Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Am un soricel in casa, dar nu stiu unde

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fUYWZxJaF-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Aceasta capcana este cea mai ok. Posted Image

#20
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Aste-s filme americane...
Da 6 lei pe o punga de grau pentru soareci ruseasca. Pui in capacele de borcan/pet la colturi/usi. Sa nu atingi boabele... Mananca cat pot si apoi mor in somn. Eu asa am scapat de ei anul trecut. O punga a fost suficienta, inca mai am din ea. Unde sunt soarecii morti? Habar nu am. Poate sub dusumea... asta vara nu am simtit niciun miros. Au intrat in casa caini de vanatoare si... nimic.
In perioada asta soarecii cauta locuri mai calde pentru a ierna. Casa este superba...

Edited by adip1962, 19 November 2021 - 20:54.


#21
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010

 sandu222, on 19 noiembrie 2021 - 20:10, said:

Am avut vreo 4 bucati de-a lungul timpului. Pana nu am stat la panda ca un strajer nu am reusit sa-i capturez. Nu functioneaza nici o capcana, nici o boaba de la magazin, nu prezinta interes pentru ei. Am izolat incaperea unde era, sa nu aiba unde fugi si noaptea am stat sa-i prind cu o minge  de cauciuc cat o portocala, mai grea. La inceput sunt foarte rapizi, dar in maxim o ora de fugareala obosesc. Atunci ii prinzi ca se misca greu si ii poti "chiti".
am ras cu lacrimi :))

#22
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adip1962, on 19 noiembrie 2021 - 20:53, said:

Da 6 lei pe o punga de grau pentru soareci ruseasca.
O idee foarte proasta, daca ai soricei prin bucatarie.

#23
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.11.2005
Cursa de la Dedeman si pune un sâmbure de nuca. De seara până dimineața e prins.

#24
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Otravitul nu este o solutie grozava ca nu moare imediat , se duce in ascunzatoare si moare acolo , dupa care iti miroase a mortaciune prin casa .

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 JurasikMan, on 19 noiembrie 2021 - 21:08, said:

Otravitul nu este o solutie grozava ca nu moare imediat , se duce in ascunzatoare si moare acolo , dupa care iti miroase a mortaciune prin casa .
Nici macar asta nu ar fi o mare problema, dar au obiceiul sa care otrava peste tot.

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,507
  • Înscris: 11.03.2006
Pune in cursa unt de arahide. Este, absolut, cea mai buna momeala, ii scoate de oriunde s-au bagat. Inainte, spala capcana cu detergent, arunca pe ea apa fiarta si nu o atinge fara manusi.
Am prins 10 soareci asa. De cand puneam capcana, nu dura mai mult de 10 minute pana veneau. Cand m-am mutat erau deja in casa.
Elibereaza-l mai departe de casa si nu mai lasa usa deschisa.

Edited by cumparator, 19 November 2021 - 21:13.


#27
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Gata, boss te ajut, eu il caut in bucatarie, tu il cauti in sufragerie.

#28
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,331
  • Înscris: 01.09.2021
Cand il prinzi il omori, nu-l eliberezi. Stai linistit, politia animalelor n-o sa-ti faca nimic!

#29
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Cursa cu strachina si nuca ( sau minge mica de cauciuc, in cazul meu ) a functionat pana acum cel mai bine. Acum 1 luna am avut "invazie" din cauza unor lucrari nefinisate corect, iar cu stachina si mingiuta am scos 7 bucati. Dar asta nu mai vine.

As prefera sa nu-i omor, mai ales cu otravuri, am inteles ca unele pisici pot manca soarecele otravit si asta are urmari grave pentru ele. Am multe pisici pe langa casa, si maidaneze si cu stapan.
Daca se impute treaba, pentru ca-i mai aud noaptea si prin coloana de apa, si prin tavanul de rigips si iarna e abia la inceput, voi folosi otrava care-i mumifica. Intentionez sa o arunc pe coloana de apa, nu in curte, sper ca e ok.

Voi incerca sa pun in cursa unt de arahide si slanina. Sau slanina invelita in unt de arahide, de ce nu. Posted Image

#30
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,117
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Q1jV3T8D-d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca aveti invazie aceasta capcana este de top! Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 19 November 2021 - 22:00.


#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,864
  • Înscris: 15.12.2009
Am prins trei şoricei de câmp cu ajutorul curselor adezive (de la Dedeman, dar şi la Hornbach am văzut că există lipici care se pune pe o bucată de carton.)

Cu capcanele am dat greş: hoţomanii furau momeala, iar pe urmă o şuteau.

Nu mi-a picat bine să-i văd cum se zvârcoleau, dar nici să-i rabd în bucătărie nu puteam. Ce să zic, am plecat de acasă în zilele alea, îmi era groază să dau nas în nas cu ei. Viaţa la ţară, mdeh :lol: uite-aşa am devenit eu serial killer.

Şi acum mi se pare că aud zgomote în tavan, venind din pod. Mi s-a spus că e puţin probabil să se fi refugiat acolo peste iarnă, n-au mâncare şi nici apă, iar podul a fost presărat din plin cu grăunţe. Am două aparate în priză de alungat şoareci şi gândaci, dar tot mă apucă spaima uneori că mă trezesc cu vreunul în casă.

N-am alternativă: la frig şi dârdâit în sistem de termoficare n-am chef să mă întorc Posted Image

Aşa că rezist pe poziţii :P

#32
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 10.05.2007
Fix aceeasi problema am si eu acum, a fost in garaj, nu l-am observat la timp si a intrat in casa.
Anul trecut l-am rezolvat cu un motan care l-a prins si eu i-am dat ultimata.
Anul asta motanul a fost plecat si abia azi am observat boabele de soarece pe scari.
Incerc combinatia motan+ lipici si vin cu update.

#33
JOHNNY[1]

JOHNNY[1]

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2007
Cunosc pe cineva care sta la bloc si a gasit un astfel de exemplar, a pus o capcana cu nuca si un castron deasupra, pe gresie! L-a si prins, dar nu stia cum sa-l scoata de acolo, asa ca a invartit castronul vreo 5-6 ore, zicea ca mai avea putin si adormea langa el, dar cand a ridicat castronul ce sa vezi, curgeau apele de pe soricel, nici nu mai misca, era frant (cred ca si el). Aveam si o filmare cu el de cateva minute pe un telefon cu camera VGA, am ras copios, mai era si-n cadrul armatei.
Am avut si eu unul acum vreo 2 ani, adus de la Auchan intr-un brad ambalat in plasa, cand l-am desfacut tussst! pe hol, il auzeam noaptea cum rontaia (nici acum nu am aflat ce). Prima data am incercat cu lipici pentru rozatoare pus pe carton, dar n-am prins decat gandaci de bucatarie, nici nu stiam ca pot trai atatia intr-un apartament, oricum n-a dat randament. Apoi m-am apucat sa citesc pe internet si am gasit pe youtube niste video-uri cu ultrasunete, l-am dat blana sistemul de la SmartTV, dupa 2-3 zile n-am mai auzit de el, cred ca a facut sarbatorile in alta parte. :-)

#34
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

 Naoto, on 19 noiembrie 2021 - 22:07, said:

Viaţa la ţară, mdeh Posted Image

Avem o casa la tara unde nu sta nimeni, mergem doar ocazional. In pod au mai ramas ceva nuci ce au atras invariabil niste soareci. Doar ca aia saracii au fost eliminati. A intrat sotia in camara (de acolo se urca in pod) si a facut un mic stop cardiac cand s-a intalnit cu ditamai bufnita! :D

#35
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,743
  • Înscris: 30.07.2006
Pune mana pe lopata, lasa capcanele. E mai eco.

#36
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 02.07.2019
Va iesi singur in primavara in sir indian cu familia creeata peste iarna.
Daca nu,acum si rapid prins. Unii au idei....mai neortodoxe Posted Image : https://www.facebook...32838733584488/

Edited by Alexiaz, 20 November 2021 - 07:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate