Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Cum e viata in Calgary?

- - - - -
  • Please log in to reply
159 replies to this topic

#1
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Am avut interviu cu o firma din Calgary, si e posibil sa imi ofera o slujba. As merge acolo pentru ca e mai bine sa aterizez direct pe slujba decit sa stau poate luni de zile pana gasesc ceva. Costul vietii mai scazut este un motiv in plus. Sunt convins insa ca nu imi va place vremea rece de acolo si voi dori sa plec cu prima ocazie din acest motiv. Alternativa e Toronto, unde vremea e o idee mai buna, slujbele in IT sunt multe, insa costul vietii este mare. Ma cam sperie ideea sa vin fara slujba acolo si sa merg pe minus timp nedeterminat. Vancouver e un vis frumos. Deci pana la urma Calgary e optiune mai sigura, dar mie mi se pare ca e frig acolo tot timpul. Voi cum ati rezistat?

#2
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 18:12, said:

Am avut interviu cu o firma din Calgary, si e posibil sa imi ofera o slujba. As merge acolo pentru ca e mai bine sa aterizez direct pe slujba decit sa stau poate luni de zile pana gasesc ceva. Costul vietii mai scazut este un motiv in plus. Sunt convins insa ca nu imi va place vremea rece de acolo si voi dori sa plec cu prima ocazie din acest motiv. Alternativa e Toronto, unde vremea e o idee mai buna, slujbele in IT sunt multe, insa costul vietii este mare. Ma cam sperie ideea sa vin fara slujba acolo si sa merg pe minus timp nedeterminat. Vancouver e un vis frumos. Deci pana la urma Calgary e optiune mai sigura, dar mie mi se pare ca e frig acolo tot timpul. Voi cum ati rezistat?

De unde pleci? Una e ca pleci din Romania si alta sa pleci din New York.

Edited by giuliani, 18 November 2021 - 18:27.


#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca pleci din RO si pravalia respectiva iti asigura viza, e OK.
Nu ai treaba cu frigul,  ca si cum ai locui in cabana, prin Ardeal.

#4
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Din Romania. Nu vad de ce e important de unde plec, ci optiunile pe care le am in Canada.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are mare importanta de unde pleci si mai ales ce iti doresti de la viata.

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Ba are o importanta colosala, pentru ca ne raportam daca mergi de la foarte bine la bine, bine-bine sau de la rau (Romania) la bine.

In cazul tau, as plega in Calgary fara nici sa ma uit inapoi, si odata ce esti acolo si te rezolvi cu actele, poti dupa 1-2 ani de experienta in Canada, sa-ti cauti usor un job in Toronto, daca asta e visul tau.

Edited by bluesnake, 18 November 2021 - 18:36.


#7
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
E esential de unde pleci ca sa stie lumea ce sa iti raspunda, daca vii din NY, adaptat acolo si cu job ok in ultima vreme iti poti asuma si un esec, atat dpdv financiar cat si dpdv personal, schimbarea n-ar fi asa mare, etc

Mergand din Romania e esential sa ai un job si sa rezolvi problema cu viza. Cred ca momentan n-ar trebui sa te intereseze decat sa intri pe piata muncii de acolo, in 12-18 luni te poti muta si la Toronto, si la Vancouver, etc. Practic prima experienta in afara e exential sa fie cat mai sigura.

Si in plus mai e si diferenta dintre Romania si Canada, o sa ti se para totul wow la inceput fara sa te intereseze clima. Daca pleci de pe Coasta de Azur probabil te apuca toti dracii in 3 luni de Calgary :)

#8
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Eu nu am ce sa rezolv cu actele, am cetatenia canadiana de 20+ de ani. Si in deplina cunostiinta de cauza merg la mai rau. Daca aici sunt in top 10% ca venit si avere, nu la fel o sa fiu acolo, dimpotriva. Nu o fac pentru mine, ci pentru fiica-mea si pentru nevasta-mea.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
O ai prin nastere, sau ai locuit acolo ?

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 18:41, said:

Eu nu am ce sa rezolv cu actele, am cetatenia canadiana de 20+ de ani. Si in deplina cunostiinta de cauza merg la mai rau. Daca aici sunt in top 10% ca venit si avere, nu la fel o sa fiu acolo, dimpotriva. Nu o fac pentru mine, ci pentru fiica-mea si pentru nevasta-mea.

Tocmai, mergi la mai bine. Pt ca in situatia ta nu banii te fac sa emigrezi ci posibilitatile pt familie de a avea parte de educatie potrivita, de un sistem medical decent, etc.

#11
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpasilla, on 18 noiembrie 2021 - 18:32, said:

Daca pleci din RO si pravalia respectiva iti asigura viza, e OK.
Nu ai treaba cu frigul,  ca si cum ai locui in cabana, prin Ardeal.
Daca pleaca din Miercurea Ciuc, o sa moara de cald in Calgary, o sa stea in tricou si iarna :D

#12
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Am locuit in Toronto intre 1997 si 2002. De atunci cred ca s-a mai schimbat si costul vietii mi se pare enorm.

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In cazul asta, nu pare ca ai motive sa deschizi acest topic.

Edited by pasilla, 18 November 2021 - 18:52.


#14
mangoshake

mangoshake

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 14.10.2020
Nu stiu cat de bun este sistemul medical de acolo, dar stiu ca sunt timpi foarte mari de asteptare. Nevasta-mea are probleme medicale care s-au agravat din cauza incompetentei mediciilor de aici din RO care dupa 5 ani inca nu au diagnostice credibile. Fara nici o exagerare mi-e teama ca moare aici daca mai stam mult.

Nu am fost niciodata in Calgary, nu stiu cum este. In afara de vreme, cred ca toata economia depinde de gaz si petrol, si astea sunt ciclice. Daca era economia buna, cresteau preturile caselor la fel ca in Toronto sau Vancouver. Nu pot sa imi dau seama cum este uitandu-ma la poze. Firma e dispusa sa lucrez de aici pana ma mut acolo, le-am spus ca cel mai devreme in Ianuarie dar nu sunt sigur, ca asteptam sa isi ia nevasta rezidenta permanenta si nu stiu cand va fi gata. Idea este ca nu vad sa stau acolo pe termen lung, dar financiar pare o mutate buna pentru inceput. In acelasi timp, poate ca daca caut mult si am noroc, sa gasesc acelasi lucru direct in Toronto.

#15
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,879
  • Înscris: 14.08.2007
Pentru sistemul medical francezii sunt renumiti ...

Uite si confirmarea Numbeo:
https://www.numbeo.c..._by_country.jsp

E si mult mai aproape si gasesti destule zone unde sa nu fie mai frig decat la noi, ba chiar dimpotriva.

Edited by utopium, 18 November 2021 - 19:03.


#16
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 18:41, said:

Daca aici sunt in top 10% ca venit si avere, nu la fel o sa fiu acolo, dimpotriva.

Ce e ala top 10 la suta?

#17
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 18:41, said:

Eu nu am ce sa rezolv cu actele, am cetatenia canadiana de 20+ de ani. Si in deplina cunostiinta de cauza merg la mai rau. Daca aici sunt in top 10% ca venit si avere, nu la fel o sa fiu acolo, dimpotriva. Nu o fac pentru mine, ci pentru fiica-mea si pentru nevasta-mea.
Aici poti sa fi si in top 0.1% din venit, daca ai un accident tot in sistemul medical romanesc ajungi Posted Image
Go west!

Edited by ccdsah, 18 November 2021 - 20:26.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Avand cetatenie canadiana,locuind o vreme in Canada tu ne intreni pe noi,aici in Romania,cum este in Calgary?De ce nu-ti intrebi direct prietenii din Canada.
De asemenea,nu inteleg asta

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 18:41, said:

aici sunt in top 10% ca venit si avere,

View Postmangoshake, on 18 noiembrie 2021 - 19:00, said:

Nevasta-mea are probleme medicale care s-au agravat din cauza incompetentei mediciilor de aici din RO care dupa 5 ani inca nu au diagnostice credibile.

Cat mai ai de gand sa astepti dupa incompetenta medicilior din Romania?
De ce n-ai apelat pana acum la alti medici din alte tari?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate