Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum e viata in Calgary?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#55
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Mango, baga un ochi aici.
https://www.reddit.c...tm_source=share

#56
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
this is gold.

#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015
Oriunde in lumea asta e nasol daca nu-ti ajung banii

#58
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
https://www.reddit.c...tm_source=share

#59
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu uita !

Attached Files


Edited by Rosebud09, 09 January 2022 - 04:37.


#60
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nevasta-mea a primit rezidenta permanenta iar eu am acceptat oferta, asa ca mergem in Calgary in martie. Am urmarit cu atentie vremea si mi se pare groaznica. Planul e sa stam un an acolo si pe urma sa plecam cu prima ocazie spre Vancouver, sau poate Toronto, depinde de joburi vor fi. Cum supravietuiesc un milion si de oameni acolo o sa supravietuim si noi. Obligatoriu o sa cumpar masina si am sa caut un apartament cu parcare subterana, daca exista asa ceva acolo si e rezonabil. Eu o sa lucrez de acasa in mare parte. Pe nevasta-mea va trebui sa o duc la slujba, daca isi gaseste ceva, si pe fiica la gradinita, desi sper ca la valurile de frig sa mai opreasca gradinita. Faptul ca sunt casele affordable nu ma incalzeste din moment ce nu ma vad trai acolo multi ani. La fel cu natura frumoasa din jur, poate e OK 3-4 luni pe ani, dar in rest nu e pentru mine. Va fi o experienta de viata si un punct de plecare, nu ma obliga nimeni sa stau undeva unde nu-mi place. Dar poate ca nu va fi chiar asa rau. vom tari si vom vedea.

#61
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmangoshake, on 09 ianuarie 2022 - 09:25, said:

Nevasta-mea a primit rezidenta permanenta iar eu am acceptat oferta, asa ca mergem in Calgary in martie. Am urmarit cu atentie vremea si mi se pare groaznica. Planul e sa stam un an acolo si pe urma sa plecam cu prima ocazie spre Vancouver, sau poate Toronto, depinde de joburi vor fi. Cum supravietuiesc un milion si de oameni acolo o sa supravietuim si noi. Obligatoriu o sa cumpar masina si am sa caut un apartament cu parcare subterana, daca exista asa ceva acolo si e rezonabil. Eu o sa lucrez de acasa in mare parte. Pe nevasta-mea va trebui sa o duc la slujba, daca isi gaseste ceva, si pe fiica la gradinita, desi sper ca la valurile de frig sa mai opreasca gradinita. Faptul ca sunt casele affordable nu ma incalzeste din moment ce nu ma vad trai acolo multi ani. La fel cu natura frumoasa din jur, poate e OK 3-4 luni pe ani, dar in rest nu e pentru mine. Va fi o experienta de viata si un punct de plecare, nu ma obliga nimeni sa stau undeva unde nu-mi place. Dar poate ca nu va fi chiar asa rau. vom tari si vom vedea.

Poti avea apartament cu parcare langa bloc.
Majoritatea masinilor acolo au incalzitor pentru motor. Pur si simplu o bagi in prinza cand ajungi acasa.
Felicitari.

Si Toronto, insa in special Vancouver au preturi de te usuca.
Vremea in Calgari sotiei i-ar placea mai mult decat in Vancouver unde ploua mult

#62
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
Mango, felicitari.
Gradinita nu se inchide de frig.
Am avut aici o perioada de cam trei saptamani cu frig extrem pentru Calgary. Pare ca se se incalzeste acum.
Am petrecut trei ierni in Quebec, mi s-a parut mai nasol acolo.


#63
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Este mai nasol in QB din cauza umiditatii crescute. Precipitatii dese, multa gheata.
In AB este destul de diferit din cauza ca in mod obisnuit este umiditate mult mai scazuta in aer, ceea ce face ca extremele de cald (+35 e obisnuit) ca si cele de frig sa fie mult mai usor de suportat. In plus este vorba de altitudine: Calgary e pe la 1000 metri, Edmonton 700, etc, deci regiunea in general este practic un podis inalt.
Posibil ca la inceput, in primele luni (noroc ca veniti in iarna, martie este inca plina iarna) ati putea avea nevoie de ceva picaturi ptr nas, ceva mai mult lichide, dar in scurt timp va adaptati si uitati de astea.

Parcari subterane in Calgary: toate blocurile inalte/ high rise au parcari subterane, dar celelelalte foarte rar. Casele cam toate au garaj.
Masinile au acel termoplonjor (nu uita sa intrebi si sa-l verifici) si este priza la locul de parcare afara. Pentru masinile noi nu e chiar nevoie, unele nici nu au , dar e bine sa fi atent, fara masina atunci cand ai nevoie chiar ai inurcat-o, vei vedea ce inseamna distantele acolo.
Cu locuitul: cauta sa fi acolo unde nu trebuie sa treci raul (north of downtown), centrul sau chiar drumul expres Deerfoot N-S, la ore de varf e prea aglomerat, parca ai fi in Europa. Altfel e Ok, dupa masa in centru esti doar tu, turnurile si vantul.

#64
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Am inceput sa ma uit dupa locuinta. O sa stam la un motel sau airbnb la inceput, ca nu am incredere sa trimit bani si inchiriez pe nevazute. In Toronto as fi avut prieteni la care sa stau, in Calgary nu am si chiar daca probabil as gasi vreo conexie, nu vreau sa-mi creez obligatii inutile. Initial ma gandisem la zona de NE, pentru ca e diversa si ar fi o experienta interesanta, dar se pare ca fiind o zona de low income atrage multe probleme. Nu suntem genul sa locuim in suburbie, dar nu suntem nici setati pe downtown. Pentru mine e important sa fie cald inauntru (sa-mi pot seta eu temperatura), sa fie luminos (de preferat ferestre mai mari orientate spre sud) si sa nu trebuiasca sa curat zapada de pe masina. Pentru nevasta probabil ar fi placut sa fie aproape de shopping (un supermarket), iar pentru fetita ar fi bine aproape de gradinita si de un parc loc de joaca. O sa inchiriez o masina si o sa cautam cateva zile si vedem ce gasim. Informarea prealabila e foarte buna, dar realitatea de pe teren poate fi diferita. Mobila o sa iau probabil de la Ikea iar de-ale casei de la WalMart. Internet si Phone sunt importante sa le am repede. O sa o iau de la capat cu driver license si dupa ce inscriu fiica la gradi si cumnparam masina si asigurare, suntem cam gata, sper sa rezolv totul in maxim o luna. Ce-a mai nasoala parte e ca euro s-a dus la vale, eu contam pe curs de 1.5 si acum e 1.43 si nu stiu cat va fi in martie.

#65
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
Nu exista suburbie - cel putin asa cum se intelege in Ro, cam oriunde este decent si acces apropiat adica walking distance pana la un shopping center. Mai degraba sa eviti ferestrele spre sud sau mai ales spre vest, la etaj pentru ca va fi foarte cald vara, soarele nu se ridica asa sus pe cer plus ca e prezent si dupa 10 PM.
Toate cartierele au cel putin un parc de joaca, scoala, daycare usor de ajuns dar e greu sa dai copil la scoala in alt loc pentru ca asa vrei sau ai auzit ca e mai bine acolo. Trebuie un motiv.

Un aspect in Calgary, deosebit de alte orase in CAN este ca sunt mai putini pomi, vegetatie in general prin cartiere. Afara de zona centrala si cateva altele mai indepartate, nu e prea bine la aspectul acesta (oricum e mai bine ca in Ro), e mai mult vant pe strazi, in special la inceputul anului. Este vorba de acel vant numit Chinook, care bate ca printr-un tunel in regiune, e un vant caldut iarna care mai topeste ceva zapada temporar dar poate aduce variatii de temperatura de zeci de grade in mai putin de o zi, daca nu cateva ore. Se par ca anumite persoane capata dureri de cap, cu timpul se atenueaza.

#66
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007
Cand alegi unde inchiriezi sau cumperi o casa  alege un loc cu o scoala buna, chiar daca fetita ta e la gradinita acum. Nu stii cand o sa te muti asa ca mai bine alege de la inceput ceva bun pentru ca tranzitia se face mai usor de la kindergarden la grade1 daca esti deja acolo. E mult de dezbatut dar sunt differente f. mari chiar daca multi zic ca scolile sunt toate bune.

Scoli bune in Calgary:

Master's
Renert
Webber
Rundle College

Edited by KING_99, 11 January 2022 - 04:12.


#67
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 05.02.2007
Asa e viata in Calgary
https://twitter.com/...937346533834752

https://twitter.com/...437012983689216

#68
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

 elless, on 16 august 2023 - 17:59, said:



La ce buze si unghii are nu are  cum sa ii ajunga banii.. si cealalta.... 40k pe an facem acum 20 de ani cand am venit in Canada fara sa stiu prea bine engleza.... Nu zic ca nu e scumpa Canada dar cred ca pretentiile unora sunt cam mari fata de eforturile depuse.

Alberta e inca destul de ieftina asa ca nu se aplica.

Uite-l si pe asta cum se plange ca abia a venit ca si refugiat, face $145k pe an si traieste de la paycheck la paycheck:)

https://www.reddit.c...atch_in_canada/

Edited by KING_99, 17 August 2023 - 02:57.


#69
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Da, ucrainienii sunt plini de fite si au pretentia sa o duca ca si localnicii din prima zi. Cu toate astea sunt ajutati enorm si tot stramba din nas. Asta in UK cel putin.

#70
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 08.01.2021
În BE se pare ca au o groaza de scutiri de taxe, fac dumping și au început să mârâie antreprenorii locali care plătesc la taxe de-i hatana. N-am idee cât e real și cât propaganda.

#71
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,882
  • Înscris: 29.01.2019
Astea sint genul care se lamenteaza ca sistemul e prost, dar pierd timp pe tiktok.

Plus, ce angajator mai e interesat de cineva care trage un f-bomb la fiecare 10 secunde?

Edited by rigmarole, 17 August 2023 - 17:07.


#72
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009
E inca ieftin in Calgary fata de alte orase mari (Toronto si Vencouver si aria lor metropolitana).
In primul rand locuintele, diferenta poate fi de 2-3 ori iar cum ratele la imprumuturile imobiliare au crescut, spre fericirea sectorului bancar, cetatenii au probleme mari, au de platit de ex peste 4000 de dolari rata lunara la un apartament obisnuit.
Acum ca sa se poata plati, bancile au acceptat modificarea contractului, pe 30-35 de ani.
Problemele vin insa de la conducerea inepta de la Ottawa, unde idiotul narcisist inca e la butoane, secondat, de fapt manipulat de o individa cu Harvard (si cu mama ucrainiana). Efectiv astia distrug Canada, de care evident nu le mai  pasa, in favoarea lumii a treia.

Cat despre ucrainieni, care au venit in valuri si plini de pretentii (eroi planetari, pupati in fund de mai toti liberalii interesati de viitori votanti), asta difera sensibil fata de cei veniti mai demult, care erau mai la locul lor. In scurt timp insa mai toti s-su radicalizat, ce-i urau inainte pe rusi acum ura a devenit obsesie, se razbuna si pe descendentii rusilor, fugiti de zeci de ani, vinovati doar pentru ca au cumva acea origine. Asa, la intamplare, probabil dupa modelul de “acasa”.

Oricum, mai bine sa vina un milion de ucrainieni aici, decat un milion de arabi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate