Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Am un soricel in casa, dar nu stiu unde

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#1
drein

drein

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 26.01.2013
Buna!
Va rog sa ma ajutati la gasirea acestui soricel ce nu se arata de vreo 2 zile.
L-am prins intr-o cursa in baia de la etaj, l-am aruncat afara la, sa zicem, nu o prea mare distanta fata de casa si usa, uitata deschisa = dezastru. A ajuns in bucatarie unde a intrat sub mobila. Am pregatit o cursa si am pus cateva seminte intr-un colt sa vad daca dispar. Am montat si doua aparate cu ultrasunete, unul care bate din camera alaturata spre bucatarie si unul pe blat. De aproape 2 zile nu este nicio miscare.
Nu cred ca a avut pe unde sa scape, toate gaurile identificate de la parter au fost astupate acum ceva timp. la fel si gaurile din mobila de la diverse prize sunt sigilate - ca sa exclud varianta cum ca ar fii prin dulapuri.
Cum sa-l scot afara din ascunzatoare? Sa pun mai multe curse? Si care mancare ar fii mai atragatoare pentru el? In cursa am pus o bucatica de carnat care este destul de aromat.


Help Posted Image

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,663
  • Înscris: 23.10.2006
O pisica maidaneza!

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Foloseste niste lipici. E cel mai eficient.

#4
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
exista niste mancare otrava in pliculete .Am folosit eu asa ceva si da rezultate,au murit soriceii.
https://www.emag.ro/...1/pd/DWM5SVBBM/

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,736
  • Înscris: 30.08.2006
Exact
https://www.pestre.r...0046-bio_76416/

#6
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,564
  • Înscris: 08.03.2017
"L-am prins intr-o cursa in baia de la etaj, l-am aruncat afara la, sa zicem, nu o prea mare distanta fata de casa si usa, uitata deschisa = dezastru. A ajuns in bucatarie unde a intrat sub mobila."

Ati devenit prieteni, lasa cusca si nu-l mai speria , va veni la tine Posted Image

Slanina ranceda (sunca cum ii spune in Moldova) , miez de nuca - acestea sunt delicatesuri pentru el .
Exista lipici special care se pune pe un carton impreuna cu o bucata de...ceva , nu este obligatoriu cursa cu arc . Cu un tub poti face capcane prin toate colturile casei.

Edited by ldpe, 19 November 2021 - 20:09.


#7
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,853
  • Înscris: 06.10.2008
Am avut vreo 4 bucati de-a lungul timpului. Pana nu am stat la panda ca un strajer nu am reusit sa-i capturez. Nu functioneaza nici o capcana, nici o boaba de la magazin, nu prezinta interes pentru ei. Am izolat incaperea unde era, sa nu aiba unde fugi si noaptea am stat sa-i prind cu o minge  de cauciuc cat o portocala, mai grea. La inceput sunt foarte rapizi, dar in maxim o ora de fugareala obosesc. Atunci ii prinzi ca se misca greu si ii poti "chiti".

#8
207cc

207cc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 28.02.2021
trebuie sa-l duci la km de casa ca sa nu se mai intoarca. ideal in padure.

#9
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017
Capcana cu strachina si nuca, cea mai eficienta.
Folosesti ca si momeala sunca cu sorici, sa stea fixata in sarma (in video vad ca foloseste un bat, dar e mai buna o sarma groasa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9szkzr5A1lg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Cel mai bine e cu o strachina ca in video, pusa pe o bucata de geam; sarma se fixeaza in nuca iar la celalat capat de agata sunca.
Strachina se sprijina pe nuca: cand soarecele trage de sunca misca nuca si strachina il prinde dedesubt.

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postdrein, on 19 noiembrie 2021 - 19:56, said:

L-am prins intr-o cursa in baia de la etaj, l-am aruncat afara la, sa zicem, nu o prea mare distanta fata de casa si usa, uitata deschisa = dezastru. A ajuns in bucatarie unde a intrat sub mobila.

Nu îți face mustrări de conștiință,  ai mai mulți,  nu doar unul.
Frate,  soră,  din neam.

Două soluții ai.
Capcane lipicioase + grăunțe de otravă.

#11
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostFatCat33, on 19 noiembrie 2021 - 20:16, said:

cand soarecele trage de sunca misca nuca si strachina il prinde dedesubt.
Si dupa aia astepti o saptamana sa moara ca doar nu ridici strachina sa-l prinzi ...
Lipici pe o placa de carton , e sfanta , functioneaza chiar si la soarecii de camp .

#12
JustXXL

JustXXL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 04.03.2020
Vezi si sfaturile de aici:
https://forum.softpe...a-fibra-optica/

#13
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
Sa vezi ce distractiv este sa ai casa cu rigips si sa-l auzi prin pereti-tavan...
Vata de sticla nu-l incurca nicicum. Am gasit un cuib cu ceva pui cand am desfacut un sul de vata...

#14
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,881
  • Înscris: 15.04.2007
https://www.dedeman....p=0&osa=1&upf=1

#15
florinpopa1

florinpopa1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 16.05.2021
Fa rost de o pisica sa il prinda.

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,409
  • Înscris: 29.04.2008

View Postsandu222, on 19 noiembrie 2021 - 20:10, said:

Am avut vreo 4 bucati de-a lungul timpului. Pana nu am stat la panda ca un strajer nu am reusit sa-i capturez. Nu functioneaza nici o capcana, nici o boaba de la magazin, nu prezinta interes pentru ei. Am izolat incaperea unde era, sa nu aiba unde fugi si noaptea am stat sa-i prind cu o minge  de cauciuc cat o portocala, mai grea. La inceput sunt foarte rapizi, dar in maxim o ora de fugareala obosesc. Atunci ii prinzi ca se misca greu si ii poti "chiti".


Coane, dacă miauni și torci te angajez pe post de matza

#17
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 16.10.2017

View PostBaXXXon, on 19 noiembrie 2021 - 20:20, said:

Si dupa aia astepti o saptamana sa moara ca doar nu ridici strachina sa-l prinzi ...
Lipici pe o placa de carton , e sfanta , functioneaza chiar si la soarecii de camp .

Pai daca nu vrei sa-l omori....  il "versi "intr-o cutie si-i dai drumul, dar undeva mai departe de casa..
Sau in curte la vreun vecin, sa-i faci o bucurie.

#18
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View PostFatCat33, on 19 noiembrie 2021 - 20:34, said:

Pai daca nu vrei sa-l omori....  il "versi "intr-o cutie si-i dai drumul, dar undeva mai departe de casa..
Sau in curte la vreun vecin, sa-i faci o bucurie.
Asta 100% Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate