Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Comb Frig LG GBF59PZDZB facut buba

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
S-a auzit un poc si nu a mai mers. Prima data am zis ca e compresorul ca frigea ca naiba, dar dupa ce am desfacut capacul superior am vazut ce se vede in poze. Se gasesc de cumparat placile de baza? Sau trebuie sa chem pe cineva de la LG? Ma gandeam ca daca gasesc exact placa o pot inlocui si eu. Nu cred ca stau astia in service sa schimbe doar procesorul sau ce o fi chestia aia de sub radiator.

Daca aveti ceva recomandari de service-uri ok, va rog. Sper sa nu ma coste cat o combina noua.

Multumesc.

Attached Files



#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
La service nu se repara, ci se inlocuieste.

#3
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Poti sa o schimbi, costa cat jumate din combina, asa ca analizeaza daca nu mai bine iei una noua.
  Trebuie gasit meserias, sa nu pui placa noua si sa pocneasca iar. Ceva imi spune ca   a crapat din alta cauza, posibil motor.

#4
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
Da placa jos si duo la un electronist. Sub radiator e o componenta ce face parte din sursa de alimentare, alea mai crapa si nu e obligatoriu sa crape ci cipul de langa.

#5
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Nu pare sa mai aibe nici un cip pe langa, dupa urmele lasate cip-ul de sub radiator a bubuit desi pare intact ...

Attached Files


Edited by arkhangel, 20 November 2021 - 09:09.


#6
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,068
  • Înscris: 19.12.2012
https://www.semicon....6822m_ds_en.pdf

E driver de motor... eu zic ca se poate repara la un electronist

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Da, daca au piesa. Acum sun pe la diversi reparatori de frigidere care spun ca repara si placa de baza, pana acum nu a raspuns nimeni :))) Nu stiu nici vreun electronist bun in bucuresti ca as merge direct cu placa la el.

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,377
  • Înscris: 08.02.2011
De gasit se gaseste in China. Ramane de vazut cauza pentru care s-a ars, daca-i driver de motor poate fi chiar motorul defect.

#9
Ghytza333

Ghytza333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 178
  • Înscris: 01.02.2018
Cum am zis si mai sus, aproape sigur s-a bulit motorul, care are garantie 10 ani. Te sfatuiesc sa vorbesti la LG, sa iti trimita pe cineva sa constate.

#10
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Am facut sesizare la LG, nu m-a sunat nimeni, astept sa vad. La motor da, mai am garantie, dar nu cred ca mai am bonul. Chiar si asa, daca s-a dus motorul dar si placa, nu cred ca garantia de la motor ar acoperi si placa, daca chiar asta a fost cauza. Cred ca iau un beko cu 5 ani garantie si gata.

#11
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Sa ramana si pentru posteritate :)
Dupa aproape doua luni a venit cineva de la service sa faca o constatare. Se pare ca motorul este bun, a verificat doar electric, mecanic nu avea cum. Pe placa se pare ca sunt mai multe chestii in scurt, problema pare sa fi aparut de la o punte de diode care a facut scurt si a ars mai departe si alte componente. Cost reparatie (placa noua) ~1000 lei. Cred ca va merge la rabla daca nu gasesc rapid un electronist bun sa verifice placa si sa schimbe componentele arse.

#12
GTDONE

GTDONE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 21.06.2012
Poate gasesti online o placa sh mai ieftin cod LG EBR83736026

#13
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Nu prea se gasesc, am gasit un singur anunt pe olx cu dezmembrari, inca nu mi-a raspuns la mesaj, astept. As putea comanda si de pe ali componentele arse, cel care se vede ca e ars deja este pe drum, doar ca nu stiu care mai sunt prajite si nici nu ma pricep sa le aflu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate