunele care le produce soacra altora?

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu inteleg cum Generalli a acceptat plata, iar apoi s-a razgandit.

Sunt curios si cum arata acel deviz. 1000 euro e o suma imensa pentru o tabla infundata si o vopsire. Sunt curios ce marca de masina, an de fabricatie, etc.

Edited by pasilla, 20 November 2021 - 16:21.


#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu mereu am mers la politie daca am avut vreun incident in trafic. De ce? Pt ca la o constatatre amiabila pot exista apoi mizerii din partea firmei de asigurari. Asa, cu politia de fata si procesul verbal dat de ei (constatarea lor), nu mai poate veni firma de asigurari sa zica nu stiu ce basme. In caz contrar firma de asigurari trebuie sa conteste procesul verbal al politistului. Nu stiu daca au chef sa faca contestatie la ce a dispus politia.

View Postpasilla, on 20 noiembrie 2021 - 16:20, said:

Sunt curios ce marca de masina, an de fabricatie, etc.

Cred ca este vorba de un Fiat Panda.

Edited by MembruAnonim, 20 November 2021 - 16:21.


#14
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
RCA acopera pagube produse altora

Hehe...tastez io mai greu.

Edited by crocko.dilul, 20 November 2021 - 16:23.


#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View PostMembruAnonim, on 20 noiembrie 2021 - 16:22, said:

Eu mereu am mers la politie daca am avut vreun incident in trafic. De ce? Pt ca la o constatatre amiabila pot exista apoi mizerii din partea firmei de asigurari. Asa, cu politia de fata si procesul verbal dat de ei (constatarea lor), nu mai poate veni firma de asigurari sa zica nu stiu ce basme. In caz contrar firma de asigurari trebuie sa conteste procesul verbal al politistului. Nu stiu daca au chef sa faca contestatie la ce a dispus politia.
Dar implicând poliția vinovatul rămâne fără permis. Știi cum e, fie roata cat de pătrată tot se întoarce ea odată, sa nu ajungi tu sa te rogi de unul sa faceți amiabilă și ăla sa refuze ca tine.
Daca e vinovat clar da tot el e cu gura mare poți chema și ambulanța totusi. 🙄

Edited by SpeedDemon, 20 November 2021 - 16:31.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostSpeedDemon, on 20 noiembrie 2021 - 16:29, said:

Dar implicând poliția vinovatul rămâne fără permis.

Ramai fara permis doar in anumite situatii (neacordare de prioritate etc). De obicei conduc fara sa incalc astfel de reguli vitale. Daca fac accident din vina mea, iau cel mult amenda/puncte. Am multi ani si km de cand am permis. M-am comportat civilizat la volan si nu am facut manevre care sa puna in pericol viata mea ori a celorlalti participanti la trafic.


edit: stiu un caz concret. Au facut accident, au incheiat amiabila insa firma de asigurari spunea ca accidentul era o frauda, ca nu s-ar fi petrecut cum era specificat in fisa. Bataie de cap, expertiza etc. Daca mergeau la politie, era procesul verbal al politiei impotriva cuvantului celor de la asigurari. Daca firma de asigurari nu credea ce a constatat politia, treaba lor.

Edited by MembruAnonim, 20 November 2021 - 16:37.


#17
drndcg

drndcg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.07.2014
E vorba de un Golf 6 negru fabricație 2012 parca și vreo 210 000.km făcuți, pesemne valoarea de piață nu trece de 4 000 euro. .
Nu au schimbat ușa doar au revopsit-o, se vede clar, o sa fac rost de deviz, știu ca sunt puțin informații doar pe acestea le am.
Pana mâine revin cu mai multe detalii.

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Usa deschisa ocupa partial banda de circulatie ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate