Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cum e viata in Calgary?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postadisz, on 19 noiembrie 2021 - 11:22, said:

Ce fain
Totusi nu-mi dau seama cum de pot trai oamenii aia cu zapada/gheata pe sosele si pe trotuare iar maimutele europene cu drepturi nu

Se numeste competenta, responsabilitate, educatie.
Acolo voteaza mai multi de 30% pentru ca stiu ca daca nu voteaza politicienii isi bat joc de ei.
Romanii nu striu si nu cred asta, asa cum nu cred nici in COVID, acelasi gen

#38
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,453
  • Înscris: 24.02.2017
Nu mai ridica in slavi politicienii Canadieni pentru ca ....  sunt departe de ce ar trebui sa fie.

#39
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBogotta, on 19 noiembrie 2021 - 14:34, said:

Nu mai ridica in slavi politicienii Canadieni pentru ca ....  sunt departe de ce ar trebui sa fie.

:)
Nu vreau sa intru acolo
Oricum nu e ca-n Romania

In afara de asta, Canada e data peste cap cu ponderea imigrantilor, dar asta e alta poveste.

#40
gast1

gast1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 11.02.2008
On topic se gasesc apartamente sau case mobilate, dar nu cred ca merita. Rentfaster e una din platformele mai populare aici pt inchiriat. Mutatul din QC in AB m-a costat 1800 pt 2 dormitoare in 2014. Am renuntat la mai multe chestii dar pt distanta a fost ok.
Cand te uiti dupa casa evita downtown. Daca ai copii cauta casa sa iti fie aproape de scoala. Topul scolilor este dat Fraser institute.
Calgary nu e un oras in care sa te descurci fara masina, iar downtown parcarea e scumpa.  
Poti sa ajungi usor downtown cu tramvaiul(LRT).

#41
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,628
  • Înscris: 02.10.2009
Calgary e Ok. Stiu cat de cat orasul, am fost de multe ori, am locuit 18 ani in Edmonton, aproape. Orase mult legate unul de altul.
Orase foarte asemanatoare, cam la fel de mari si cam aceleasi probleme, (foarte) up and down in functie de economie. Intr-o tara condusa din est de o banda de excroci si cu un idiot in frunte nu te poti astepta la foarte mult, trebuie sa ai grija singur de tine si familie.

Ati lucrat in vest, stiti probabil cum e cu munca, nu tine cu ocolisuri iar seful e sef absolut. Orice se poate intampla, de la o zi la alta, considerati asta foarte serios.
In Alberta IT ul nu a fost incurajat decat sporadic, promisiuni etc, ramane un sector puternic fluctuant. Ginerica IT ist a folosit prima ocazie si a plecat in Vancouver, eu dupa el (retiring). IT- isti nu sunt zei la capitolul bani ca prin Ro, daca nu au o functie cat de cat si multa experienta, altfel 100K e f. mult.
Clima e mizerabila (ceva mai mult vant in Calgary), nu asa frig ca in nord la Edmonton (de obicei 2-3 grade mai cald, atunnci cand nu e mai frig!). Vara scurta dar ambianta e buna, munte relativ aproape (1 ora, teoretic), ceva lacuri, USA la o ora jumate.
Casele pe la 500k noi, apartamente 250-400k, piata imobiliara modesta, cum am spus, variatiile in economia locala sunt mari, cauzate si de modul cum e privita provincia de catre conducatorii fereral (cu ura adanca).
Downtown Calgary e impresionant, dar oversized fata de marimea orasului si economia lui, odata acolo vei incerca sa-l eviti pe cat se poate.
Sistemul de sanatate de stat e prost, timpi de asteptare mari, doctori de familie care daca ar fi inlocuiti maine de roboti ar insemna o imbunatatire majora in domeniu.
Scoli bune, mai multe in celalalt oras, de fapt naveta e ceva curent acolo (macar saptamanal)

Plecatul apoi la Vancouver sa ramana o idee de viitor, locuintele sunt acolo de 3 ori mai scumpe (asta pentru cei care chiar vor sa le ramana complet in proprietate copiilor, altfel e alta sitiuatie). Salariile acolo sunt mai mici, chiar in IT (depinde de domeniu), doar 50 km mai in sud se poate lua cu 50% mai mult, taxele mai mari, mai multe probleme datorita amestecului de rase. Chinezi (si mai ales chinezoaicele!) sunt o teroare, duc competitia dincolo de absurd.

Edited by Rosebud09, 19 November 2021 - 23:27.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostRosebud09, on 19 noiembrie 2021 - 23:26, said:

Ginerica IT ist a folosit prima ocazie si a plecat in Vancouver, eu dupa el (retiring).

Huh, deci in Vancouver?
Pe unde? Richmond?
Nice to know

#43
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,628
  • Înscris: 02.10.2009
Surrey, downtown langa Simon Fraser University.
Richmond e scump tare, ca si Vancouver, nu mai spun de N.Vanc si W. Vanc. unde o casa in medie costa peste 4 milioane dolari. Retineti, aia e media acolo.
Preturile sunt asa aiurea dintr-o multime de factori, nu discutam aici, luati cum este. Greu pentru nou veniti, foarte bine pentru cine a apucat sa cumpere acum 5-10 ani cel putin (dublare preturi pe piata).

Totusi locatia, adica orasul din Metro Vancouver nu e extraordinar de importanta, e curat si bine dotat peste tot, asta daca nu ai servici in alt oras sau la distanta mare, atunci o ora dus sau intors e normal, chiar daca e plin de autistrazi sau drumuri expres. Cele 6-7 orase sunt lipite sau aproape lipite (e un rau f. mare cu multe brate, podurile separa unele orase, cat de cat).
Aria e cam cat un judet din Ro, orase de 200-500 kmp fiecare.

Zona e in top mondial la ambianta, calitatea vietii, "inverzire", astea costa. Vreme in general calda, rar ninge iarna si atunci daca rezista o zi sau cateva ore, dar ploua, ploua, pot fi saptamani in sir. E normal. Mocaneasca, slaba de obicei. Vara e Ok.
Recentele inundatii, carastrofale, din apropiere sunt ceva deosebit, nu exista asemanator nici in 100 ani.

Nu faceti bani acolo, cel putin nu la inceput. Calgary e excelent la capitolul asta.

Edited by Rosebud09, 20 November 2021 - 03:27.


#44
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View PostRosebud09, on 19 noiembrie 2021 - 23:26, said:


In Alberta IT ul nu a fost incurajat decat sporadic, promisiuni etc, ramane un sector puternic fluctuant. Ginerica IT ist a folosit prima ocazie si a plecat in Vancouver, eu dupa el (retiring). IT- isti nu sunt zei la capitolul bani ca prin Ro, daca nu au o functie cat de cat si multa experienta, altfel 100K e f. mult.


Pareri de nestiutori.. Nu stiu ce face ginerica dar banuiesc ca nu are o facultate de IT sau certificari cautate ci a facut si el un curs acolo si a intrat pe o pozitie de incepator la o firma micuta. Nimeni nu se deranjeaza la mine sub 100k dar au facultati de IT, certificari... media la mine in team la ora asta e de $150k. Dar asta e pentru ca sunt si ceva mai juniors. Seniors pleaca de la 150k.

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKING_99, on 20 noiembrie 2021 - 05:04, said:


Pareri de nestiutori.. Nu stiu ce face ginerica dar banuiesc ca nu are o facultate de IT sau certificari cautate ci a facut si el un curs acolo si a intrat pe o pozitie de incepator la o firma micuta. Nimeni nu se deranjeaza la mine sub 100k dar au facultati de IT, certificari... media la mine in team la ora asta e de $150k. Dar asta e pentru ca sunt si ceva mai juniors. Seniors pleaca de la 150k.

IT inseamna multe, nu uita asta

View PostRosebud09, on 20 noiembrie 2021 - 03:25, said:

Surrey, downtown langa Simon Fraser University.
Richmond e scump tare, ca si Vancouver, nu mai spun de N.Vanc si W. Vanc. unde o casa in medie costa peste 4 milioane dolari. Retineti, aia e media acolo.

Nice.
Eu am locuit in New West / Bby vreo 6 ani
Surry era a indienilor, Richmond, Bby, Vancouver a chinezilor
Canadienii pur sange mergeau spre est, :lol:
N. Van arabii, W.Van a celor cu bani fantastic de multi.

Acolo avea casa fostul CEO de la Ballard cu un venit de $10M, USD / an.

Ultima oara cand am fost p-acolo, parca in 2016 cand am condus din Detroit pana in Tofino & back.
Am mers si in parcul in care ne placea sa mergem in Richmond aproape de piata de peste, la Gery point.

Nu mi-ar placea acum sa mai traiesc acolo. Mult prea aglomerat. Am deja un gust al Vancouverului care nu-l vreau alterat. Am plecat spre Ontario de acolo in 2003.
Huh, mai e un pic si se fac 20 de ani...

#46
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View Postadisz, on 19 noiembrie 2021 - 11:22, said:

Ce fain
Totusi nu-mi dau seama cum de pot trai oamenii aia cu zapada/gheata pe sosele si pe trotuare iar maimutele europene cu drepturi nu
Da’ ce pățesc europenii când vine iarna, mor toți? :habarnam:

#47
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,918
  • Înscris: 25.06.2007

View PostTsunnnami, on 19 noiembrie 2021 - 16:49, said:

In afara de asta, Canada e data peste cap cu ponderea imigrantilor, dar asta e alta poveste.
Dacă rămânea celor din First Nations era mai bine? :habarnam:

#48
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Cred ca ginerica a lu' Rosebud a facut fizica., n-o fi ITist dar asta nu inseamna ca nu ar putea fi capabil. Poti sa faci IT si fara facultate de profil, si multi din cei mai buni care i-am intalnit nu aveau studii in domeniu. Cand ai pasiune pentru ceva ai sanse sa devii mai bun decit unul care are hartii cu care sa se acopere. Eu unul am un Master in Aerospace Engineering, pe langa IT mai stiu si altele. Iar certificarile sunt usor de obtinut cand stii meserie, acu vreo' 20 de ani am luat si eu un MCDBA si alta pe Oracle Developer, dar nu mai inseamna nimic acum. Experienta, da, inseamna mult. Dar trebuie sa fii acolo, nu sa vii dintr-o tara pe care ei nu stiu sa o arate pe harta  dupa 20 de ani, si sa ceri la fel de mult ca si localnicii, chiar daca asa ar fi corect.

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKarhu, on 20 noiembrie 2021 - 12:05, said:

Dacă rămânea celor din First Nations era mai bine? Posted Image

Nu, ma refeream la cei nascuti acolo

View Postmangoshake, on 20 noiembrie 2021 - 13:12, said:

Cred ca ginerica a lu' Rosebud a facut fizica., n-o fi ITist dar asta nu inseamna ca nu ar putea fi capabil. Poti sa faci IT si fara facultate de profil, si multi din cei mai buni care i-am intalnit nu aveau studii in domeniu. Cand ai pasiune pentru ceva ai sanse sa devii mai bun decit unul care are hartii cu care sa se acopere. Eu unul am un Master in Aerospace Engineering, pe langa IT mai stiu si altele. Iar certificarile sunt usor de obtinut cand stii meserie, acu vreo' 20 de ani am luat si eu un MCDBA si alta pe Oracle Developer, dar nu mai inseamna nimic acum. Experienta, da, inseamna mult. Dar trebuie sa fii acolo, nu sa vii dintr-o tara pe care ei nu stiu sa o arate pe harta  dupa 20 de ani, si sa ceri la fel de mult ca si localnicii, chiar daca asa ar fi corect.

De ce nu vizezi Seattle atunci?
Ce master ai in Aerospace?

#50
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
M.S. in A.E. from UPB RO. Una din marile greseli ale vietii, a doua a fost intorcerea in RO.
Nu plecam din Canada pana nu-si ia nevasta cetatenia.
Raman in IT, mi se potriveste; plus bani mai multi, mai usor de obtinut, mai usor de gasit de slujba, plus pot lucra in orice domeniu/companie.
Nu stiu cum de nu iti mai place Vancouver, dar locuiesti in Bucuresti. Intr-o zi o sa-ti dai seama ca ai pierdut destul de mult timp aici si vei pleca si tu.

#51
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,628
  • Înscris: 02.10.2009

View PostTsunnnami, on 20 noiembrie 2021 - 09:21, said:



IT inseamna multe, nu uita asta



Nice.
Eu am locuit in New West / Bby vreo 6 ani
Surry era a indienilor, Richmond, Bby, Vancouver a chinezilor
Canadienii pur sange mergeau spre est, :lol:
N. Van arabii, W.Van a celor cu bani fantastic de multi.

Nu mi-ar placea acum sa mai traiesc acolo. Mult prea aglomerat. Am deja un gust al Vancouverului care nu-l vreau alterat. Am plecat spre Ontario de acolo in 2003.
Huh, mai e un pic si se fac 20 de ani...

Orasele acelea s-au schimbat mult intre timp. E un pic off topic dar se aplica destul bine si pentru Calgary, Edmonton, Totonto chiar.
S-a construit mult in Metro Van, turnuri mai ales (din pacate), Surrey are acum cam aceeasi populatie ca si Van dar suprafata mai mare, se construieste f. puternic. Tendinta este insa blocuri inalte, townhouses, ceva duplex din cauza costurilor, dar e aiurea, exista inca f. mult spatiu de construit spre sud, Surrey, Langley, unde de fapt se muta incet o buna parte din structurile provinciale si guvernamentale pe regiune. S-or fi saturat si maharii de aglomeratie. Pe insula e frumos dar greu de dus-inors.

In Calgary a fost boom economic cu petrolul, s-a dezvoltat centrul financiar. Chiar daca orasul e destul de modest ca industrie (surclasat aici de orasul vecin din nord) acolo sunt sediile centrale ale multor companii petroliere si chimice, iar banii se aduna acolo unde e sefimea. Odata cu criza de acum 2-3 ani, care continua, in downtown Calgary un sfert din turnurile alea de birouri erau goale, ca volum sfertul ala era mai mult decat tot spatiul de oficii din Vancouver, ca sa va dati seama de volum. S-au construit in draci birouri, de parca cresterea trebuia sa fie constanta si forever. Au dat-o in bara destul de rau. Incapacitatea de a diversifica la timp industria dincolo de cea petrochimica inseamna acum stagnare. Se incearca atragerea de companii in domenii noi, cu IT ul a fost greu, cand in sus cand in jos, pentru ca IT ul depinde de clienti, e “servicii” in majoritate, ajuta restul economiei.

La compania unde am lucrat pana in septembrie aveam persoane cu functii care locuiau in Calgary si veneau in cursul saptamanii la Edmonton la lucru. In weekend inapoi. Aveam oficiu deschis in Calgary, cu oameni din Edmonton in schimb, tot felul de miscari din astea, cam dificile dat fiind distanta de cca 300 km, 3 ore cu masina, 4 cu avionul :D .

Oricum, asa cum am spus, varianta Canada versus UE este una foarte posibil mai proasta, dar depinde mult de persoana care vrea sa se mute si varsta acesteia. Viitorul e cam albastru, societatea dura, oameni destul de retrasi, distante enorme intre locuri mai interesante. Fara o comunitate de incredere din care sa faci parte (sorry, greu de gasit printre romani) e destul de greu de trait, banii nu conteaza mult la capitolul asta odata ce desigur ai ce-ti trebuie ptr traiul zilnic.

Seattle, 2 ore cu masina spre sud: e de rau, ramas fara politie functionala de cand cu belemistii, isi fac de cap toate gunoaiele aciuite in orasul liber. Au incercat sa infecteze si pe aici, deocamdata nu prea tine, dar nu se stie in viitor.



#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmangoshake, on 20 noiembrie 2021 - 18:01, said:

M.S. in A.E. from UPB RO. Una din marile greseli ale vietii, a doua a fost intorcerea in RO.
Nu plecam din Canada pana nu-si ia nevasta cetatenia.
Raman in IT, mi se potriveste; plus bani mai multi, mai usor de obtinut, mai usor de gasit de slujba, plus pot lucra in orice domeniu/companie.
Nu stiu cum de nu iti mai place Vancouver, dar locuiesti in Bucuresti. Intr-o zi o sa-ti dai seama ca ai pierdut destul de mult timp aici si vei pleca si tu.

Neah, acum ma concentrez pe Romanika
Desi mai batran ca tine, vreau sa-i rup

Canada, neah, too slow for me, daca e sa fie, US, Michigan, New England, North Carolina, Maryland maybe
Vestul Europei?
Ce poti face in vestul Europei si nu poti in Romania?

Aici in Romania viteza e prea mica. La orice.
Nu credeam ca trece un an pana cand sa ma asez, sa-mi iau casa...

Okay, acum apartamentul e aproape gata, decembrie ianuarie trebuie sa analizez posibilitatile de business.

Imi aduc aminte ca Vancouver era prea "mort" pentru mine, la fel London, ON.
Germania, Franta, prea sofisticate, Romania, o tara okay posibilitati uriase, dar ... nu prea-s bani si probleme cu furnizorii, prea mult de munca
Statele, da, acolo e demential, viteza care-mi place, cele mai multe lucruri care au sens.
Ma oftic ca n-am ajuns in Australia Noua Zeelanda, dar nu ma astept sa fie diferit de Canada + viata care e mai scumpa.

Acum am ajuns la un nivel din care "plecarea' sa nu mi se mai para asa cum mi se parea acum 30 de ani
Vrei? Pleci! Notta bigga deal

On the other hand imi dau seama ca nu m-am mai schimbat in ultimii 20 de ani.
Scop - plan - implementare - punct atins.
Asta ma tine fericit.

Maica-mea 83, soacra-mea 86, super, nu-mi creaza probleme, mers p-afara, PRIETENI, super (doar o familie pe care i-am cununat si-i stiu de peste 30 de ani), motocicleta adusa din state, apartamentul organizat super exact ca-n state sau Canada (i-am construit 4 debarale in loc de sifoniere), zona super...
Ce ma deranjeaza aici este ca nu poti bea un pahar de vin si sa poti conduce, in rest, e super

View PostRosebud09, on 20 noiembrie 2021 - 20:03, said:

Seattle, 2 ore cu masina spre sud: e de rau, ramas fara politie functionala de cand cu belemistii, isi fac de cap toate gunoaiele aciuite in orasul liber. Au incercat sa infecteze si pe aici, deocamdata nu prea tine, dar nu se stie in viitor.

M-as simti mai bine in Vancouver decat Seatlle, asta-i clar

#53
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,861
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmangoshake, on 20 noiembrie 2021 - 18:01, said:

M.S. in A.E. from UPB RO.

Eram curios in ce domeniu.
MS trebuie sa fie in ceva specific

Ma duc sa-mi mai fac un gin & tonic ca prea mi s-a uscat gatul
Sa va fac o poza de la bar
Attached File  IMG_3612.JPG   246.43K   44 downloads

Ia si coctailul
Attached File  IMG_3613.JPG   237.5K   41 downloads

+ La boheme in fundal cu Charles Aznavour

#54
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 25.05.2007

View Postmangoshake, on 20 noiembrie 2021 - 13:12, said:

Cred ca ginerica a lu' Rosebud a facut fizica., n-o fi ITist dar asta nu inseamna ca nu ar putea fi capabil. Poti sa faci IT si fara facultate de profil, si multi din cei mai buni care i-am intalnit nu aveau studii in domeniu. Cand ai pasiune pentru ceva ai sanse sa devii mai bun decit unul care are hartii cu care sa se acopere. Eu unul am un Master in Aerospace Engineering, pe langa IT mai stiu si altele. Iar certificarile sunt usor de obtinut cand stii meserie, acu vreo' 20 de ani am luat si eu un MCDBA si alta pe Oracle Developer, dar nu mai inseamna nimic acum. Experienta, da, inseamna mult. Dar trebuie sa fii acolo, nu sa vii dintr-o tara pe care ei nu stiu sa o arate pe harta  dupa 20 de ani, si sa ceri la fel de mult ca si localnicii, chiar daca asa ar fi corect.


Intotdeauna sunt exceptii...

Btw, ca tot vine vorba de IT in Calgary, Amazon deschide cloud data centers :

https://www.cbc.ca/n...tment-1.6241214

Energie ieftina, mai putin HVAC ca a mai frig, real estate ieftin, populatie educata si tanara, vreme mai putin capricioasa ca prin alte parti si multe alte avantaje...

Platesc bine dar cultura companiei e cam de 2 lei... temporar poate fi o portita de lansare dar nu e o companie unde sa lucrezi pe termen lung.

Edited by KING_99, 21 November 2021 - 06:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate