Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Deblocare bootloader

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Telefon XIAOMI Mi 11 Lite
https://en.miui.com/...ownload_en.html
Nu pot instala Mi Unlock.
Cum trebuie procedat ? Ii conditionata instalarea de ceva ?
Va multumesc.

#2
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
trebuie deblocat la ei, dureaza peste o saptamana.
gasesti info usor.

#3
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
instalezi aplicatia, iti creezi un cont la ei, aplici pt unlock, astepti fix 7 zile, la secunda si abia dupa poti sa ti-l deblochezi

#4
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,940
  • Înscris: 18.09.2008

View Postghita_49, on 19 noiembrie 2021 - 12:41, said:

Cum trebuie procedat ? Ii conditionata instalarea de ceva ?

Cum spun si colegii, trebuie sa astepti 7 zile. Nu poti sa-i deblochezii bootloader-ul imediat.

#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
Trebuie sa-ti asumi pierderea aplicatiilor bancare si nici posibilitatea de a mai face plati cu telefonul sau de-al mai revinde. Daca era un telefon antic merita deblocarea.
Cineva care l-a deblocat poate sa confirme daca e asa. Cu Samsungul pot confirma ca nu se mai poate aduce la starea de dinainte.

Edited by Leo2006, 19 November 2021 - 15:56.


#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Pe Xiaomi nu-i nici o problema legata de aplicatiile bancare, cel putin pe firmware-urile stock, cu bootloader-ul blocat la loc, evident. Sau folosind cele mai noi release-uri de la xiaomi.eu, care "ascund" faptul ca bootloader-ul e deblocat.
Daca vrei sa-ti pui un firmware stock (de la mama lui de Xiaomi) de prin alte zone geografice, la Xiaomi trebuie sa deblochezi bootloader-ul. Iti deblochezi bootloader-ul, flash-uiesti fimware stock de Indonezia sa spunem, blochezi la loc bootloader-ul si gata, telefonul e ca nou.
Daca vrei sa revii la firmware-ul de Europa (EEA-ul), deblochezi iar bootloader-ul, flash-uiesti firmware-ul dorit, blochezi iarasi bootloader-ul si e iar ca nou Posted Image
Blocarea si reblocarea bootloader-ului din cate stiu eu, pana la modelele din anul asta nu "lasa" urme in telefon ca la Samsung.

Doar pentru prima deblocare de bootloader trebuie sa astepti, ulterior nu mai trebuie sa astepti, dar trebuie sa folosesti tot timpul acelasi tool de la Xiaomi si acelasi cont pe telefonul deblocat.

Pasii pentru a debloca bootloader-ul sunt simpli:
1. Trebuie sa ai cont la ei, intra in telefon si vezi la Settings -> Mi Account (aici trebuie sa ai un cont, neaparat sa tii minte user-ul si parola, ca vei avea nevoie de ele!!!) Tot acest cont il vei folosi si la deblocare. Atentie ca trebuie sa specifici pe undeva si numarul tau telefon, nu mai stiu exact pe unde, eventual intra pe https://i.mi.com/ intr-un browser pe PC si seteaza-ti acolo numarul de telefon
2. Trebuie sa folosesti aplicatia de la Miui pentru deblcoare, nu prea merg alte aplicatii, din pacate trebuie sa folosesti Windows ca sistem de operare, descarca arhiva de aici: https://en.miui.com/...ownload_en.html
3. Dezarhiveaza ce-ai descarcat. Nu ai ce instala, arhiva contine toate dependintele necesare.
4. Ruleaza executabilul "batch_unlock.exe"
5. Logeaza-te cu contul Miui de la punctul 1 ("Sign in") Atentie s-ar putea sa-ti ceara sa introduci un cod primit prin SMS, e asa patesc, pentru validarea accesarii contului. Poti din cate stiu pe la punctul 1 sa setezi sa primesti pe email codul asta, da' nu sunt sigur, tre' incercat/verificat, la mine e cu validare prin cod SMS.
6. Conecteaza telefonul in modul Fastboot:
  6.1. da-i power off
  6.2. USB la PC, fara a avea telefonul conectat la cablu (foloseste cablul din pachetul telefonului)
  6.3. apasa si ramai cu degetul apasat pe butonul de Volum -
  6.4. conecteaza celalalt capat al cablului USB la telefon (stai cu degetul si pe buton)
  6.5. asteapta pana pe ecranul telefonului apare "FASTBOOT"
7. Ar trebui in aplicati de deblocat bootloader-ul sa-ti apara in lista telefonu tau
8. Da-i "unlock" si vezi ce-ti zice, cel mai probabil prima oara iti va afisa ca trebuie sa astepti X ore. Atunci trebuie sa revii dupa aceste X ore. Nu-ti reseta telefonul, nu-ti sterge din telefon contul Miui. Nu-ti instala si nici seta prea multe chestii, ca la deblocarea si reblocarea bootloader-ului se reseteaza la setarile din fabrica telefonul.

Completare ulterioara:
Am uitat sa specific ca este totusi necesar sa aveti instalate drivere pentru ca Windows-ul sa recunoasca telefoanele conectate in modul Fastboot: http://www.getdroidt...oot-on-windows/

Edited by Ciubex, 29 November 2021 - 18:54.
Am uitat de drivere!


#7
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007

View PostLeo2006, on 19 noiembrie 2021 - 15:55, said:

Trebuie sa-ti asumi pierderea aplicatiilor bancare si nici posibilitatea de a mai face plati cu telefonul sau de-al mai revinde. Daca era un telefon antic merita deblocarea.
Cineva care l-a deblocat poate sa confirme daca e asa. Cu Samsungul pot confirma ca nu se mai poate aduce la starea de dinainte.
-Eu folosesc de la aparitia pe piata Xiaomi note 8 pro,telefon cu bootloader deblocat si soft Indonesia.Fac orice aplicatie bancara cu el.
-Am si Xiaomi note 3 pro,telefon care a avut de la nascare inregistrarea apelurilor.Nu deranjeaza nici asta aplicatiile bancare.

#8
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005

View PostLeo2006, on 19 noiembrie 2021 - 15:55, said:

Trebuie sa-ti asumi pierderea aplicatiilor bancare si nici posibilitatea de a mai face plati cu telefonul sau de-al mai revinde. Daca era un telefon antic merita deblocarea.
Cineva care l-a deblocat poate sa confirme daca e asa. Cu Samsungul pot confirma ca nu se mai poate aduce la starea de dinainte.
Fals, nu e samsung. E safe si acoperit de garantie. Nu se blocheaza nici o aplicatie bancara.

#9
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
@Ciubex.Eu am contul MIUI de la deblocarea Xiaomi note 8 pro,deblocare pe care am facut-o,la care pas cu pas am facut un fisier.Acel fisier nu-l mai gasesc.Iti multumesc pentru aceasta postare.Oricum "cererea"de delocare ii trimisa,mai astept o saptamana.
Am gasit pe internet alte proceduri dea sari peste aceste 7 zile de asteptare,drept sa spun nu prea am mare incredere in ele,asa ca.....

#10
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,003
  • Înscris: 20.06.2005
Așteaptã, nu e safe sa execuți pasii aia. Nu reseta telefonul intre timp, nu-ți schimba userul de la mi, nu refa cererea de unlock.

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Sincer sa fiu, eu am incercat sa sar peste cele 7 zile de asteptare pentru deblocarea telefonului meu actual, un xiaomi mi 10 ce mi l-am luat in decembrie anul trecut. Am apelat de vreo cateva ori aplicatia oficiala pentru deblocare in intervalul celor 7 zile si tot imi scria sa mai astept, nu mi s-a resetat contorul, dar nici nu am resetat telefonul si nici nu am sters din telefon contul Miui inregistrat pentru debocare (e oricum contul personal).
Nu am reusit nici cum sa-i fentez :)
Cred ca se poate debloca folosind alte tehnici, poate punand telefonul in EDL mode, caz in care se folosesc alte conturi speciale de la Xiaomi, nu stiu. Oricum, pentru 7 zile nu are rost sa-ti bati capul, plus ca a doua oara o nu o sa mai astepti pentru deblocare. Si astfel iti folosesti contul tau, la nevoie sa-l ai la dispozitie pentru deblocare.
Cat legat de pasii pentru deblocare, ei bine, ei pot diferi de la o generatie la alta, trebuie sa citesti de pe net paginile oficiale si sa urmezi pasii oficiali.
Spre exemplu mai demult nu era tool-ul asta ce-i acum disponibil, care permite deblocarea mai multor telefoane in acelasi timp, cred, ca altfel nu-i vad rostul la lista de telefoane.
Asa de dragul discutiei, uite pe pagina asta o lista cu aplicatiile mai vechi, alea permiteau deblocarea unui singur telefon intr-o sesiune: https://c.mi.com/thr...262302-1-0.html

Attached Files


Edited by Ciubex, 19 November 2021 - 17:39.


#12
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007

View PostCiubex, on 19 noiembrie 2021 - 16:47, said:

...6. Conecteaza telefonul in modul Fastboot:
      6.1. da-i power off
      6.2. USB la PC, fara a avea telefonul conectat la cablu (foloseste cablul din pachetul telefonului)
      6.3. apasa si ramai cu degetul apasat pe butonul de Volum -
      6.4. conecteaza celalalt capat al cablului USB la telefon (stai cu degetul si pe buton)
      6.5. asteapta pana pe ecranul telefonului apare "FASTBOOT"
7. Ar trebui in aplicati de deblocat bootloader-ul sa-ti apara in lista telefonu tau
8. Da-i "unlock" si vezi ce-ti zice, cel mai probabil prima oara iti va afisa ca trebuie sa astepti X ore. Atunci trebuie sa revii dupa aceste X ore. Nu-ti reseta telefonul, nu-ti sterge din telefon contul Miui. Nu-ti instala si nici seta prea multe chestii, ca la deblocarea si reblocarea bootloader-ului se reseteaza la setarile din fabrica telefonul.


Am urmat pasii de mai sus.Degeaba ii dau clic pe"unlock",nu se vede nici un efect.Poate stii vreo solutie,nu cred ca n-ar trebui sa fie ceva sa duca la deblocarea  bootloaderului.

Attached Files


Edited by Ciubex, 29 November 2021 - 18:38.


#13
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,870
  • Înscris: 03.02.2005
Din cate vad eu la tine telefonul nu este recunoscut de sistemul de operare.
Ma gandesc ca totusi trebuie niste drivere.
Cand conectezi telefonul in modul Fastboot la PC auzi vreun sunet?
https://www.getdroid...oot-on-windows/
In momentul in care conectezi telefonul in modul Fastboot la PC, in Windows, in Device Manager ar trebui sa-ti apara: Android Phone -> Android Bootloader Interface.
Iar telefonul tau trebuie de asemenea sa apara in lista din Unlock Tool.

Attached Files


Edited by Ciubex, 29 November 2021 - 18:52.


#14
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,392
  • Înscris: 25.10.2008
Daca ai instalat driverwlw, schimba cablul si portul usb

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate