Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Clauza de formare profesionala- incetare C.I.M. perioada de proba

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Roby_Alien

Roby_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 11.05.2011
Salutare.

Am și eu nevoie de o părere avizata asupra următoarei situații, întrucât nu am găsit o speță similara pe internet.

Un angajat care a beneficiat de formare profesionala, fiind cuprinsa si o clauza in acest sens în C.I.M. dar căruia i-au fost încetate raporturile de munca în cadrul perioadei de proba și în temeiul articolului care reglementează aceasta posibilitate în perioada de proba, mai este obligat la restituirea cheltuielilor survenite cu formarea profesionala?

In mod normal clauza spune ca angajatul are obligația de a nu intentiona sa demisioneze timp de o anumita perioada.
Aceleași prevederi se aplica în cadrul concedierii disciplinare sau a arestării preventive.

Ideea e, dacă angajatul a fost de buna-credinta, iar angajatorul a încetat contractul prin flexibilitatea perioadei de proba, mai poate fi angajatul obligat sa plătească cursurile ?


Mulțumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu cred, daca angajatul si-a onorat obligatiile contractuale de munca.

Edited by pasilla, 18 November 2021 - 18:39.


#3
troluldeservici

troluldeservici

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 14.11.2021
nu ii va mai cere bani pe curs, deoarece l-au dat ei afara in perioada de proba.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

 Roby_Alien, on 18 noiembrie 2021 - 18:31, said:


In mod normal clauza spune ca angajatul are obligația de a nu intentiona sa demisioneze timp de o anumita perioada.


daca fix asa e formulata clauza poti sa ii faci cinste cui a conceput prostia aia de contract

#5
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019

 Roby_Alien, on 18 noiembrie 2021 - 18:31, said:

In mod normal clauza spune ca angajatul are obligația de a nu intentiona sa demisioneze timp de o anumita perioada.

Clauza cere poate sa nu demisionezi. C-ai vrea tu s-o faci dar o tii pentru tine nu intereseaza pe nimeni.

#6
Roby_Alien

Roby_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 11.05.2011
Îmi cer scuze pentru exprimare, fiind pe graba am fost neatent. Este vorba de a nu avea inițiativa încetării raporturilor de munca cuprinsa în perioada stipulata în cadrul clauzei respective.

Cert este ca raporturile de munca au fost încetate in temeiul reglementării perioadei de proba, fără a avea ce se imputa ( neîndeplinirea obligațiilor,  absente  etc) de unde eu personal deduc ca obligațiile angajatului au fost îndeplinite, deci clauza nu I se poate impune.

#7
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,509
  • Înscris: 02.09.2006

 __Dan__, on 18 noiembrie 2021 - 19:35, said:

Clauza cere poate sa nu demisionezi. C-ai vrea tu s-o faci dar o tii pentru tine nu intereseaza pe nimeni.
Aiurea! demisia este un act unilateral si poaate fi adusa la cunostinta angajatorului oricind. Prin demisie, angajatorul este informat, nu i se cere parerea, exceptind demisia cu acordul partilor.

-nu trebuie platit nimic!

Edited by tytysor, 18 November 2021 - 19:54.


#8
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
eu cred ca firma respectiva i-a facut un curs intern si i-a bagat pe gat angajatului clauza asta de formare profesionala.
acum fie ala a fost atat de prost incat l-a dat firma afara, fie a facut pe prostul incat sa il dati voi afara, dar in perioada a fost dat afara de firma, nu a ales el sa plece.
la cum e formulat contractul ala cred ca nu are ce ii imputa angajatului ca nu a plecat el.
chiar daca ar fi fost facut bine contractul singura modalitate de a recupera banii era sa ii retineti din salariu. ca la dat in judecata o sa dureze mult si daca ala are un avocat bun posibil ca firma sa nu obtina nimic.

#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 Roby_Alien, on 18 noiembrie 2021 - 18:31, said:

....Un angajat .....căruia i-au fost încetate raporturile de munca în cadrul perioadei de proba
ce inseamna "i-au fost incetate" ?
a decis el sa plece, a decis firma sa-l dea afara?
conform art. 198 din codul muncii, angajatul poate fi obligat sa plateasca eventualele cursuri de formare profesionala doar daca alege el sa plece din firma (prin demisie)

Quote

Art. 198 .
(1) Salariatii care au beneficiat de un curs sau un stagiu de formare profesionala, in conditiile art. 197 alin. (1), nu pot avea initiativa incetarii contractului individual de munca pentru o perioada stabilita prin act aditional.
(3) Nerespectarea de catre salariat a dispozitiei prevazute la alin. (1) determina obligarea acestuia la suportarea tuturor cheltuielilor ocazionate de pregatirea sa profesionala, proportional cu perioada nelucrata din perioada stabilita conform actului aditional la contractul individual de munca.
(4) Obligatia prevazuta la alin. (3) revine si salariatilor care au fost concediati in perioada stabilita prin actul aditional, pentru motive disciplinare, sau al caror contract individual de munca a incetat ca urmare a arestarii preventive pentru o perioada mai mare de 60 de zile, a condamnarii printr-o hotarare judecatoreasca definitiva pentru o infractiune in legatura cu munca lor, precum si in cazul in care instanta penala a pronuntat interdictia de exercitare a profesiei, temporar sau definitiv.

 overseas, on 18 noiembrie 2021 - 19:12, said:

daca fix asa e formulata clauza poti sa ii faci cinste cui a conceput prostia aia de contract
codul muncii contine o formulare similara, vezi articolul citat mai sus

#10
Roby_Alien

Roby_Alien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 11.05.2011
Raporturile au fost încetate la inițiativa angajatorului, așadar din ce vad mai sus, angajatul este exonerat de plata. Multumesc!

#11
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013
Vezi ca "formarea" la locul de munca, nu se considera curs si nu intra sub incidenta legii. Cursul trebuie sa fie autorizat, efectuat pe un instructor/profesot cu atestat de formator. Am o prietena careia o firma de accounting a incercat sa ii bage pe gat cheltuielile cu formarea profesionala in strainatate - care nu a fost formare ci munca in birul firmei  respective. Iti sugerez sa iei legatura cu un avocat, in mod sigur firma isi va baga mintile in cap.

Ar fi util sa investigheze cineva daca firma respectiva chiar angajeaza pe cineva, sau se foloseste de noii angajati pt a le "vinde" cursuri de formare, taxandu-i dupa terminarea perioadei de proba cand acestia raman fara servici si cu o factura piperata.

#12
gelublabla

gelublabla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,091
  • Înscris: 06.01.2005

 tytysor, on 18 noiembrie 2021 - 19:52, said:

Aiurea! demisia este un act unilateral si poaate fi adusa la cunostinta angajatorului oricind. Prin demisie, angajatorul este informat, nu i se cere parerea, exceptind demisia cu acordul partilor.

-nu trebuie platit nimic!

Hai ca esti haios:
"demisia este un act unilateral" + "demisia cu acordul partilor."

Si nu mai fi asa categoric in formulari! Daca angajatul  a facut o forma de scolarizare/specializare/certificare,  pe banii angajatorului, in baza unui contract aditional la CM, cu clauza de despagubire in caz de plecare voluntara a angajatului acesta din urma trebuie sa plateasca contravaloarea scolarizarii (probabil ca se calculeaza un cuantum, ib functie de ce se scrie in actul aditional)

http://www.drmuncii....uri.php?id=4145

Daca incetarea contractului de munca se face din initiativa angajatorului in mod normal angajatul nu mai trebuie sa plateasca nimic.

Edited by gelublabla, 18 November 2021 - 21:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate