Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Masajul prostatic - analize prostata

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ai sarit rapid peste partea cu calcificari mari/multiple la ambii lobi prostatici.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci.. deci mai bine nu citeam 😬😬😬

#21
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Tu incearca si daca nu are efect intri aici si ma porcaiesti cum iti vine la degetute . De doua ori pe saptamana ( simt o usoara exagerare , dar inteleg ) , insa conteaza durata , intensitatea , care , sa fim seriosi , nu mai sunt aceleasi. Ce te costa ? Incearca . Nu merge , asta e , macar nu ramai cu regretul ca nu ai facut tot ce ti-a stat in putinta .

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007

 Ahasverus, on 20 noiembrie 2021 - 20:01, said:

Ai sarit rapid peste partea cu calcificari mari/multiple la ambii lobi prostatici.
N-am sărit, dar e ceva comun la peste 50 de ani și incidența crește cu vârsta (în 88% din intervențiile chirurgicale pe prostată se identifică și calcificări). Mai neobișnuit e să nu se găsească :)

#23
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,757
  • Înscris: 06.03.2018
Faza cu betisorul e fleac... sa vezi cand iti pune sonda vezicala la operatie.. atunci "distractie pe tine" , stiu din propria experienta..

Edited by StefanRO, 21 November 2021 - 22:23.


#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
De obicei se pune post-anestezic.

#25
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Aceste proceduri nedemne pentru un  bărbat oare la cerere nu se pot face sub anestezie totală?

#26
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Anestezia totala e totusi ceva foarte riscant si nu trebuie sa te joci cu ea.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tomaso, on 21 noiembrie 2021 - 23:48, said:

Aceste proceduri nedemne pentru un  bărbat oare la cerere nu se pot face sub anestezie totală?
:)))))), cică ar fi niste pastile ce te fac mai adormit asa si nu realizezi prin ce treci 🤭🤭

#28
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În SUA se face anestezie și la stomatolog.  
Nu știu, fără glume,  mă pun în locul colegului care ne-a împărtășit experiența prin care a trecut și realizez că nu-s chiar atât de tare pe cât cred eu despre mine.  
Sper să nu trec printr-o asemenea procedură.

#29
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Nu cred ca are cum sa-ti extraga secretie prostatica anesteziat fiind.

#30
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,917
  • Înscris: 25.06.2007
Nu se face anestezie pet orice maruntis.
Cate sonde urinare am pus eu fara anestezie, in Ro, oho! Posted Image

#31
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Ma gandesc ca sub anestezie generala prostata nu secreta nimic la masaj. Posibil sa ma insel.

#32
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am uitat sa revin cu rezultatele:

PCR a avut ca rezultat:

Quote

ADN Ureaplasma urealyticum
ADN Gardnerella vaginalis

Incluziuni celulare pt Herpes virus

Si am mers la consult cu d-na inimii mele, cu care sunt de multe decenii, care oricum m-a suspectat toata viata ca am amanta, dar eu eram in biblioteca si citeam o carte, ascuns.

Mi-a dat medicul tratament:

Quote

Azitromicina 1cp la 24h timp de 14 zile
Doxiciclina 1cp/12h zile timp de 10 zile
fluconazol 1cp la 4 zile

De la Azitromicina aveam un tranzit accelerat zilnic, cu un rezultat asemanator zacustii cu ciuperci.

======

A facut si sotia analize PCR, genotipare virusi, papanicolau etc
Ea... curata ca lacrima, nimic frate!

Singura explicatie ar fi ca ea a scapat de Ureaplasma cand a avut Covid si a luat Azitromicina (prescrisa de medic).

In fine, ajutajul e bun doar daca iau Omnic Tocas.
Daca nu iau fie si doar o zi, stropesc pantofii.

Edited by Ahasverus, 12 January 2022 - 23:06.


#33
looksmaxxer

looksmaxxer

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.02.2022
O sa contribui si eu putin la acest topic de informare preventiva pentru ca sunt de parere ca am o experienta vasta, din pacate

In primul rand mentionez ca am trecut si eu pe la doctorul mentionat de OP, si anume la citobiomed.
Si am facut testul mentionat de el de 3 ori.

O sa punctez niste idei generale dupa 4 ani de tratament cu diverse medicamente timp in care am vazut si vreo 8 doctori urologi, multi dintre ei considerati buni sau foarte buni.

1) Anti-inflamatoarele nesteroidiene. NSAID. Te ajuta insa au mari efecte secundare. Nu le mentionez pe toate ca le puteti citi si voi pe prospect o sa le mentionez doar pe cele pe care le-am simtit eu.
-balonare(dupa cateva zile)
-retentie de apa(2kg in plus fata de cele 75 pe care le aveam. Nasol e ca toate se pun pe fata. Am devenit dupa cateva zile falcos)
-iti afecteaza rinichii pe termen lung(iti creste creatinina pe termen scurt, daca va faceti analize si va ies prost sa nu va speriati).
-arsura/durere de burta. Efectele gastro-intestinale sunt cele mai frecvente. La fel, pe termen lung, ai garantat ulcerul.

2) Alfa blocantele. Tamsulosin, Alfuzosin, Silodosin  
Le-am luat pe toate 3 insa cel mai eficient mi se pare Tamsulosinul. Alfuzosinul m-a ametit si Silodosinul(de 8) m-a ametit, cel de 4 nu mi-a dat efecte secundare dar nici nu m-a ajutat la problema.

Mai jos o sa vorbesc doar de Tamsulosin.
a) ejaculare retrograda. Adica iti dai drumul dar nu iese nimic. Se duce totul in vezica. Nu e mereu asa. Conteaza si cat timp a trecut de cand ai luat medicamentul.
Ideal este ca daca stii ca vrei sa dai o pedala in viitorul apropiat sa eviti sa iei pastila cu 48h inainte de eveniment.
b) Dupa 2-3 saptamani am simtit ca mi scade libidoul. Asadar am zis sa vad ce se intampla si m-am dus la un endocrinolog. M-am dus la el si mi-a dat sa mi fac analizele uzuale in cazul asta, testosteron, estradiol, LH, FSH, prolactina.

Testosteronul mi-a iesit f mic. A vrut sa ma treaca pe androgel. Intre timp citisem si eu despre treaba asta si am zis pas. Hai sa vad daca nu cumva e de la medicamente.
Am facut pauza de la tamsulosin 1 luna si mi s-a triplat testosteronul. Am luat din nou 2 saptamani am repetat analizele si iar mi-a iesit mic.
Cert e ca am gasit studii pe net in care spune ca tamsulosinul poate sa iti scada testosteronul(si de aici apar multe alte probleme).


3) Proxelan, Sunvert si alte pastile asa zis homeopate.Ele contin o substanta numita saw palmetto sau extract de palmier pitic care practic este un fel de Finasteride dar mai slab
Adica poate avea aceleasi efecte secundare.

4) FInasteride. Pe asta nu l-am luat dar efectele sale negative sunt bine documentate.
Actioneaza prin distrugerea unei enzime care duce la convertirea din Testosteron in DHT. DHT-ul este hormonul responsabil de cresterea in volum a prostatei, printre alte lucruri.
Dintre toate medicamentele pentru prostata marita acesta este cel mai puternic. Problema cu el este ca aceasta enzime nu e folosita doar pentru a converti testo->dht ci si pentru alte conversii hormonale in corp. PE scurt, iti da peste cap hormonii insa intr-un mod aproape ireversibil.
Acelasi medicament este folosit si pentru prevenirea caderii parului si se cheama Propecia.

Efectele secundare sunt bine cunoscute, atat de mult incat sunt grupuri de facebook, siteuri, majoritatea continand propecia in titlu. Gen propeciahelp samd.

#34
CosminConstantin01

CosminConstantin01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2022

View PostKean, on 20 noiembrie 2021 - 14:40, said:



Nu mai pulsez ca-s programat in aprilie anul viitor la "operatie".De fapt e procedeul Rezum recomandat de urologul meu care e minim invaziv prin injectare de aburi in prostata si distrugerea tesuturilor din jurul canalulul de urinare ceea ce face ca sa-si revina la diametrul normal.
Cum se numeste doctorul la care mergi si din ce localitate este ?
Multumesc.

#35
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Când sunt calcificări în țesuturi moi - caz particular prostata, remediul esențial este vitamina K2, trebuie folosite ambele forme.
În discuția de aici am detaliat asta, dar și alte idei - inhibitorii de 5-alfa reductază, biofilmurile samd.
Dacă tratamentul este focalizat doar pe antibiotice, evoluția nu poate fi cea mai bună, iar acolo am explicat de ce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate