Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Gaura prin colt in demisol din boltari beton?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012
Va multumesc mult pentru pareri!

La fundatie nu am ajuns, am fost pana acum cu un inginer specializat in structuri de lemn care a batut in boltari si spunea ca par a avea destul beton, un inginer constructii caruia i-a placut casa si un structurist care imi arata la tot pasul ca asta si asta e neconform Posted Image

E o constructie destul de ciudata, atat de ciudata si cu atat de multe puncte problematice incat cred ca ajuta sa vin cu mai multe detalii si poze.

Atasez aici un numar mare de poze, atat cu casa in ansamblu cat si cu partile cele mai nasoale.

Probleme principale:

1) La demisol a explodat cazanul vechii centrale pe lemn, deci a fost incendiu

2) La mansarda a avut inundatii din cauze acoperisului vechi, fostul proprietar a schimbat acoperisul si terasa (se vede si in foto)

3) Dupa cum se vede in unele imagini, casa are o anexa lipita de ea, acel garaj + terasa si o pivnita. E practic un L atasat casei, liniuta mica de la L fiind pivnita unde... o alta problema, s-a prabusit placa. Probabil a cazut structura de lemn de sub ea dupa incendiu (s-a rupt grinda) si fiind beton deci greu, nu a rezistat. Doar o ipoteza

Vrem sa o facem locuibila permanent pentru doua familii, cu demisolul spatiu comun.

Are intrari separate la demisol (un demisol mic si unul mare, legat de acea anexa), la etaj si la mansarda.

Edited by statusquo, 20 November 2021 - 14:04.


#20
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Fereasca Sfantu ce cotet , sper ca ai cumparat proprietatea la pret de teren si struto-camila aia  a fost bonus !
Imi pare rau, dar trebuie sa-ti spun sincer ca nu merita reparat nimic ci pur si simplu deconectata de la utilitati si facut un foc mare .

Ca sa o pui la punct sa fie locuibila te costa mai mult decat daca refaci totul de la zero.

#21
statusquo

statusquo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 18.03.2012

 BaXXXon, on 20 noiembrie 2021 - 15:57, said:

Fereasca Sfantu ce cotet , sper ca ai cumparat proprietatea la pret de teren si struto-camila aia  a fost bonus !
Imi pare rau, dar trebuie sa-ti spun sincer ca nu merita reparat nimic ci pur si simplu deconectata de la utilitati si facut un foc mare .

Ca sa o pui la punct sa fie locuibila te costa mai mult decat daca refaci totul de la zero.

Exact asta a fost rationamentul cand am luat-o, pretul terenului. Majoritatea pozelor sunt facute atunci, cumva le-am facut in cele mai nasoale locuri ca sa ma conving sa nu o cumpar.

In schimb, nu as darama-o pentru ca acum vreo 10 ani, s-a investit si in interior: instalatie electrica refacuta complet si binisor pe cupru (inclusiv tablou separat pe fiecare nivel, disjunctor + mcburi), tevaraie cupru tot asa binisor facuta, gresie faianta medie in bai.

Inclusiv casa in sine... cand era noua, acum 20 si un pic de ani, le pare rau si vecinilor ca era casa cea mai frumoasa din sat.

Acum a ajuns intr-o stare jenibila.

Inteleg sfatul cu demolatul, dar am sa o pastrez. Si imi dau seama ca s-ar putea sa imi blestem zilele.

Edited by statusquo, 20 November 2021 - 16:07.


#22
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021
Recuperezi ce se poate recupera , conductori , tabla , lemn neafectat si la restul dai foc . Crede-ma ca o sa ajungi la vorbele mele peste luni sau ani daca pastrezi cosmelia si te apuci de peticit . Sa pui pe hartie tot , absolut tot ce investesti si ai sa vezi ca te-ai inselat .
Din pacate multi nu realizeaza ce inseamna sa peticesti mereu si mai ales sa stai cu frica in san ca daca cade, se rupe , pusca . se surpa ceva .

#23
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
E interesanta casuta. Initial cred ca arata mult mai bine decat multe dintre casele construite actual. Problema e ca e foarte degradata si nu stii ce are in structura de rezistenta daca placa aia s-a prabusit atat de usor. E foarte neobisnuit sa te bazezi pe grinzi de lemn pentru a sustine o placa de beton. Din ce vad eu acolo, armatura pare a fi de "forma" mai mult.

Daca ai mult timp la dispozitie si bani de bagat, cred ca o poti scoate la lumina in 2-3 ani (depinde si de ce ajutoare ai).
Eu nu m-as incumeta sa o salvez din ce se vede in poze. In schimb ar fi multe materiale valoroase care s-ar putea recupera de acolo (lemn in special).

Edited by romeo_id, 21 November 2021 - 14:57.


#24
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 statusquo, on 20 noiembrie 2021 - 16:02, said:

Exact asta a fost rationamentul cand am luat-o, pretul terenului. Majoritatea pozelor sunt facute atunci, cumva le-am facut in cele mai nasoale locuri ca sa ma conving sa nu o cumpar.

In schimb, nu as darama-o pentru ca acum vreo 10 ani, s-a investit si in interior: instalatie electrica refacuta complet si binisor pe cupru (inclusiv tablou separat pe fiecare nivel, disjunctor + mcburi), tevaraie cupru tot asa binisor facuta, gresie faianta medie in bai.

Inclusiv casa in sine... cand era noua, acum 20 si un pic de ani, le pare rau si vecinilor ca era casa cea mai frumoasa din sat.

Acum a ajuns intr-o stare jenibila.

Inteleg sfatul cu demolatul, dar am sa o pastrez. Si imi dau seama ca s-ar putea sa imi blestem zilele.
Daca placa aia de beton era facuta ca lumea, nu se darama singura.
Nu se pun grinzi din lemn ca sprijin pentru o placa de beton.
Ideea ca [,] casa e facuta fara a tine cont de niste principii de baza.
Poti s-o pastrezi in acte, si sa-ti iei autorizatie de constructie pentru ''consolidare, re-compartimentare'', iar in fapt sa-ti faci alta.

#25
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Hunor_66, on 21 noiembrie 2021 - 22:56, said:

Poti s-o pastrezi in acte, si sa-ti iei autorizatie de constructie pentru ''consolidare, re-compartimentare'', iar in fapt sa-ti faci alta.
Am vazut ca se practica asta. Pare o solutie ingenioasa, ca reactie la birocratia excesiva.

#26
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Si intens practicata. Ti-o recomanda arhitectul la care te duci pentru proiect...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate